ITV, 2014 yılında The Widower isimli bir mini diziyi izleyicisiyle buluşturdu. 17 Mart, 24 Mart ve 31 Mart 2014 tarihlerinde yayınlanan 3 bölümden oluşan The Widower‘ın bölüm süreleri 45’er dakika uzunluğunda.

Gerçek bir hikayeden uyarlanan The Widower‘ın senaryosunu Jim Barton ve Jeff Pope ikilisi kaleme almış. Yönetmenliğini ise Paul Whittington üstlenmiş. Pope’a yapımcı koltuğunda Amanda Jenks ve Kwadjo Dajan eşlik etmiş.

KONU

Gizem ve gerilim ögeleri de barındıran bir suç draması olan The Widower için aynı zamanda bir dönem draması da diyebiliriz. Dizinin 1993 yılında başlayan hikayesi yaklaşık 15 yıllık süreci kapsıyor. 45’er dakikalık 3 bölüme sıkıştırılan bu 15 yıllık süreci anlatırken bolca zaman atlaması da yapılıyor elbette.

İspiyon (spoiler) vermemek adına konu kısmını çok kısa bir şekilde geçiyorum ve kısaca belirtmek gerekirse ‘Mesleği dul olmak olan bir adamın hikayesi’ diyebilirim dizi için.

Hikayenin merkezindeki Malcolm John Webster’ın hayatı ve davası hakkında şuradan ve şuradan bilgi alabilirsiniz diziyi izledikten sonra merak ettiğiniz bir şeyler olursa.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Hikayenin merkezindeki Malcolm Webster karakterine Inside No. 9Chasing Shadows ve Psychoville dizilerinden tanıdığımız Reece Shearsmith hayat veriyor. Bir hemşire kendisi.

Malcolm’ün birinci karısı Claire rolünde Black Work, Cilla ve Mrs Biggs gibi dizilerden tanınabilecek Sheridan Smith karşımıza çıkıyor. İskoçya’da Malcolm ile aynı hastanede çalışan bir hemşire o da. Bu sayede tanışıp evleniyorlar.

Malcolm’ün ikinci karısı Felicity rolünde Harlots dizisinden hatırlanabilecek Kate Fleetwood‘u izliyoruz. O da bir hemşire. Yeni Zelandalı kendisi. Malcolm ile de Yeni Zelanda’da tanışıp evleniyorlar.

Malcolm’ün üçüncü eş adayı Simone rolünde ise The Good Wife, BlindspotNext of Kin ve The Fall gibi dizilerden aşina olduğumuz Archie Panjabi‘yi izleme fırsatı yakalıyoruz. Malcolm ile İskoçya’da çalıştığı hastanede tanışıyor. O da bir hemşire.

SpartacusMarley’s GhostsAgents of S.H.I.E.L.D. ve Dirk Gently’s Holistic Detective Agency gibi dizilerden yakinen tanıdığımız John Hannah‘yı da Malcolm’u araştıran bir dedektif olan Charlie Henry rolünde izliyoruz dizide.

Kadroda ayrıca James LaurensonFederay HolmesJoanna RothJuliet AldericeAlex FernsPaul BlairFrances Grey ve Scott Ainslie gibi oyuncular da yer alıyor.

YAZARIN NOTU

İlgi çekici ve sürükleyici bir hikayesi olduğunu söyleyebilirim The Widower’ın gönül rahatlığıyla. ITV genel olarak sever bu tarz gerçek hayattan uyarlama hikayelerden mini diziler yapmayı. Daha önce bu tarzda birkaç dizisine de denk gelip izlemiştim ve izlediklerim arasında en iyisi bu olmuş diyebilirim. Bu sonuca bu dizinin çok iyi olması değil diğerlerinin kötü olması neden oldu elbette.

Tanıdık simalardan oluşan oyuncu kadrosunu izlemesi keyifliydi. Oyunculuklar yeterli seviyedeydi genel olarak. Aman aman parlayan ya da tel tel dökülen olmadı. Çekimler de fena değildi. Genel olarak bakıldığında beklentisiz bir şekilde başına oturulduğu takdirde izleyip bitirdikten sonra memnun kalınacak bir mini dizi olmuş diyebilirim.

İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMANLAR