Netflix, 12 Eylül 2019 tarihinde bizi yeni bir diziyle buluşturdu: The I-Land

GİRİZGAH

Limitli dizi olarak sunulan The I-Land, 7 bölümden oluşuyor. Dizinin yaratıcısı Neil LaBute. Ona yazar masasında Lucy Teitler eşlik ediyor. Jonathan Scarfe ve Darnell Martin ise yönetmenlik görevini üstleniyor. Yapımcı kadrosunda LaBute ve Teitler dışında Michael Frislev, Chad Oakes, Morris Chapdelaine, Petros Danabassis ve Natalie Martinez gibi isimler yer alıyor.

Bilim kurgu, gizem, gerilim ve macera ögelerini harmanlayan bir drama dizisi olan The I-Land‘ın bölüm süreleri 37-44 dakika arasında değişiyor.

KONU

5 kadın ve 5 erkekten oluşan 10 yetişkin insan, tropikal bir adadaki bir sahilde belirli aralıklarda uzanır bir şekilde uyanıyorlar. Ne birbirlerini tanıyorlar ne buraya nasıl geldiklerini biliyorlar ne de isimleri dahil olmak üzere bundan önceki hayatlarına dair herhangi bir şey hatırlıyorlar. Hepsinin üstünde benzer kıyafetler var. Onlara ait olduğu varsayılan isimler ise gömleklerinin boyun bölgesine işlenmiş durumda.

Böyle bir bilinmezlikle açılan hikaye, karakterlerin olayı anlamlandırmaya çalışma, adaya adaptasyon süreci ve birbirlerini tanımaya başlama süreci üzerinden ilerlemeye başlıyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Merkez karakterimiz Chase rolünde The Crossing, Into the Dark, Kingdom ve Under the Dome gibi dizilerden tanıdığımız Natalie Martinez‘i izleme fırsatı yakalıyoruz. Chase, gelişmiş dövüş becerileri olan, meraklı ve girişken yapısıyla dikkat çeken bir kadın.

*Chase ile daha ilk tanıştığı andan itibaren zıtlaşmaya başlayan ve kılçık yapısı ile dikkat çeken somurtkan bir tip olan KC karakterini The Art of More ve SS-GB dizilerinden hatırlanabilecek Kate Bosworth canlandırıyor.

*Adada uyandığı ilk andan itibaren ön plana çıkmaya çalışan ve problemli karakteriyle dikkat çeken Brody rolünde I Am Number Four, Endless Love ve Magic Mike gibi sinema filmlerinden tanıdığımız Alex Pettyfer‘ı izliyoruz.

*İlk etapta ortamı ve insanları gözlemlemeyi tercih eden soğukkanlı bir adam olan Cooper karakterine Ronald Peet hayat veriyor.

*Matematiksel zekasıyla ön plana çıkan sessiz bir tip olan Mason rolünde Gilles Geary‘yi izliyoruz.

*Daha çok Mason ile iyi anlaşan sakin bir kadın olan Hayden rolünde Gotham ve Seven Seconds dizilerinden anımsanabilecek Michelle Veintimilla karşımıza çıkıyor.

*Ortada takılan tiplerden Moses rolünde Six, Being Human ve Copper gibi dizilerden anımsanabilecek Kyle Schmid‘i, Blair rolünde Tyrant, Tut ve The Last Ship dizilerinden hatırlanabilecek Sibylla Deen‘i, Donovan rolünde Anthony Lee Medina‘yı ve Taylor rolünde ise Kota Eberhardt‘ı izliyoruz.

Tam kadroya şuradan göz gezdirebilirsiniz.

YAZARIN NOTU

Öyle çok abartılacak bir dizi değil The I-Land. Lakin 3. ve 7. bölümler dışında basit ama izlemesi keyifli, çerezlik bir dizi olmuş bence. O saydığım söz konusu 2 bölümü ise yeterince iyi satamadıkları kanaatindeyim. Oyunculuklar genel olarak vasattı. Öne çıkan biri olmadı. Kate Bosworth ise izlemekten en haz etmediğim isim oldu.

7 bölümün bu dizi için az olduğunu düşünüyorum. 3. bölümün başında geldiğimiz noktaya 5. bölümde falan gelmeliydik bence. Sezon da 10 bölüm olmalıydı ayrıca. Ucu kapalı bitmiş ama tatmin edicilik seviyesi tartışılır. 2. sezonu olsun ister miyim bilemedim şu an.

Beklentiyi oldukça düşük tutmak kaydıyla şans verebilirsiniz diziye şayet kadroda sevdiğiniz oyuncular varsa. İzlemeye niyeti olan varsa iyi seyirler dilerim.

Not: Diziyle ilgili daha önce burada yorum yapılıyordu.

FRAGMAN