Bad Banks, finans sektörü üzerine suç ve gerilim soslu bir drama dizisi. Almanya yapımı dizinin çekimleri, büyük çoğunluğu Almanya’nın Frankfurt şehrinde olmak üzere Lüksemburg’da, Bahreyn’de, Londra’da ve Almanya’nın Leipzig şehrinde de yapılmış. Dili Almanca olan dizide Lüksemburgca, Fransızca, İngilizce ve İtalyanca gibi dillerden ifadeler de duymak mümkün çok küçük miktarlarda.

Berlin Film Festivali’nin Drama Dizileri Günleri’nde de gösterilen 2018 yılı yapımı dizinin ABD’deki Hulu ve Avustralya’daki SBS kanalları da dahil olmak yaklaşık 40 ülkeye satışı yapılmış. Almanya’da Arte ve ZDF kanallarında yayınlanmış. ZDF, Mart ayında dizinin 2. sezonunun olacağını duyurmuş. IMDB’de mini dizi olarak gösterilen dizinin 2. sezonunun olacağına dair bilgi içeren bir haber Mayıs ayı içerisinde şurada yayınlanmış.

Bad Banks‘in yaratıcısı Oliver Kienle. Onun fikir ortağı ise Lisa Blumenberg. Yazar kadrosunda Jana Burbach ve Jan Galli de var. Yönetmenliğini ise Christian Schwochow üstlenmiş. Yapımcı masasında Blumenberg’e Günther Russ ve Nicolas Steil eşlik etmiş.

İlk sezonu 6 bölümden oluşan Bad Banks‘in bölüm süreleri ise 50-54 dakika arasında değişiyor.

Frankfurt caddelerindeyiz. Ülkenin önemli yatırım bankalarından biri iflas etmiş durumda. Bankada parası olan vatandaşlar tam bir panik halinde bankamatiklere akın etmiş durumda çekebilecekleri kadar para çekmek adına. Devlet yetkilileri TV’den yaptıkları açıklamalarla vatandaşları sakin olmaları yönünde uyarsalar ve paralarının güvende olduğuna yönelik açıklamalar yapsalar da kanun kapsamında bilinen bir gerçek var ki bankadaki paraların sadece 100.000 Euro’ya kadar olan kısımları devlet güvencesi altında. Halk tedirgin ve öfkeli. Gençler banka binalarına doğru saldırı yürüyüşleri içerisindeler, sokaklarda görülen bankacılar vatandaşlarca darp edilme tehlikesi ile karşı karşıya.

Diziyi yukarıdaki paragrafta tasvir edilen bir ortamda açıyoruz. Akabinde de ilk 5 bölüm boyunca bu noktaya nasıl gelindiğini işliyoruz en baştan başlayarak zaman çizgisi dahilinde. 6. ve son bölümde de açılış sahnesindeki bu noktanın sonrasında neler olduğuna tanık oluyoruz.

Hikayenin merkezinde Jana Liekam isimli genç bir kadın var. Jana, Lüksemburg’da Crédit International isimli prestijli bir yatırım bankasında çalışan genç ve yetenekli bir yatırım bankacısı. Lüksemburg’da sevgilisi ve onun 5 yaşındaki kızıyla güzel bir hayatı var. Derken bir takım olaylar gelişiyor ve ülkenin en büyük bankalarından biri olan Global Yatırımcılık Bankası’nda işe başlıyor.

Finans sektörü içerisinde var olmak ve başarılı olmak için daha fazla çabalaması gerektiğinin farkına varan karakterimiz kurtlar, çakallar ve leş kargaları ile dolu olan bu sektörde ayakta kalmaya çalıştığı heyecan ve gerilim dolu bir oyunun içerisine giriyor. Şimdi onun da dahil olduğu bu oyunda kartlar yeniden dağıtılmak üzere.

İştahlı, iddialı, hırslı, gözü pek ve oldukça zeki bir kadın olan ve ara ara stres kaynaklı panik atak nöbetleri geçirirken gördüğümüz Jana Liekam karakterine Paula Beer hayat veriyor.

Jana’yı yeni işine tavsiye eden ve ona akıl hocalığı yaparak onunla bağ kurmaya çalışan, Jana’nın Lüksemburg’da çalıştığı bankanın büyük patronu Christelle Leblanc rolünde Désirée Nosbusch‘ı izliyoruz.

Jana’nın yeni işindeki patronu Gabriel Fenger karakterine The Split ve Tatau dizilerinden hatırlanabilecek Barry Atsma hayat veriyor.

Fenger işini hayatının merkezi haline getirmiş, son derece hırslı, kazan ya da kaybet anlayışına göre hareket eden bir adam.

Jana’nın Lüksemburg’da çalıştığı bankadaki amiri olan Luc Jacoby karakterinde Marc Limpach‘ı izliyoruz. Doğuştan zengin biri. Sektörün önde gelen isimlerinden birinin oğlu. Jana’nın ondan pek haz ettiği söylenemez. Uyuşturucu problemi var.

Jana’nın yeni işinde üzerinde çalıştığı projede ona yardımcı olan personellerden biri olan Adam Pohl karakterini Albrecht Schuch canlandırıyor. Adam, öfke problemleri olan bir adam.

Jana’nın yeni işinde üzerinde çalıştığı projede ona yardımcı olan personellerden biri olan Thao Hoang karakterine Mai Duong Kieu hayat veriyor. Thao, hafiften psikopat bir kadın.

Jana’nın sevgilisi Noah Weisz rolünde Jeff Wilbusch‘u izliyoruz.

Finans konusu pek ilgimi çeken bir konu değil açık konuşmak gerekirse. Ama başarılı bir hikaye örgüsü ve iyi yazılmış karakterlerle Bad Banks satmayı başardı kendini bana. Dizinin ilk bölümü epey iyiydi. 3, 4 ve 5. bölümler de güzeldi. 6’da da fena bir kapanış yapmadı. Devamını gelsin dedirten bir noktada bitti.

Hem Paula Beer hem de Barry Atsma çok iyi iş çıkarmışlar bana göre. İkisini izlemesi de oldukça keyifliydi. Barry Atsma zaten İngiliz dizilerinde oynuyormuş. Paula Beer de bir an önce oraya doğru kaysın kariyeri adına bence.

Bu tarz sıkıcı hale gelmeye meyilli bir konuyu alıp son derece akıcı ve ilgi çekici bir şekilde sunan bu başarılı dizi bir şansı hak ediyor bence. Denemek isteyenler için iyi seyirler.