Emma; Jane Austen’ın aynı adı taşıyan romanından televizyona uyarlanmış dört bölümlük bir mini dizi. BBC Televizyonu’nun 2009 yılında yayınlamış olduğu bu diziyi, ülkemizde Cnbc-e her Salı akşamı yayınlıyor.

Ana Tema
Emma Woodhouse’ın hayatında her şey neredeyse mükemmeldir. Kendisine oldukça düşkün olan babasıyla beraber Higbury’nin küçük bir kasabasında yaşayan Emma, bir yandan arkadaşlarıyla hoşça vakit geçirirken diğer yandan da evinin günlük işleriyle meşgul olmaktadır. Ama Emma’nın kötü bir alışkanlığı vardır – çöpçatanlık! Babasının ve çocukluk arkadaşı Mr. Knightly’nin uyarılarına rağmen arkadaşları için müstakbel damat adayları bulmaya dayanamaz. Her seferinde de birbirlerine uygun gördüğü kişilerin tanışması evlilikle sonuçlanır. Arkadaşlarından biri olan Harriot Smith için bir eş aramaya koyulduğu zamansa, olaylar Emma için hiç de planladığı gibi gitmez. Zira hiçbir zaman evlenmeyi düşünmemiş ve daima başkalarına çöpçatanlık yapmış olan Emma, bu esnada hayatında ilk defa “aşk”ı fark edecek ve kendini daha önce hiç bulunmadığı bir durumun içinde bulacaktır.

Ana Karakterler
Emma Woodhouse(Romola Garai)Evliliğe hiçbir zaman yanaşmamasına rağmen, etrafındaki bekar arkadaşlarının evlenmesine sebep olmak Emma Woodhouse için olmazsa olmaz! Hatta çöpçatanlık yapmak Emma’nın yapmaktan en çok keyif aldığı uğraş. Ne resim yapmak, ne yoksullara yardım etmek hatta ne de evlenmelerine sebep olduğu insanların düğünlerinde bulunmak bile Emma’yı çöpçatanlık yapmaktan daha fazla mutlu etmiyor! Bu konuda özel bir yeteneğe sahip olduğunu da belirtelim. Tanıştırdığı çiftler soluğu hemen kilisede alıyor (evlilik için tabii!). Çöpçatanlık aşkı öyle boyutlara ulaşmış durumda ki tanıştırmış olduğu çiftlerin evlilik törenlerinde hiç vakit kaybetmeden bir sonraki şanslı çiftin kim olacağına dair hemen araştırmalar yapmaya başlıyor.Mr. George Knightly(John Lee Miller)Mr. Knightly, Emma’nın en yakın arkadaşlarından birisi. Çöpçatanlık yapmak konusunda Emma’yı hiç çekinmeden eleştirebiliyor. Mr. Woodhouse’ın yaşadığı malikanenin hemen yanında yaşıyor. Kendisine ait geniş arazileri ve çiftlikleri var. Evlerinin yakın olması sebebiyle sık sık Mr. Woodhouse’ı ve kızı Emma’yı ziyarete geliyor. İlk başlarda, Emma’nın çöpçatanlık meziyetinin sadece bir rastlantıdan ibaret olduğunu düşünse de daha sonra durumun vahametini kavrayıp bu konuda Emma’yı dikkatli olması yönünde uyarıyor.* John Lee Miller’in Dexter’in 5. sezonunda “Jordan Chase” olarak rol almış olduğunu da burada belirtelim. Kendisi daha öncesinde de Eli Stone ve Trainspotting‘de (Sick boy!) oynamıştı.Mr. Woodhouse(Michael Gambon)Emma’nın oldukça evhamlı babası! Eşini, iki kızı daha çocukken kaybetmiş birisi. Zamanın çoğunu Hartfield’daki evinde geçiriyor. Kendisi kızların üzerine titreyen sevgi dolu bir baba. Bunun yanında sürekli endişeli ve takıntılı, özellikle de sağlığı hakkında. Emma’nın bir gün evlenip kendisini terk edebilecek olması düşüncesini aklına bile getirmek istemiyor. Aile saadeti ve bütünlüğü kendisi için son derece önemli!

Harriet Smith(Louise Dylan)Harriet; Emma’nın etrafında evlendirebileceği pek kimsenin kalmadığını fark etmesinden sonra kendisine bulduğu yeni arkadaşı! Emma, Harriet’in bilinmeyen bir ailenin gayri meşru çocuğu olduğunu öğrendikten sonra, onu kanatları altına almaya karar verir. Bir gün Harriet’i akşam yemeğine davet eder. Tabii, müstakbel eş adayı da davetliler arasındadır! Böylece Harriet, Emma’nın çöpçatanlık için yeni adayı haline gelir.Eleştiriler
Dizi İngiltere’de yayınlanmaya başladığı andan itibaren hem olumlu, hem de olumsuz olarak oldukça tepki toplamış durumda. Olumsuz eleştirilerin yoğunlaştığı nokta, dizinin Jane Austen’ın yazdığı kitaptan farklı noktaları olması. Karakterlerin kitapta olduğundan farklı veya eksik bir şekilde tasvir edilmesi bu eleştirilerin temel sebebini oluşturuyor. Hatta karakterlerde oluşan bu değişikliğin diziye olan etkisinden dolayı bazı yerlerde dizinin Jane Austen’in Emma’sı olmaktan çıkıp, farklı bir hal aldığına dair sert eleştiriler mevcut.

Karakterlerin kitaba olan uyumundan başka eleştirilen bir konu ise BBC televizyonun dönüp dolaşıp sürekli Jane Austen veya Charles Dickens kitaplarını televizyona uyarlaması. Özellikle de Emma’nın daha önce Gwyneth Paltrow’un başrolünü oynadığı bir sinema filminin, Kate Beckinsale’in başrolünü oynadığı bir televizyon filminin ve ayrıca 1972 yılında yine BBC tarafından yayınlanmış 6 bölümlük bir mini dizisinin olması bu mini dizi için “ne kadar gerekliydi?” sorusunun sorulmasına yol açıyor. Hatta izleyenlerden bazıları bu 2009 yapımı Emma‘nın en kötü Jane Austen uyarlaması olabileceğini öne sürüyor.Diziye yapılan olumsuz eleştirilere eşit oranda, olumlu yönden yöneltilen eleştiriler de mevcut. Gwyneth Paltrow ve Kate Beckinsale versiyonlarını yeterli bulmayanlar, BBC’nin bu yapımında diğer “Emma” uyarlamalarına oranla daha az hata bulunduğunu söylüyor. Hem dizide rol alan oyuncuların hem de dizinin yapımcılarının, kitabı televizyona aktarmada iyi bir performans ortaya koyduğu yönünde değerlendirmeler de var.Normalde dizinin iyi veya kötü olduğuna yönelik eleştirilerde tek bir sonuca varılır. Ama Jane Austen’in kitabını okumamış olmam ve Internet’teki okuyucu yorumlarının kitap ile dizi arasındaki tutarsızlık iddiası üzerine yoğunlaşması, kitabı okumayanlar için net bir eleştiri şansı tanımıyor. “Hangi kitabın sinemaya/televizyona uyarlaması zaten tam oluyor ki?” diye düşünenlerdenseniz sizi Salı akşamları saat 9’da Cnbc-e ekranlarına alalım, daha sonra nasılsa bir şekilde kitabını bulup okursunuz!