Bugünkü yolculuğumuz Kanada’ya. CBC ekranlarında yayınlanan komedi dizisi Kim’s Convenience‘in tanıtımıyla sizlerleyiz. 8 Ocak 2019 tarihinde 3. sezonuyla dönecek olan diziyi yeni sezonu başlamadan önce gelin daha yakından tanıyalım.

Kim’s Convenience, ilk olarak 2011 yılında sergilenmeye başlayan aynı isimli tiyatro oyunundan uyarlanmış. Dizinin başrolünde izlediğimiz Paul Sun-Hyung Lee, söz konusu tiyatro oyununda da başrolde yer alıyormuş. Dizideki diğer oyuncular ise sıfırdan seçilmiş. Yukarıdaki fotoda tiyatro oyunundaki kadroyu görüyoruz.

Kim’s Convenience‘in ekran macerası 11 Ekim 2016 tarihinde başlamış. Yayınlanan ilk sezonu da ikinci sezonu da 13’er bölüm sürmüş. Yaklaşan 3. sezonunun aynı bölüm sayısıyla dönmesi muhtemel görünüyor.

Dizinin senaristliğini Amelia HallerIns Choi ve Kevin White üçlüsü üstleniyor. Bu üçlüye Matt KippenCarly StoneSonja BennettRebecca KohlerNadiya Chettiar ve Anita Kapila gibi isimler eşlik etmiş yazar masasında geride kalan 2 sezonluk süreçte. Yönetmen koltuğunda Peter WellingtonDawn WilkinsonJames GennRenuka Jeyapalan ve Aleysa Young gibi isimler oturmuş. Yapımcı kadrosunda ise Choi, White, Kapila, Kippen dörtlüsü dışında Ivan FecanAlexandra RaffeTim GambleLeslie LesterAlbert SchultzGarry Campbell ve Kurt Smeaton gibi isimler bulunuyor.

Kim’s Convenience için aile komedisi ve iş yeri komedisi karışımı bir dizi diyebiliriz. Kahkaha efektsiz bir komedi dizisi ayrıca.

Dizinin bölüm süreleri ise 21-22 dakika uzunluğunda.

Dizinin hikayesi, sabit bir mekana kısılmamakla birlikte büyük çoğunlukla Güney Koreli ailemizin bakkal dükkanında ve ailenin oğlu Jung’un çalıştığı araç kiralama merkezinde geçiyor.

Hikayenin merkezinde Güney Koreli bir aile var. 1 baba, 1 anne ve 2 yetişkin çocuktan oluşuyor ailemiz. Kanada’nın en büyük şehri olan Toronto’da yaşıyorlar yıllardır. Ailenin kızı Janet burada doğmuş büyümüş mesela. Ailenin şehir merkezinde bir bakkal dükkanları var ve geçimlerini buradan sağlıyorlar. Bakkalın üst katında ise evleri bulunuyor.

Ailenin babası Appa, bakkal dükkanını işleten kişi. Karısı ve kızı da ona yardımcı oluyor müsait vakitlerinde. Karısı Umma diğer müsait vakitlerinde mensubu olduğu Katolik kilisesinde bulunuyor. Appa ve Umma’nın kızları Janet, bir sanat okulunda fotoğrafçılık eğitimi görüyor ve henüz 1. sınıfta. Janet’ın ağabeyi Jung ise henüz 15 yaşındayken babasıyla bozuşmuş ve evden ayrılmış. Yıllardır da konuşmuyormuş ikili. Annesi ve kız kardeşiyle görüşmeye devam ediyor elbette. Kurumsal bir firmanın Toronto Şubesi olan bir araç kiralama merkezinde çalışıyor Jung.

Jung – Umma – Appa – Janet

Japonya ve Japonlardan pek haz etmeyen, ırksal tespitlerde bulunmayı seven, aşağı yukarı her konuda yorumda bulunan, hafiften paragöz ve biraz da inatçı bir adam Appa. Karaktere Shoot the Messenger ve Almost Heroes dizilerindeki küçük rollerinden anımsanabilecek Paul Sun-Hyung Lee hayat veriyor.

Umma, son derece enerjik bir kadın. Kocası Appa ile aralarında basit ama iyi işleyen bir ilişki var. Kızının ve oğlunun, daha çok da kızının bekarlığını kafaya takmış durumda. Karakteri Orphan Black ve Shoot the Messenger dizilerindeki küçük rollerinden anımsanabilecek Jean Yoon canlandırıyor.

Jung karakterinde Taken dizisinden hatırlanabilecek Simu Liu‘yu, Janet karakterinde ise Andrea Bang‘i izliyoruz.

Shannon

Jung’un Jung’dan çok hoşlanan ama aradığı karşılığı bulamayan, güler yüzlü, kibar ve tatlı müdürü Shannon karakterinde Nicole Power‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Kimchee

Jung’un en yakın arkadaşı, iş arkadaşı ve aynı zamanda ev arkadaşı olan Kimchee karakterini Andrew Phung canlandırıyor. Epey rahat, hayata dair hayalleri olmayan bir adam Kimchee.

Yukarıdaki ana karakter altılısı dışında tekrar eden rollerle izlediğimiz bazı karakterler ise şunlar:

-Janet’ın Appa’dan biraz tırsan sınıf arkadaşı Gerald rolünde Ben Beauchemin karşımıza çıkıyor.

-Bakkal dükkanını kafasına estikçe ziyaret eden Appa’nın Çinli arkadaşı Mr. Chin rolünde John Ng‘yi izliyoruz.

-Jung ile aynı iş yerinde çalışan naif bir adam olan Terence rolünde Michael Musi‘yi izliyoruz.

-Ayrıca Umma’nın gönüllü olduğu kilisenin papazı Choi‘nin (Hiro Kanagawa) yerine gelen yeni papaz Nina Gomez rolüyle The Handmaid’s Tale, Workin’ Moms ve Eyewitness gibi dizilerden tanıdığımız Amanda Brugel karşımıza çıkıyor 8. bölümden itibaren.

Konuk oyuncu havuzunda ise Kevin VidalMichael XavierJess SalgueiroEileen LiTammy IsbellTony NappoGabrielle GrahamThom Allison gibi son dönemde yayınlanmış bazı Kanada dizilerinden anımsayabileceğiniz birkaç tanıdık sima bulunuyor.

Diziye karşı ön yargılı yaklaşan biriydim açıkçası. Aşağı yukarı tamamı Koreli olan ana karakterlerle kayda değer bir komedi dizisi çıkacağını varsaymıyordum. Ama ön yargımı kırıp bir şans verince hatalı olduğumun farkına vardım. İyi yazılmış karakterleri, fena olmayan oyunculukları ve oldukça iyi yazılmış bölüm hikayeleriyle beni kendine bağlamayı başardı izlediğim ilk 6 bölümü itibarıyla. Irk, cinsiyet, sanat vb. kavramlar üzerinden sert sayılabilecek girişler yapıp yumuşak dokunuşlarla komedi yapar vaziyette Kim’s Convenience. Özellikle Appa karakteri çok iyi taşıyor diziyi.

Şu ana kadar epey memnunum diziden. Gülüp eğlenebiliyorum rahatlıkla. Umarım bu formu ilerleyen bölümlerde de devam etmiştir.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

Bunlar da karakter tanıtım videoları ve diziden birkaç küçük sahne: