Online yayın platformlarından Hulu, Mayıs 2019 ekranına yeni bir mini dizi dahil etti. Altı bölümlük sezonu olan Catch-22, Joseph Heller’ın aynı isimli romanından uyarlandı. Roman, ülkemizde İthaki Yayınları tarafından “Madde 22” adıyla yayınlandı.

Kara mizah türündeki Catch-22’nun kadrosunda Christopher Abbott, George Clooney, Kyle ChandlerHugh Laurie, Graham Patrick Martin, Austin Stowell, Daniel David Stewart, Tessa Ferrer ve Lewis Pullman gibi isimler yer alıyor. Senaryoyu Luke Davies ve David Michôd kaleme aldı. Yönetmenliği ikişer bölüm halinde George Clooney, Grant Heslov ve Ellen Kuras üstlendi.

Not: George Clooney, yönetmenliğe de vakit ayırabilmek için canlandıracağı Albay Cathcart karakterini Kyle Chandler’a devretti ve Teğmen Scheisskopf karakterini üstlendi.

Not 2: Kitabın 1970’te vizyona giren bir film uyarlaması da mevcut. Kadrosunda Alan Arkin, Clooney’in eski kayınpederi Martin Balsam, Richard Benjamin, Orson Welles ve Art Garfunkel gibi isimleri bulunduruyor.

II. Dünya Savaşı’nın devam ettiği bir dönemdeyiz. Bombardıman uçaklarında pilotluk yapan John Yossarian, Amerikan ordusu adına İtalya’da görev yapmaktadır. Askerlikle barışık olmayan ve hiç karşılaşmadığı binlerce kişi tarafından öldürülmek istendiği için kızgın durumundaki John’un problemi aslında kendi ordusuyladır. Ordu, hem bir pilotun askerlik görevini tamamlaması için gerekli olan uçuş sayısını sürekli artırmakta hem de tehlikeli görevlerden feragat etmek istediği takdirde karşısına bürokratik kural olan Madde 22’yi çıkarmaktadır.

Madde 22:

“Eğer biri gönüllü olarak tehlikeli uçuşlara katılmayı istiyorsa onun akıl sağlığı ile ilgili bir problem var demektir. Akıl sağlığı problemli biri görevden alınmalıdır; ama onu görevden almak için bu kişinin başvuru yapması, uçuşlara katılmayı istememesi gerekmektedir. Bunu yaptığı takdirde ise o kişinin deli olmadığı sonucu ortaya çıkar ve görevinden alınmaz. Çünkü delirdiğinizi anlamak, akıl sağlığı ve muhakeme gücünüzün yerinde olduğu anlamına gelmektedir.”

Dizide John’un askerliğini başına kötü bir şey gelmeden bir şekilde bitirmek için verdiği uğraş zaman zaman esprili bazen de savaşın gerçek yüzü eşliğinde dramatik bir şekilde anlatılıyor.

Catch-22, E.R. sonrasında geçen uzun yılların ardından dizilere dönen George Clooney sayesinde dikkatimi çekmişti. Üstüne Kyle Chandler ve Hugh Laurie’yi getirdiler. Ama üç usta aktörün bu dizide oynamasının prestij açısından katkı sağladığını ve varlıklarının çok da bir işe yaramadığı düşüncesindeyim. Karakterleri ortalama bir oyuncu canlandırsa da olurmuş. Peki, kötüler miydi? Tabii ki hayır.

Dizinin asıl yıldızı tartışmasız Christopher Abbot. Çok güzel oynamış, askeri birliğin diğer üyelerine hayat veren oyuncular da onu desteklemiş. Major Crimes’tan tanıdığım Graham Patrick Martin’i burada da izlemiş olmak bonustu. Catch-22’dan genel olarak memnun kaldım, biraz fazla beğenmiş bile olabilirim. Çünkü komedisinin ve dramasının iç içe geçmişliği hoşuma gitti. Dahası hikayenin aldığı dönüşleri de çok sevdim. Yossarian’la ve yaşadıklarıyla empati kurmadan edemedim. Hatta öyle ki 6 bölüm sürdüğü için müteşekkirim, daha ne kadar katlanabilirdim bilmiyorum.

İçimde kalmasın: Madde 22’nin dandikliği kalp ben. Koy bizim ülkeye, burada da güzel çalışır. Ama gerek yok (!).