Son yıllarda yaptıklarıyla hepimizin antipatisini toplayan NBC kanalı, eskiden bizlere bir sürü kült sitkom kazandırmıştı. Bunlar arasında Friends, Cheers, Fraiser, Seinfeld ve Mad About You akla ilk gelen isimlerden. Ama bana hayatımdaki en eğlenceli dakikaları yaşatan, hiç kuşkusuz ki Will & Grace oldu. Bu güzel sitkomumuzu bilmeyip merak edenleri ve tekrar hatırlamak isteyenleri için ele alalım.

Öncelikle bu güzel diziyi ortaya çıkaran 2 adamdan bahsedelim. Bunlardan ilki David Kohan, ikincisi ise Max Mutchnick. Aynı ikili daha sonra, başrolünde William Shatner‘ın yer aldığı $#*! My Dad Says‘i ortaya çıkardı; fakat bu sefer şansları pek de yaver gitmedi. Hele ki Will & Grace‘e göre bayağı kötü durumda kaldı. Tabii insan bu güzelim diziden sonra bir tane daha gelsin istiyor, ama ne yazık ki bulamıyor.

Will & Grace, 1998-2006 yılları arasında gösterildi. Toplam 8 sezon ve 187 bölümden oluşan dizimiz bizim ülkemizde, Digitürk’e ait olan kanal Comedymax’de defalarca gösterildi. İnternet üzerinden takip edenler için yeni yeni Türkçe altyazıları da tamamlanmaya başlayan dizimizin 167 ödül adaylığı, 51 tane de ödül kazanmışlığı var. Bu 51 ödülün 16’sının Emmy, 27 tanesinin de Altın Küre olduğunu ve 4 ana karakterimizin de en az bir kere Emmy aldığını da söylemeden geçmeleyelim.

Biraz konudan bahsedelim:Birlikte yaşayan, eşcinsel avukat Will ve heteroseksüel iç mimar Grace’in maceralarını seyrediyoruz bu güzel dizide. New York’ta geçen hikayemize bir de Will’in yakın arkadaşı Jack ve Grace’in sekreteri Karen dahil olunca, dizimiz tadından yenmiyor. Her karakterin kendine has komik özellikleri olduğunu da ekleyelim.

Oyunculardan da bahsederek, karakterler üzerinden konuyu biraz daha açmaya devam edecek olursak…

Will Truman
Columbia Üniversitesine gitmiş ve hukuk okumuş. Grace’le de orada tanışmış. Asabi bir yapıya sahip olan Will’in bu yönü bazı hassas konularda -özellikle temizlikte- iyice ortaya çıkıyor.Will’e, Eric McCormack hayat veriyor. Oyuncumuzu diziden sonra, iptal olan Trust Me‘nin başrolünde seyrettik. Peşinden, The New Adventures of Old Christine‘e konuk oldu. Şu anda da TNT için çekilmekte olan Perception adlı dizinin başrolünde yer alacak.

Grace Adler
İç mimar olan Grace, üniversiteden beri Will’in en yakın arkadaşı. Karakterimiz, Will’in tamamen aksine dağınıklığı ve yemeğe olan takıntısıyla biliniyor.
Grace’i, Debra Messing canlandırıyor. Oyuncumuz diziden sonra, mini diziden normal diziye dönen USA Network yapımı The Starter Wife‘ta yer aldı. Şu anda da NBC’nin bu sezon en iddialı yapımı olarak görülen Smash‘te oynuyor.

Karen Walker
Yüksek sosyeteye dahil olan Karen, sırf zevk olsun diye Grace’in asistanlığını yapıyor. Hemen hemen hiçbir zaman çalıştığını görmediğimiz karakterimiz bu durumu, bağlantılarını kullanıp Grace’in ofisini daha popüler hale getirerek kapatıyor. Elinden içki eksik olmaması ve bayağı ilginç bir ses tonuna sahip olması da karakterimizi favori yapan diğer etkenler.
Karen’a, usta oyuncu Megan Mullally hayat veriyor. Aktristimizi daha sonra Party Down, Childrens Hospital, Parks and Recreation ve Breaking In‘de de seyretme şansını elde ettik.

Jack McFarland
Dizinin en az Karen kadar renkli olan ikinci karakteri. Will’le uzun yıllardır arkadaş olan Jack, Karen’la tanıştığından beri onun peşinden ayrılmıyor. İkisinin muhteşem bir ikili olacakları da zaten birlikte yer aldıkları ilk kareden belli oluyor. Kendisini sık sık şarkı söylerken ve dans ederken görüyoruz. Will gibi eşcinsel olduğunu da söylemeyi unutmayalım.
Jack’i, Sean Hayes canlandırıyor. Aktörümüz oyunculuk dışında, Hot in Cleveland ve Grimm‘in de yardımcı yönetmenliğini yapıyor.

Dizinin ismi her ne kadar Will & Grace olsa da bence dizimiz direk Karen ve Jack şova dönüşüyor. Bana ve eminim ki bir çok diğer izleyene göre, Will ve Grace, diğer ikilimizin yanında çok daha ezik kalıyor. Gerçi bunun ilk bölümden böyle olacağı belli. Ben, Jack ve Karen’dan daha renkli sitkom karakteri gördüm desem yalan olur. Tabii ki Will ve Grace’in de yerleri ayrı.

Biraz da reytinglerden bahsedelim:
1.Sezon = 12.3 milyon
2.Sezon = 12.0 milyon
3.Sezon = 17.3 milyon
4.Sezon = 17.3 milyon
5.Sezon = 16.8 milyon
6.Sezon = 15.2 milyon
7.Sezon = 10.0 milyon
8.Sezon = 8.7 milyon
3.sezonda dizimizin yayın günü Salı’dan Perşembe’ye alınmış ve bir anda gözle görülür şekilde reyting patlaması olmuş. Son sezon da diğerlerine göre düşük olmasına rağmen şu an NBC için nimet durumunda. Şimdi, sabit 8 küsür milyonluk bir dizisi olsa kim bilir kaç sezon devam ettirirdi.
Bu tablolar biz izleyenlere, keşke günümüzde kanallar eski sistemdeki gibi dizilere bir kaç sezon şans verseler de yine böyle şeyler ortaya çıksa dedirtiyor .

Her bölümü birbirinden eğlenceli geçen dizimizi türü seven, sevmeyen herkese tavsiye ediyorum. Gayet zekice esprileri içinde barındırdığını düşündüğüm Will & Grace tanıtımını da diziye ait en sevdiğim fotoğrafla noktalıyorum.
İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler!