91Y9m-WY3wS._SL1500_İngiliz edebiyatının önemli kadın yazarlarından Jane Austen’ın yapıtları şimdiye dek birçok filme ve diziye uyarlandı. Gwyneth Paltrow’lu Emma’dan Kate Winslet’lı Sense & Sensibility‘e, Keira Knightley’a Oscar adaylığı getiren Pride & Prejudice‘tan birçok kez tv filmi ve mini diziye uyarlanan Persuasion’a kadar hemen hemen bütün eserleri görsel dünyada da yerini aldı. Yine Austen’dan ekmeğini yiyen ama bu kez bunu biraz farklı bir şekilde yapan bir mini dizi var karşımızda: Lost in Austen.

m1500Amanda Price, hayattan ve duyarsız sevgilisi Michael’den bunaldığı zamanlarda, kaçışı sayısını bile hatırlayamayacağı kadar çok okuduğu Pride & Prejudice’ta (Aşk ve Gurur) bulur.

20185031.jpg-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxxYine böyle bir gecede banyosundan gelen garip seslere kulak kabartan Amanda, içeri girdiğinde romanın başkahramanlarından Elizabeth Bennet’i karşısında görünce bunun kendi hayal ürünü olduğunu zanneder. Bir süre Elizabeth’le konuşup bunun sadece kendi yarattığı bir şey olduğuna inanmaya çalışırken, Elizabeth’in ona banyoda bulunan gizli bir kapıdan içeri girdiğini söylemesi ve kapıyı açmasıyla kendini görkemli şatoları ve ışıltılı balo salonlarıyla göz kamaştıran bambaşka bir dünyada bulur. Elizabeth’in kapıyı üstüne kilitlemesiyle de artık bu dünyaya hapsolmuştur.

71IHBxlrwJL._SL1024_Kendini romanın içine hapsolmuş bulan Amanda, bir yandan her satırını ezbere bildiği olayların gidişatını bozmamak için elinden geleni yaparken, bir yandan da yıllardır okurken büyük bir tutkuyla bağlandığı Mr. Darcy’e de aşık olmaktan kendini alamaz.

71i1u-8RA6L._SL1024_2008 yılında İngiliz ITV kanalı tarafından yayınlanan 4 bölümlük bu mini dizi, fantastik yanıyla diğer Austen uyarlamalarından ayrılıyor. Jane Austen romanlarına ilginiz varsa ve bunların klasik uyarlamalarından da sıkıldıysanız Lost in Austen bir alternatif olabilir.

♦ Tanıtım Filmi: