wynonna_earp_xlg

DC ile Marvel evrenlerinin çizgi roman uyarlaması dizilerinin ekranları işgal etmeye ant içtiği bir dönemde Image Comics de boş durmadı ve Wynonna Earp isimli çizgi roman serisini Syfy kanalı ile işbirliği halinde televizyona uyarlama işine girişti.

Syfy’da 1 Nisan 2016 tarihinde yayın hayatına başlayan ve 13 bölümlük ilk sezonu 24 Haziran 2016 tarihinde sona eren, düşük reytinglerle sezonu tamamlasa da 10 bölümlük 2. sezon onayını kapmayı başaran Wynonna Earp dizisinin tanıtımına hoş geldiniz.

WynonnaEarp

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Drama, Fantastik, Doğaüstü, Komedi

Sezon – Bölüm Sayısı: 1 Sezon – 13 Bölüm

Onay Durumu: 2. sezon onayı aldı.

Süre: 40 dk.

Mutfaktakiler: Emily AndrasBeau SmithBrian Dennis

Yayınlandığı Kanal: Syfy

WikipediaIMDB – Resmi Site –  Twitter – Instagram – Facebook

WYNONNA EARP -- "Diggin' Up Bones Episode 105 -- Pictured: Michael Eklund as Bobo Del Ray -- (Photo by: Syfy/Wynonna Earp Productions)

KONU

KONU BÖLÜMÜ İLK BÖLÜM İSPİYONU İÇERMEKTEDİR.

960

Kimilerine göre Vahşi Batı’nın en büyük silahlı soyguncularından, kimilerine göre ise en büyük haydut avcılarından biri olan meşhur Wyatt Earp‘ün torununun torunu Wynonna, evden uzak geçirdiği 3 yılın ardından amcasının cenazesine katılmak üzere evine yani Purgatory Kasabası‘na geri döner. Tek dönüş sebebi cenaze değildir. Amcası Curtis ölmeden önce Wynonna’ya bir e-mail atmış ve kasabanın tekrardan iblis istilasına maruz kaldığından bahsetmiştir.

WynonnaEarp-s1e3-revenant-e1460965997689

Wynonna’nın eve döndüğü gün, aile lanetinin tetikleneceği varsayılan gün olan Wynonna’nın 27. yaş günüdür. Lanet, ailenin her neslinin en büyük çocuğunun 27 yaşına geldiğinde varis olarak seçileceğini ve Wyatt Earp’ün geçmişte öldürdüğü, tekrar tekrar dirilen 77 haydutu öldürebileceğini söylemektedir. Bu iblisleri geldikleri yere, cehenneme geri göndermenin tek yolu ise varisin onları Wyatt Earp’ün Peacemaker lakaplı silahı ile vurmasından geçmektedir.

WynonnaEarp_101_RecapGallery_4

Wynonna küçük bir çocukken babasının ve ablası Willa’nın ölmesine de sebep olan bu iblisler ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer şey de Purgatory kasabasının dışına çıkamadıklarıdır.

Wynonna’nın görevi ise kasabaya üşüşen bu iblisleri tek tek cehenneme geri göndermektir.

tumblr_static_tumblr_static_cwhmhdnfaio008ws4g0gcogo0_640

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Wynonna-Earp-102-1

Wynonna Earp

Wynonna Earp (Melanie Scrofano):

İblis avcısı varisimiz. Ayrıca çeşitli suçlardan aranan bir kaçak.

Esprili, hazır cevap, asi, başına buyruk, dobra, bazen evhamlı bazen son derece soğukkanlı, biraz bencil, biraz çenesi düşük, öz güveni yüksek, cesur, sempatik, eğlenceli, seksi, bir değişik kahraman.

Karaktere Damien, Gangland Undercover, The Listener, Being Erica gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Melanie Scrofano hayat veriyor.

Wynonna-Earp-102-7

Waverly Earp

Waverly Earp (Dominique Provost-Chalkley):

Wynonna’nın küçük kız kardeşi. Ablası Willa ve babası öldükten sonra, Wynonna da pek ilgilenmeyince kendi kendine büyümüş diyebiliriz. Haliyle bu duruma neden olan lanet olayına biraz takık. Kasabanın barında garsonluk yapıyor.

Korunmaya muhtaç gibi görünse de başının çaresine bakabilen, yeri geldiğinde son derece atılgan ve cesur, açık sözlü, başına buyruk, neşeli, sempatik, güzel bir genç kız.

WynonnaEarp_hero_docholiday

Doc Holliday

Doc Holliday (Tim Rozon):

Wyatt Earp’ün yakın arkadaşı. Dirilenlerden biri ama iblis değil. Gizemli bir karakter.

Bencil, biraz vurdumduymaz, sakin mizaçlı, flörtöz, esprili, hazırcevap, cesur ve kuvvetli biri.

Karakteri Schitt’s Creek, Lost Girl, Being Human ve Instant Star gibi dizilerden hatırlanabilecek Tim Rozon canlandırıyor.

CeFI-yWUUAEsxYt

Ajan Dolls

Ajan Dolls (Shamier Anderson):

Kasabadaki doğaüstü olayları incelemek üzere Kara Rozet Birliği denilen bir devlet kurumu tarafından kasabada görevlendirilen bir ajan. Wynonna’yı kaçaklıktan kurtarmak koşuluyla şerif yardımcısı olarak işe alıyor ve iblislere karşı beraber çalışmaya başlıyorlar.

Aksi, dediğim dedik, hafiften kendini beğenmiş, patronluk taslamayı seven, soğuk kanlı ve ketum bir tip.

Karakteri Defiance dizisinden hatırlanabilecek Shamier Anderson canlandırıyor.

13054729_10206035633066284_457860757_o-e1461288752455

Bobo Del Rey

Bobo Del Rey (Michael Eklund):

İblislerin lideri konumundaki kişi. Nispeten sözünün eri, karşılıklı konuşulabilir, işler istediği gibi gittiğinde esprili ve neşeli, istediği gibi gitmediğinde ise son derece agresif biri.

Karaktere Bates Motel, Intelligence ve Continuum gibi dizilerden hatırlanabilecek Michael Eklund hayat veriyor.

Wynonna-Earp-107-10

Nicole Haught

Nicole Haught (Katherine Barrell):

Kasabanın genç polislerinden biri. Ara sıra davalarda ufak tefek yardımlarda bulunuyor bizim ekibe. Waverly’ye ilgi duyuyor. Heyecanlı, cesur ve güler yüzlü bir tip.

Wynonna-Earp-111-8

Natalie Krill

The Listener‘dan hatırlanabilecek Natalie Krill, The Good Witch‘ten hatırlanabilecek Rayisa Kondracki, Klondike‘tan hatırlanabilecek Greg Lawson ve Rookie Blue‘dan hatırlanabilecek Rachael Ancheril de ilk sezonda yer alan diğer bazı isimler.

WYNONNA EARP -- "Walk After Midnight" Episode 107 -- Pictured: Rayisa Kondracki as Constance -- (Photo by: Michelle Faye/Syfy/Wynonna Earp Productions)

Rayisa Kondracki

YAZARIN NOTU

Wynonna Earp’ün pek de başarılı bir dizi olduğunu söyleyemeyeceğim. Hikayenin yetersizliğine ucuza kaçan sahneler ve diyaloglar da eklenince övülecek pek de bir şey çıkmıyor açıkçası ortaya. O yüzden izlemek niyetindeyseniz öyle yüksek bir beklenti ile oturmayın başına.

Evet, dizide bir ucuzluk ve ciddiyetsizlik hakim. Ama bu ucuzluk ve ciddiyetsizlik, yer yer güldüren ve eğlendiren bir faktör haline geldi benim için diziyi izlerken. İstemeden de olsa popüler filmlerle dalga geçen tarzda filmlerin yarattığı his oluşuyor bazı sahneleri izlerken. O his de bazen pozitif bazen de negatif olarak yansıyabiliyor izleyiciye.

Ben karakterleri ve oyuncuları çok sevdiğim için tamamladım açıkçası diziyi. Wynonna, Waverly ve Doc’u, tepkilerini, aralarındaki kimyayı falan çok sevdim. Melanie Scrofano ve Tim Rozon’un çok da iyi iş çıkardıklarını düşünüyorum ayrıca. 2. sezonu izlemeye devam etme sebebim de bu üçlü olacak kesinlikle.

Sadede gelirsem, illaki izleyin diyeceğim bir dizi değil Wynonna Earp. İlk bölüme bir bakın; karakterleri severseniz ve hafiften eğlenirseniz devam edersiniz. İlk bölümü beğenmezseniz devam etmek için hiç zorlamayın zaten. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler!

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

FRAGMANLAR

Bu da çok sevdiğim, motive edici, gaza getirici jenerik:

Bu da jenerik müziğinin uzun versiyonu:

Wynonna-Earp-102-12

Wynonna-Earp-109-1

Wynonna-Earp-102-9

WynonnaEarp_gallery_WaverlyLooks_01

WynonnaEarp_gallery_sneakpeek_11

WynonnaEarp_gallery_103Recap_12

WynonnaEarp_gallery_104Recap_08

WynonnaEarp_101_RecapGallery_6

WYNONNA EARP -- "The Blade" Episode 104 -- Pictured: (l-r) Melanie Scrofano as Wynonna Earp, Tim Rozon as Doc Holliday -- (Photo by: Syfy/Wynonna Earp Productions)

Wynonna_Earp_05

WYNONNA EARP -- "Keep the Home Fires Burning" Episode 102 -- Pictured: (l-r) Melanie Scrofano as Wynonna Earp, Dominique Provost-Chalkley as Waverly Earp -- (Photo by: Michelle Faye/Syfy/Wynonna Earp Productions)

WynonnaEarp_101_RecapGallery_2

Waverly-in-Wynonna-Earp-1x11-Landslide

WYNONNA EARP -- "Keep the Home Fires Burning" Episode 102 -- Pictured: (l-r) Tim Rozon as Doc Holliday, Dominique Provost-Chalkley as Waverly Earp -- (Photo by: Michelle Faye/Syfy/Wynonna Earp Productions)

WynonnaEarp_gallery_101Recap_01

Wynonna-Earp-102-8