BBC Three’nin 2015 yılı yapımı mini dizisi Tatau‘nun tanıtımına hoş geldiniz.

GİRİZGAH

Tatau, 18 Nisan 2015-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında yayınlanan ve toplam 8 bölümden oluşan fantastik ögelerle bezeli gizem ve suç temalı bir drama dizisi. Dizinin yaratıcısı, By Any Means ve Hooten & the Lady‘nin de yaratıcılarından biri olan Richard Zajdlic. Yönetmenlik koltuğunda Wayne YipJoshua Frizzell ve Michael Hurst oturuyor. Zajdlic’e yapımcı koltuğunda John RushtonChris BaileyJohn BarnettRob Pursey ve Matthew Read gibi isimler eşlik ediyor.

Tatau’nun bölüm süreleri 36-42 dakika arasında değişiyor.

KONU

Kyle ve Budgie isimli Britanyalı 2 yakın arkadaş kafa dağıtmak üzere Yeni Zelanda’ya bağlı bir ada devleti olan Cook Adaları‘na ait tropikal bir adaya seyahat amaçlı gelmişlerdir. Kyle’ın yakın geçmişte başından kötü bir olay geçmiş ve Budgie de bu yeniden kendine gelme ve tazelenme yolculuğunda kankasını yalnız bırakmamıştır.

İkilimiz bu seyahatleri sırasında tesiri çok güçlü yerel biç içkiyi tecrübe etmeye karar verir. Budgie’nin aksine bu yerel içki Kyle’da sadece sarhoşluk ve kendinden geçme belirtileri göstermemiştir. Kyle bu içkinin etkisi altındayken kırmızı elbiseli, güzelce, yerli bir kızın hayatının tehlikede olduğunu ve kendisinden yardım istediğini görmüştür. Kyle bu gerçeğe çok yakın tecrübenin ardından bu kırmızı elbiseli kızı bulmayı ve bu hikayeyi çözmeyi takıntı haline getirir ve gizem dolu hikayemiz başlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Kyle ve Budgie

Konu bölümünde kendilerinden biraz bahsettiğimiz bu iki karakterden Kyle‘ın aynı anda tek bir şeye odaklanan ve o tek bir şeyi yaşamının merkezi haline getiren, kendi bildiğini okuyan, hafiften bencil, takıntılı bir tip olduğunu söyleyebiliriz. Söz konusu yerel içkinin etkisi altındayken gördüğü şeylerin gerçek olup olmadığına kafayı takmış durumda ve kim ne derse desin o kızı ölü ya da diri bulmayı kendine ilke edinmiş durumda. İçkinin tesiri daha sonraları ayıkken de etkisini göstermeye ve bir takım şeyler görmeye başlayınca olay onun için daha da gizemli ve ilgi çekici bir hal alıyor.

Kyle karakterine Thirteen dizisinden anımsanabilecek Joe Layton hayat veriyor.

Budgie için ise Kyle’ın peşinden oradan oraya sürüklenmek gibi bir kaderi olan bir karakter diyebiliriz. Kyle’ın onu önemsediğinden katbekat daha fazla önemsiyor Kyle’ı. Kyle’ın saçma bulduğu tavırlarına ve takıntılı hallerine rağmen onu desteklemeye ve elinden geldiğince ona bu yolculukta yardımcı olmaya çalışıyor. Asıl adı Pete Griffiths. Ama o Budgie lakabını kullanıyor.

Budgie karakterini Silk ve The Fades dizilerinden tanıdığımız Theo Barklem-Biggs canlandırıyor.

Kırmızı elbiseli, gizemli, yerli güzel Aumea rolünde Filthy Rich ve The Shannara Chronicles dizilerinden anımsanabilecek Shushila Takao‘yu izliyoruz.

Adada bir sahil barı işleten ve söz konusu içkiyi Kyle ve Budgie’ye tedarik eden Dries karakterine Bad BanksThe Split ve Klem dizilerinden tanıdığımız Barry Atsma‘yı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Dries’ın barında çalışan ve Kyle’a karşı bir ilgisi olduğu gözlemlenen sarışın güzel Tyler rolünde Dirty LaundryGo Girls ve Roman Empire gibi dizilerden anımsanabilecek Tai Berdinner-Blades‘ı izliyoruz.

Adanın zengin ve köklü ailelerinden birinin tek erkek evladı olan ve (İlk bölüm ispiyonu) Aumea’nın ağabeyi olduğunu öğrendiğimiz Maui rolünde Filthy Rich800 Words ve When We Go to War gibi dizilerden tanınabilecek Alex Tarrant karşımıza çıkıyor.

Maui’nin sevgilisi Lara rolünde 800 Words dizisinden tanınabilecek Cian Elyse White‘ı izliyoruz.

Maui’nin babası Anaru karakterini Temuera Morrison canlandırıyor.

Gizemli bir adam olan Rahip Calcott karakterine Kirk Torrance hayat veriyor.

Diziye ilerleyen bölümlerde dahil olan Aumea’nın nişanlısı Koringo rolünde Rawiri Jobe‘u izliyoruz.

Kyle’ın görülerinde tanıştığı yaşlı bir adam olan Matikutu rolünde Rangimoana Taylor karşımıza çıkıyor.

YAZARIN NOTU

İzlemesi keyifli, akıcı ve sürükleyici bir dizi olmuş Tatau. Fantastik ögelerle bezeli hikayesi izletmeyi başardı kendini. Shushila Takao ve Joe Layton başta olmak üzere birkaç oyuncunun oyunculuk yetenekleri tartışılır durumda olsa da karakterlerini izlemesi de keyifliydi genel olarak. Kyle karakterin takıntılı halleri aptalca ve sinir bozucu gelebilir elbette.

Finalin tatmin edicilik seviyesi kişiye göre değişebilmekle birlikte sezonun genel hikayesini kapatarak sezonu tamamladıklarını ve ucunun kapalı bittiğini söyleyebilirim. Ola ki 2. sezon olursa diye bir yol yapma durumu var son sahneyle sadece.

Çok büyük anlam yüklenmemesi gereken, beklentisiz bir şekilde izlenebilecek ve keyifli vakit geçirtebilecek bir dizi olmuş kısacası Tatau. İzlemek gibi bir niyeti olan varsa iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN