amc, diğer amerikan kanallarına göre ismini pek sık duymadığımız bir kanal; fakat aynı zamanda mad men ve breaking bad gibi emmy ödüllü iki tane yapımın da sahibi. itv ile ortak hazırladıkları yeni yapım the prisoner ise aynı adı taşıyan eski bir ingiliz dizisinin, mini dizi olarak hayata döndürülmüş hali. Bu seri, toplamda 6 bölümden oluşacakmış ve 15-16-17 kasım akşamlarında ikişer bölüm olarak yayınlanması planlanmış.

the prisoner, 1967’de başlayan ve 1968 yılının başında sonlanan, toplamda 17 bölümü bulunan, casusluk ve bilim kurgu ikilisini birleştiren, bir ingiliz yapımı. dizi, gizli ajan number six‘in görevden alındıktan sonra kendisini deniz kenarında dağlarla çevrili bir kasabada bulmasıyla başlıyor. onun, üst seviye güvenliğe sahip bu yerden kaçma çabasını ve kasabanın yöneticisi konumunda gözüken number two ile arasındaki mücadeleyi konu alıyor.yazarlığını bill gallagher‘ın, yönetmeliğini nick hurran‘ın yaptığı dizinin yeniden çekilen versiyonu da aynı konuya dayanıyor. diziyle ilgili internette iki adet video bulunuyor. bunlardan biri 9 dakikalık comic con trailerı, diğeri ise kanalın en son yayınladığı yaklaşık bir buçuk dakikalık trailer.oyuncu kadrosunda ise Jim Caviezel (The Thin Red Line, The Count of Monte Cristo, The Passion of The Christ), Ian McKellen (Lord of the Rings, X-Men, The Da Vinci Code), Jamie Campbell Bower (Sweeney Todd, RocknRolla), Hayley Atwell (Brideshead Revisited), Ruth Wilson (Jane Eyre, Capturing Mary, A Real Summer) ve Lennie James (Jericho, 24 Hour Party People, Snatch) gibi başarılı isimler bulunuyor.oynadıkları karakterler ise şöyle: buradan sonrası spoil içerebilir.

Ian McKellen (Two)
Ian McKellen (Two)

two, kasabanın lideri. dolayısıyla kasabayla ilgili bütün sırları biliyor.

Jim Caviezel (Six)
Jim Caviezel (Six)

six, kasabada kısılı kalmış olan eski gizli ajan. kasabanın sırlarını çözmek ve kasabadan kaçmak için sürekli olarak uğraşıyor.

Ruth Wilson (313)
Ruth Wilson (313)

313, kasabanın doktoru. görünüşte akıllı ve zeki biri. ama o görünüşünün altında başka şeyler saklı.

Hayley Atwell (Lucy)
Hayley Atwell (Lucy)

lucy, new york’ta yaşayan bekar, iş dünyasında kendine kariyer yapmaya çalışan bir kadın ama bir gece kendisini kasabamız sakinlerinden biri ile flört ederken buluyor.

Lennie James (147)
Lennie James (147)

147, kasabada başarılı bir şekilde hayatını sürdüren taksi şöförü. kasabada nereye gidilebileceğini, nereye gidilmemesi veya neyin sorgulanmaması gerektiğini bilir.

Jamie Campbell-Bower (11-12)
Jamie Campbell-Bower (11-12)

11-12, kasabanın lideri two’nun ayrıcalıklı bir yaşama sahip, sorunlu oğludur.