NBC‘nin uzun süredir beklenen sezon ortası dizisi Awake‘in ilk bölümü, sonunda bekleyenleriyle buluştu. Kanal, kısa bir süre önce 1 Mart’ta yayın hayatına başlayacağını açıklayıp dizi için yeni bir tanıtım filminin yanında ilk bölümün 7 küsür dakikasını da internete vermişti. Bunun üzerine, Smash‘te uyguladığı taktiğin sonucunda ulaştığı rakamlar hoşuna gitmiş olacak ki Awake için de aynı şeyi yapıp 2 hafta önceden ilk bölümü internete verdi. Dizinin uzun süredir bekleyeni olarak çıkar çıkmaz saldırdığım yeni dizimizi merak edenleri aşağıya alalım.

Dizimiz, Kyle Killen‘ın elinden çıktı. Yaratıcımız Awake‘ten önce Lone Star‘ı da piyasaya çıkartmıştı. Fox’ta yayınlanan Lone Star‘ın şansı hiç mi hiç yaver gitmemiş, hatta 2. bölümün ardından iptal haberi gelmişti. Bir süre önce de Kyle Killen, NBC’nin senaryoya müdale etmeye çalışması ve yayın tarihini bir türlü açıklamaması üzerine, ikinci bir Lone Star vakası yaşamak istemediğini açıklamıştı.

Lone Star‘ı daha fazla deşmeden, yeni dizimizin ilk bölümünden ispiyon vererek konuya değinelim:
Polis dedektifi Michael Britten, karısı ve liseye giden oğluyla birlikte araba kazası geçirir. Kazadan sonra, yaşadığı zamanın hangisinin gerçek hangisinin rüya olduğunu ayırt edememektedir. 2 farklı dünyada yaşayan dedektifimizin ilk dünyasına göre, kaza sonucunda oğlu ölmüş, karısı hayatta kalmıştır. İkinci dünya ise bunun tersidir. Bu sefer de karısı ölmüş, oğlu hayatta kalmıştır. İki dünyada da farklı psikiyatra giden karakterimiz, bir yandan da işi gereği şuç vakalarını çözmeye uğraşır.

İki farklı cenaze...
İki farklı cenaze…

Oyunculardan da bahsederek, karakterler üzerinden konuyu biraz daha açmaya devam edelim:

Michael Britten
Olayların merkezi, yani baş karakterimiz. Yaşadıklarının hangisinin gerçek hangisinin rüya olduğunu çözmeye çalışsa da bir yandan da bunu tam olarak istemiyor.
Karakterimize, başarılı ve bir o kadar da karizmatik oyuncu Jason Isaacs hayat veriyor. Oyuncumuzu, televizyon ekranlarında Showtime yapımı olan Brotherhood‘dan ve 6 bölümlük mini dizi The State Within‘den, sinemadan da Harry Potter serisinden tanıyabilirsiniz.

Hannah Britten
Michael’ın eşi. Oğlunun ölümünü hazmedememiş olan karakterimiz, yeni bir çocuk yapmak istiyor.
Hannah’ı, şahsen çok güzel bulduğum Laura Allen canlandırıyor. Oyuncumuzu, erken iptal olan dizilerden Terriers ve Dirt‘ten ve bu iki diziye nazaran şansı biraz daha yaver gitmiş olan The 4400‘den tanıyabilirsiniz.

Rex Britten
Michael’ın oğlu. Annesinin ölümüne alışamayan Rex, çareyi annesinin oynamayı çok sevdiği teniste buluyor.
Rex’i, 96’lı oyuncu Dylan Minnette canlandırıyor. Prison Break ve Lost‘a konuk olmuş olan oyuncumuz, Holly Hunter‘ın başrolünde yer aldığı Saving Grace‘te de kadrolu oyuncuydu.

Dr. John Lee
Karısının yaşadığı dünyada, Michael’ın terapisti. Kendisinin içinde bulunduğu dünyanın gerçek olduğunu söyleyip, diğerinin rüya olduğunu -haliyle- iddia ediyor.
Doktorumuza, BD Wong hayat veriyor. Oyuncumuz, Law & Order: Special Victims Unit ve HBO klasiği Oz‘da kadrolu olarak yer almıştı.

Dr. Judith Evans
Doktor Judith de Michael’ın oğlunun yaşadığı dünyada, Michael’ın terapistliğini yapıyor. Tabii ki diğer doktorun söylediklerinin tam tersini savunup, bu dünyanın gerçek olduğuyla ilgili kanıtlar ortaya sunmaya çalışıyor.
Bu doktorumuzu, başarılı oyuncu Cherry Jones canlandırıyor. Televizyon dizileri ile pek ortak geçmişi bulunmayan oyuncumuz, bir kaç konukluk haricinde, 24‘te kadrolu olarak yer almış ve bu rolüyle Emmy’i kapmıştı.

Dedektif Efrem Vega
Michael’ın karısının yaşadığı dünyadaki ortağı. Daha önce 2 kere görevden alınan karakterimiz, yeni işi için gayet heyecanlı ve hevesli.
Dedektifimizi, Wilmer Valderrama canlandırıyor. Oyuncumuz, 8 sezon boyunca devam etmiş olan That ’70s Show‘da kadrolu oyuncuydu. Bunun haricinde, bir çok diziye konuk olmuşluğu var.

Dedektif Isaiah Freeman
Michael’ın oğlunun yaşadığı dünyadaki ortağı. Lakabı, kuş anlamına gelen “Bird”.
Bird’ü, Steve Harris canlandırıyor. Aktörümüz, The Practice ve iptal olan Heist‘te kadrolu oyuncu olarak yer aldı. Bunların haricinde, geçtiğimiz sene son sezonu ekranlarda gösterilen Friday Night Lights ve 2 sezonda iptali görmüş olan Eli Stone‘a da konuk oldu.

Tara
Michael’ın oğlunun yaşadığı dünyada, Rex’in tenis koçu. Zor anlarında Rex’in yanında olmaya çalışıyor. Dedektifimiz Michael ile de aralarındaki kimya inkâr edilemez.
Tara’yı, Michaela McManus canlandırıyor. Oyuncumuzu, gençlik dramaları One Tree Hill ve The Vampire Diaries‘den veya polisiye dizi Law & Order: Special Victims Unit‘in 10. sezonundan hatırlayabilirsiniz.

Dizinin devam eden kısmı kadar, polisiye kısmı da var. Tabii ki bir CSI serisinde olduğu kadar ağırlık verilmiyor; ama baş karakterimizin işi gereği bu tür ortamlarda bulunuyoruz. Hatta dedektifimiz, iki farklı dünyadaki ortak noktalardan yararlanarak çözüyor suç vakalarını.

Polisiye sevmeyen biri olarak Awake‘i gayet severek, zevk alarak seyrettim. Bunda, devam eden konunun ilginçliği kadar, dizinin başrolünde Jason Isaacs‘in olmasının da etkili olduğunu düşünüyorum. Türü sevenler kesinlikle şans vermeli.
İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler!

Tanıtım Filmi:

http://www.youtube.com/watch?v=2AoSM4UzyX8