Netflix’in Meksika yapımı yeni dizisi Control Z, ilk sezonuyla 22 Mayıs’ta ekranla buluştu. Gençlik dramasının sezonu 8 bölümden oluşuyor ve 2. sezon onayını aldı.

Carlos Quintanilla‘nun yaratıcısı olduğu diziyi Alejandro Lozano yönetti. Kadrosunda Ana Valeria BecerrilMichael RondaYankel Stevan, Zión Moreno, Luis Curiel, Macarena García, Fiona Palomo, Andres Baida, Patricio Gallardo, Patricia Maqueove Rodrigo Cachero gibi yerel ağırlıklı oyuncular yer alıyor.

Konusu:

Lise Nacional’de ortaya çıkan gizemli bir hacker, öğrencilerin en gizli sırlarını tüm okula ifşa etmeye başlar. Öncelikli hedefi popüler öğrenciler olur. Isabela, Gerry, Raúl, Pablo ve Natalia derken gerçeklerin ortaya çıkmasıyla sosyal düzen bozulur.

Popüler çocuklar zorbalığa maruz kalmaya başlar ve herkes zan altındadır. Üstelik bu hacker, henüz ifşa etmediklerini de kendi isteklerini yaptırabilmek için kullanmaya başlar. Çıkarım yapmada iyi olan, pek çok detayı fark eden, bilmiş ve sosyal açıdan içe kapanık Sofia, hacker daha fazla sır sızdırmadan önce onu yakalamak için harekete geçer. Bu süreçte arkadaş edinmeyi ve empatiyi öğrenecek, hatta belki de aşkı tadacaktır.

Her türden gençlik draması yapmaya alışan Netflix’in yeni ürünü Control Z, 13 Reasons Why veya Elite gibi önceki örnekleri akıllara getiren bir yapım. Onları seviyorum, bundan da kendimce memnun kaldım. Ama bana göre onlar seviyesinde de değil tabii.

Böylesi konular oldum olası ilgimi çeker, dahası hem 8 bölüm hem de bölümlerin süresi kısa. Sezon sonunda ana konusunu toparladılar ama hikayeyi tamamen kapatmadılar. Devam etmeyi planlıyorum.

Malum sırların ortaya çıkmasıyla iddialı bir açılış yaptıkları söylenebilir. Devamı o kadar da iddialı değildi. Yer yer çok saçma ve klişe şeyler de oldu, bazı şeylerse güzeldi. Sofia göründüğü ölçüde gözüme batmadı, Isabella ve Raul hoşuma giden karakterlerden oldu, Javier’i ve Natalia’yı pek de önemseyemedim. Gerry ve Pablo’ysa benim için fazlaydı. Siber zorbalık konusunda ve liselerdeki zorbalık meselesinde fena iş çıkarmıyorlar. Bu da bazı açılardan Amerikan yapımlarında sık sık gördüğümüz şeyler aslında.

Control Z, Netflix’in gençlik dramalarını sevenlere denemesi için tavsiyedir. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce burada yorum yapılıyordu.