sır dosyası
sır dosyası

Türk televizyon dünyasına bir anda gelip bir anda giderek ”sır” olmuş bir dizi olan Sır Dosyası‘nı hatırlatmak istiyorum bu yazıda.
Taylan Biraderler‘in (Yağmur ve Durul Taylan) 1999’da çektiği bu polisiye-gerilim dizisi, 5 bölüm yayınlandıktan sonra yayından kaldırılarak nihayetine ermiştir. Çocukken izleme şansı bulduğum ve her çıktığında izlemeye çalıştığım bu dizi, o zamanların en çok aklımdan kalan dizilerden biri olmuştur.

Dizi, mavi büroda görev yapan iki dedektifin – tecrübeli Sedat Çelik (Taner Birsel) ve genç yardımcısı Ayhan (Mehmet Günsür) – karşılaştıkları garip, doğaüstü olayları anlatıyordu. Otopsi ve çeşitli vakalarda onlara yardım eden güzel doktor Alev (Ayça Bingöl) ve Mavi Büro’nun müdürü olarak Zafer Ergin dizideki başlıca diğer oyunculardı.Dizinin açılış jeneriğindeki müthiş müzik, “Ahura” ise Demir Demirkan‘a ait.
Gelelim bölümlere; 5 bölümden oluşan dizinin ilk iki bölümü birbiriyle bağlantılı olarak, boşaltılmış bir köydeki gizemli bir kuyunun üzerinedir. Söylentiye göre kuyu, cinlerin boyutuna geçiş yeridir. Üçüncü bölümde eşini kaybetmiş bir kadının yaşadığı garip tecavüz olayı anlatılır. Bu bölümdeki konuk oyuncu Şenay Gürler‘dir. Dördüncü bölümde bir mahallede gerçekleşen genç kız cinayetleri işlenir. Cinayetleri, görünmez bir varlık işlemektedir. Bu bölümde Özge Özberk konuk oyuncu olarak yer alır. Beşinci ve son bölümde ise, Almanya’dan gelen gurbetçi bir adamın hikayesi anlatılır. Karısı, adamın oradan geldikten sonra tuhaf davrandığını söylemektedir. Dizinin yayınlanan son bölümü olan bu hikaye, Satanist ayinin yapıldığı bodrum katındaki sahneyle sona erer.
Dizinin, Amerikan yapımı X Files (Gizli Dosyalar) dizisinden esinlenildiği söylense de kendine özgü bir havası vardır. Türk dizi dünyasında ise, metafizik öğelerin işlendiği ilk örnek olarak sayılabilir. Daha sonra Ahmet Ümit‘in kitaplarından çekilen dedektiflik hikayeleri Karanlıkta Koşanlar (sinemawiki) ve Şeytan Ayrıntıda Gizlidir (sinemawiki) dizileri de benzer örnekler olarak verilebilir.Şahsen çok sevdiğim Sır Dosyası dizisini, ileride gelme ihtimali olan başarılı gerilim dizisi örneklerine önayak olması ve ilham vermesi açısından da önemli bir yere koyabiliriz. Internette hiç bir bölümüne ulaşılamayan diziyi, umarım bir daha izleme ve arşivde bulundurma şansına ulaşabiliriz.
Son olarak, sizleri açılış videosu ve müthiş müziğiyle başbaşa bırakıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=llw0tB3DsoA