Yayınlanan bir diziden ekstra bir dizi üretmek günümüzde oldukça yaygınlaştı. Hatta bu konuda uzantı dizi çekmeyen kanalları dışlıyorlar diyebiliriz. Bu furyaya Showtime da katıldı ve 2014-2016 yıllarında yayınlanan, en iyi dizileri arasında yer alan Penny Dreadful’un uzantı dizisine onay verdi. Penny Dreadful: City of Angels adını alan uzantı dizimiz, 26 Nisan’da ekranlarda bizlerle buluştu.

Şu ana kadar 6 bölümü yayınlanan dizinin ilk sezonu 10 bölüm sürecek ve ikinci sezonu hakkında henüz bir haber yok. Bu dizinin de mutfağında orijinal diziden John Logan var ve ona Michael Aguilar eşlik ediyor. City of Angels, Penny Dreadful’un 50 yıl sonrasında, 1938 yılında Los Angeles’ta geçiyor.

KONU

1938 yılı faşizmin yükselişte olduğu ve II. Dünya Savaşı’nın tohumlarının atıldığı bir yıl olarak tarihe geçmiştir. Yaşanan olaylardan en fazla etkilenen ülkelerden birisi de Amerika’dır. Kozmopolit bir toplumun yaşadığı yer olan Los Angeles’ta Amerikalı-Meksikalı ve Siyah-Beyaz tartışmaları devam etmektedir. Bu sırada Los Angeles’ta dehşet verici bir cinayet işlenir. Olayı araştırmak üzere dedektif Vega ve ortağı Lewis görevlendirilir. Lewis ile Vega cinayet yerine gelir gelmez bu olayın sıradan bir şey olmadığını anlamışlardır. Birileri kötülüğü yaymak istiyordur ve bu sırada yoluna çıkan her şeyi yok edecektir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Tiago Vega (Daniel Zovatto)

Polis teşkilatının ilk Meksikalı dedektifidir. Bu yüzden çalıştığı kurumda onu kimse istememektedir ve ortağı Lewis dışında başka seveni yoktur. Ayrıca kendi mahallesi tarafından da polis olduğu için şüpheyle yaklaşılmaktadır ve arafta kalmış bir karakterdir. Babasını küçük yaşta kaybetmiştir ve onun anısını onurlandırmak istemektedir. Amacı iyi bir polis olarak faydalı işler yapmaktır.

Oyuncuyu Here and Now dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Lewis Michener (Nathan Lane)

Polisliğe yıllarını vermiş çok tecrübeli birisidir. Vega ile onun dışında kimse ortaklık yapmak istememiştir; uyumlu birisi olduğu için Vega ile ortak olmuştur. Çaylak dedektif Vega’ya tecrübelerini aktarmış ve onun akıl hocası olmuştur.

Oyuncuyu Modern Family, American Crime Story ve The Good Wife dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Magda / Elsa / Alex (Natalie Dormer)

Magda, farklı karakterlere bürünebilen şeytani bir varlıktır. Karanlık, gizemli olayların arkasındaki kişidir. Kafasında bir takım planlar vardır ve onları aşama aşama uygulamaktadır.

Oyuncuyu Game of Thrones dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Peter Craft (Rory Kinnear)

Los Angeles’ta doktorluk yapan birisidir. Amerika’nın Nazilerin yanında yer alması gerektiğini savunuyordur. Magda’nın planlarında yer alıyordur. Ayrıca karakteri (Penny Dreadful ispiyonu!!) ilk olarak orjinal dizide izlemiştik. İki dizide yer alan tek karakter ve tek ortak noktası. Karakterin Penny Dreadful sonrası hayatını izliyoruz.

Oyuncuyu Years and Years, Catherine the Great ve Penny Dreadful dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Ayrıca dizide Kerry Bishe, Adriana Barraza,Jessica Garza, Michael Gladis, Johnathan Nieves, Sebastian Chacon ve Dominic Sherwood yan rollerde yer alıyor.

SON SÖZ

Penny Dreadful severek izlediğim ve güzel hatırladığım bir dizidir. Normalde uzantı dizilere biraz soğuk yaklaşırım ama hem uyarlanan dizinin Penny Dreadful olması hem de Natalie Dormer’ın başrol olması biraz beklentimi arttırmıştı. Ancak iki dizinin tek benzerliğinin isimleri olduğunu söylersem yanlış olmayacağını düşünüyorum. İlk bölümde bunu görerek beklentimi o şekilde ayarlayarak izlemeye devam ettim ve şimdilik ilk 6 bölümünden memnunum. O dönemi güzel yansıtıyorlar ancak işin doğaüstü kısmını biraz daha arttırsalar fena olmayacağını düşünüyorum. Çünkü diğer dizi ne kadar karanlıksa bu dizi o kadar aydınlık gibi geliyor bana. Bölümler geçtikçe dizinin açıldığını düşünüyorum. Şimdilik memnunum, sezon sonuna kadar ekstra bir şey olmazsa öyle kalmak istiyorum. Natalie Dormer’ı izlemek zevkli.

Ayrıca orjinal diziyi izlemeden de bu diziyi izleyebilirsiniz. Sadece bir detay var iki diziyi bağlayan ama o da çok mühim bir detay değil. Orijinal diziyi severlere de bu diziye gireceklerse beklentilerini o diziye göre yükseltmemelerini öneririm.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI

NOT: Dizi hakkında daha önce burada yorum yapılıyordu.