Lifetime’ın ömrü tek sezonla sınırlı kalmış olan dizilerinden Against the Wall‘un tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

Lifetime’ın tarzı olan bir iş pek sayılmaz aslında Against the Wall. Dedektif merkezli bir suç draması var karşımızda. İçine bir miktar da aile draması iliştirilmiş durumda.

Annie Brunner‘in yaratıcısı olduğu dizi, 31 Temmuz 2011-23 Ekim 2011 tarihleri arasında yayınlanmış ve toplam 13 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri ise 40-42 dakika civarında. Her bölümünün yönetmenliğini farklı bir ismin üstlendiği dizinin yapımcı kadrosunda Brunner dışında Nancy Miller, Denitria Harris-Lawrence, Bob Lowry ve Terry Gould gibi isimler yer almış.

KONU

Dizi, Chicago’da yaşayan Abby Kowalski isimli 30 yaşında bir kadını merkezine alıyor. Abby, erkek fertlerinin tamamı polis olan bir ailenin polis kızı. Ağabeyleri gibi devriye polisi olarak çalıştığı yılların ardından girdiği dedektiflik sınavında başarılı olan Abby, nihayet bir dedektif olarak çalışmaya başlamak üzere. Abby’nin asıl hayali cinayet masasında çalışmak ama şu an için dedektif ihtiyacı duyan tek yer olan Chicago Polis Departmanı’nın İçişleri Birimi’nde göreve başlamak durumunda kalıyor. Söz konusu birim polislerin karıştığı davaları araştırıp çözümlemeye çalışıyor. Abby’nin babası ve 3 erkek kardeşi başta olmak üzere polislerin pek sevdiği bir birim değil İçişleri Birimi. Başta babası olmak üzere aile fertlerinin negatif tepkisini çekiyor Abby bu hamlesiyle haliyle. Hikaye bu şekilde başlıyor ve Abby’nin araştırdığı bölümlük dosyalar üzerinden ilerlemeye devam ediyor. Bir yandan da Abby’nin aile fertleriyle olan ilişkilerini ve aşk hayatından kesitleri izliyoruz.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Konu bölümünde kendisinden epey bir bahsettiğimiz Abby Kowalski karakterine Avustralyalı aktris Rachael Carpani hayat veriyor.

*Abby’nin karnı iyice büyümüş durumda olan hamile ortağı Lina Flores karakterini Blue Bloods, Spartacus ve Miracles gibi dizilerden hatırlanabilecek Marisa Ramirez canlandırıyor.

*Abby’nin bir dönem kısa bir süreliğine çalıştığı İçişleri Birimi’nden hiç haz etmeyen polis babası Don Kowalski karakterinde Chesapeake Shores, Chicago Fire ve Everwood gibi dizilerden tanıdığımız Treat Williams karşımıza çıkıyor.

*Abby’nin destekleyici annesi Sheila Kowalski karakterinde The Ranch, I’m Sorry ve Picket Fences gibi dizilerden tanıdığımız Kathy Baker‘ı izliyoruz.

*Abby’nin en iyi anlaştığı erkek kardeşi olan Richie karakterine The Fosters, The O.C. ve Kevin (Probably) Saves the World gibi dizilerden anımsanabilecek Brandon Quinn hayat veriyor. Abby’nin diğer 2 ağabeyi Steve ve Donnie karakterlerinde ise Slasher, Workin’ Moms ve Falcon Beach dizilerinden anımsanabilecek Steve Byers ile Cardinal dizisinden anımsanabilecek James Thomas karşımıza çıkıyor.

*Abby’nin en yakın arkadaşı Mackie Phan karakterini Killjoys, Slasher ve Hudson & Rex dizilerinden hatırlanabilecek Mayko Nguyen canlandırıyor.

*Romantik ilişkilerden uzak durmaya çalışan Abby’nin seks ihtiyacını karşılamak için kullandığı bir adam olan ve aynı zamanda Richie’nin ortağı olan John Brody karakterinde Sabrina the Teenage Witch ve Maybe It’s Me dizilerinden anımsanabilecek Andrew W. Walker‘ı izliyoruz.

*Abby’nin yıllar sonra karşılaştığı eski bir tanıdığı olan, Abby’den hoşlanan ve avukatlık yapan Danny Mitchell karakterine Betrayal, South Beach ve The Vampire Diaries gibi dizilerden anımsanabilecek Chris Johnson hayat veriyor.

*Abby ve Lina’nın birimdeki amiri Papadol rolünde ise Bad Blood, In Contempt ve The Strain gibi dizilerden anımsanabilecek Daniel Kash karşımıza çıkıyor.

Diziye bir veya daha fazla bölümle konuk olan bazı tanıdık isimler ise şunlar:

Alona Tal (Hand of God, Supernatural, SEAL Team), Jason George (Grey’s Anatomy, Station 19, Off the Map), Lisa Berry (Supernatural, Slasher, Bad Blood), Tom Amandes (Everwood, The Untouchables, Arrow), Lorraine Toussaint (The Village, Into the Badlands, Rosewood), Dylan Minnette (13 Reasons Why, Awake, Saving Grace), Natalie Brown (The Strain, Dark Matter, Bitten), Annabeth Gish (Halt and Catch Fire, The X Files, The Bridge), Greg Bryk (Frontier, Mary Kills People, Bitten), Mitch Pileggi (The X Files, Dallas, Stargate: Atlantis), Annie Murphy (Schitt’s Creek), Tamara Duarte (Wynonna Earp, Longmire, Departure) ve Tim Rozon (Wynonna Earp, Schitt’s Creek, Vagrant Queen).

YAZARIN NOTU

Dizinin henüz ilk 2 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Yukarıda da dediğim gibi pek Lifetime tarzında bir dizi sayılmaz. Hafiften CTV, CityTV, Global, CBC gibi bir Kanada kanalı için hazırlanmış dizi hissi veriyor izlerken. Lakin kötü bir dizi olduğunu söyleyemem elbette. Oyuncu kadrosu fena değil ve hikaye olarak da izletiyor bir şekilde kendini.

KISA FRAGMANLAR