Başarılı mini dizileriyle bilinen BBC One kanalı, 26-28 Aralık 2010 aralığında yeni bir mini diziyi izleyicilerine sundu. Toplamda 3 bölümden, her bölümü de 50 dakikadan oluşan Upstairs Downstairs(Yukarıdakiler Aşağıdakiler) yayınlandığı dönemde oldukça ilgi çeken yapımlardan biri olarak öne çıkmıştı. Dizi, ülkemizde Cnbc-e kanalı tarafından da birkaç kez yayınlandı. Peki, tam olarak nasıl bir şey bu dizi? Bu sorunun cevabı yazının devamında.

Upstairs Downstairs aslında yeniden çevrim bir dizi. 1971-1975 yılları arasında yayınlanan ve 5 sezon süren orijinal bir versiyonu var. Orijinal dizi, 165 Eaton Place’te oturan zengin Bellamy ailesinin ve onların emrinde çalışan hizmetçilerin yaşantısı üzerine kurulu. Aşağıdakiler ve Yukarıdakiler arasındaki farklardan çok benzerliklerin üstünde durulan dizi, 70’li yılların oldukça ilgi gören dizilerinden biri olmuş.

2010 yılındaki yeniden çevrimde ise 165 Eaton Place’in sahipleri bu sefer Holland ailesi. Dizi, 1936 yılının İngiltere’sinde geçiyor.Sir Hallam Holland diplomatlık yapan zengin bir adamdır. Hamile eşi Lady Agnes Holland, Agnes’ın kız kardeşi Lady Persephone ve annesi Lady Maud Holland (Yukarıdakiler) ile birlikte ailesi ve işi için taze bir başlangıç yapmak için yeni bir eve taşınır. Dizideki hikaye de Holland ailesi ile daha önce o evde çalışmış Rose’un yollarının kesişmesi ile başlıyor. Aşağıdakiler grubunun toplanıp, evin düzenin kurulmasıyla da dizideki asıl olaylar gelişmeye başlıyor. Hamilelik, diplomatik gerilimler, yaklaşan İkinci Dünya Savaşı ve İngiltere’nin başına geçen yeni kralın yarattığı etkiler dizi boyunca 165 Eaton Place’i etkileyen gerilimlerden birkaçı olarak bahsedilebilir.Dizinin genel konusu bu şekilde. Sahip olduğu kadro ile devam edecek olursak:Yukarıdakiler:

Lady Ahnes ve Sir Hallam Holland

Lady Agnes ve Sir Hallam Holland

* Dizi boyunca politik yaşamı ve ailesi arasındaki dengeyi bozmamak için uğraş veren Sir Hallam Holland‘ı Ed Stoppard,* Geçmişini arkasında bırakarak taşındığı evde mutlu bir aile sahibi olmak ve “sorunsuz” bir hamilelik geçirmek isteyen Lady Agnes Holland‘ı Keeley Hawes,* Holland ailesi ve soyadı için “her” türlü fedakarlığı yapmaktan çekinmeyecek türden bir kadın olan Sir Hallam’ın annesi Lady Maud Holland‘ı Eileen Atkins,* Her dizinin mutlaka sahip olduğu kötü karakter özelliğini başarıyla taşıyan Lady Agnes’in kız kardeşi Lady Persie‘yi de Claire Foy canlandırıyor.Kadroya Aşağıdakiler grubu ile devam edersek:

Aşağıdakiler

Aşağıdakiler

* Orijinal dizide Aşağıdakiler grubunda yer alan Rose Buck’ı canlandıran ve bu rolüyle 1975’te Emmy ödülü kazanan, dizinin yaratıcılarından Jean Marsh, yeni yapımda da yer alan bir oyuncu. Ancak bu sefer hizmetçi olarak değil, evin kahyası olarak kadroda.* Ailenin şoförü Harry‘yi oynayan Neil Jackson, aşcı Mrs. Thackeray‘i canlandıran Anne Reid ve uşaklardan Johhny rolündeki Nico Mirallegro da Aşağıdakiler grubundaki oyuncular için örnek verilebilir.

Lady Maud Holland ve Rose Buck

Lady Maud Holland ve Rose Buck

Upstairs Downstairs oyuncularından Jean Marsh, Rose Buck rolüyle 2011 Emmy Ödülleri’nde ‘Mini Dizi-En İyi Kadın Oyuncu’ dalında aday olurken Eileen Atkins de Lady Maud Holland rolüyle ‘Mini Dizi-En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında Emmy ödüllerine aday oldu. Toplamda diziye ait 6 Emmy adaylığı bulunmakta.Diziye gelirsek, “BBC, kalitesini göstermiş” desem yanlış bir yorum olmaz. Aşağıdakiler ve Yukarıdakiler’in kendi içlerindeki ve birbirleriyle olan ilişkileri oldukça güzel işlenmiş. Oyunculuk desen oldukça yerinde ve dizinin kapanışı da tatmin edici olmuş. Sonuçta, 3 bölümlük bu mini şaheser izlemeyenler için şiddetle tavsiye edilir.

Son olarak, diziye ait bir tanıtım filmi izlemek isteyenler de buraya tıklayabilirler. <strongİyi seyirler…