Henüz 39 yaşında, genç yaşta vefat eden İngiliz yazar Charlotte Brontë ölümünden 8 sene önce, 1847 yılında Jane Eyre isimli bir roman yazmıştır. Yazarın hayatından izler taşıdığı da belirtilen roman ön planda Kraliçe Victoria döneminde yaşayan farklı sınıftan 2 kişinin aşkına odaklanırken arka planda da sınıf ayrımı, erkek egemenliği ve kadınların özgürlüğüne sahip çıkması gibi konulara da değinmektedir.

Söz konusu roman birçok kez TV ve sinemaya uyarlanmıştır. Bu uyarlamalar arasından bu tanıtıma konu olanı ise 2006 yapımı BBC One uyarlaması olanıdır. Uyarlama, bölüm süreleri 57-58 dakika uzunluğunda olan ve 4 bölümden oluşan bir mini dizidir.

Jane Eyre, The Affair ve Luther dizilerindeki performansları ile büyük beğeni toplayan Ruth Wilson‘ın geniş kitlelerce tanınır hale gelmesini sağlayan ilk proje olmasıyla da ayrı bir önem taşımaktadır.

Ruth Wilson, buradaki performansıyla 2007 yılında BAFTA Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında adaylık kazanmıştır. Daha sonra ABD’de de yayınlanan dizi, 2008 yılında mini dizi kategorisinde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Golden Globe adaylığı getirmiştir ayrıca ünlü oyuncuya.

Dizinin senaryosunu Sandy Welch kaleme alırken yönetmenliğini Susanna White üstlenmiştir. Yapımcı koltuğunda ise Rebecca EatonPhillippa Giles ve Diederick Santer yer almıştır.

Hikaye, Jane Eyre’nin çocukluk yılları ile açılır. (Jane Eyre’in çocukluğuna yukarıdaki fotoğrafta gördüğümüz Georgie Henley hayat vermiştir.) Jane, küçük yaşta anne ve babasını kaybeder. Ardından amcası ile beraber yaşamaya başlar. Derken amcası da ölünce yengesinin ve kuzenlerinin zulmüyle baş başa kalır. (Yengesine Tara Fitzgerald hayat vermiştir.) Yengesi ile bitmek tükenmek bilmeyen kavgalarının ardından yatılı okula gönderilir.

Yatılı okulda hem gerçek hem de mecazi anlamda oldukça soğuk yıllar geçiren Jane büyür ve büyüdüğü yatılı okulda öğretmen olur. Ama tüm hayatını orada geçirmek istememekte, yeni yerler görüp yeni insanlarla tanışmak istemektedir. Bir malikanede özel öğretmenlik işi bulunca Jane’in kendini ve hayatı tanıma, anlamlandırma süreci asıl şimdi başlayacaktır.

Dış dünyadaki hayattan bihaber, toy, romantik, saf ve temiz kalpli genç bir kadın olan Jane Eyre karakterine The Affair, Luther ve The Prisoner dizilerinden tanıdığımız Ruth Wilson hayat veriyor.

Jane’in özel öğretmenlik yaptığı kız çocuğunun babası Rochester karakterine Black Sails, And Then There Were None ve Vexed dizilerinden tanıdığımız Toby Stephens hayat veriyor. Rochester, Jane’in çalıştığı kalenin sahibi olan seyahat etmeyi seven, gizemli, hafiften dengesiz, zengin ve bekar bir adam.

Jane’in sevecen, neşeli ve hevesli öğrencisi Adele rolünde Cosima Littlewood karşımıza çıkıyor.

Rochester’ın evlenmeyi düşündüğü, soylu ve varlıklı bir ailenin genç ve güzel kızı. Blanche karakteriyle Hex ve Suits dizilerinden tanıdığımız Christina Cole diziye konuk oluyor. 

Dizide yer alan diğer oyunculara buradan ulaşabilirsiniz.

Ruth Wilson ve Toby Stephens’ın kendilerini izleten başarılı performansları eşliğinde keyif alarak izlenen bir hikaye çıkmış ortaya. Çok farklı, takdire şayan bir hikaye yok belki de ama oyunculuklar ve sunum diziyi sıkılmadan izlemesini sağlıyor izleyicinin. Zaten topu topu 4 bölümcük; İngilizlerin romantik dönem dizilerini seviyorsanız bir deneyin derim ben.

Bu da fan yapımı fragmanı.