Nisan 2019’da BBC One’da “The Victim” isminde yeni bir mini dizi ekrana geldi. İskoçya merkezli drama dizisinin sezonu dört bölümden oluşuyor.

Başrollerini Kelly Macdonald, James Harkness ve John Hannah‘ın paylaştığı dizinin kadrosunda Karla Crome, Jamie Sive ve Isis Hainsworth de yer alıyor. Rob Williams‘ın kaleme aldığı The Victim’ın bölümlerini Niall McCormick yönetti. STV Studios yapımını üstlendi.

Konusu:

Oğlunu 14 yıl önce kaybetmiş ve halen kendince yasını tutan bir anne olan Anna Dean’in hayatı katilin salıverildiğini ve tanık koruma adı altında farklı bir isimle yaşadığını öğrendiğinde alt üst oluyor. Ama asıl karmaşa Anna, oğlunun katili olduğuna inandığı Craig Myers’ın adresini ve kimliğini internete yaydığında kopuyor.

Evli ve çocuklu bir adam olan Craig, hem kimliğini bilmediği kişilerce feci dövülüyor hem de itibarı zedeleniyor. Bunun üstüne Craig, Anna’ya dava açıyor. The Victim’ın hikayesi de bu davanın etrafında şekilleniyor ve davanın Myers ile Dean aileleri için etkileri ekrana aktarılıyor. Craig şiddetle reddetmeye devam ederken Anna’nın oğlunun katilinin kimliğini arayışı da devam ediyor.

The Victim, çıktığından beri aklımda olan ve karantina dönemi sıra gelen bir dizi. Dört bölüm sürdüğü için araya rahatça karıştı. Düzgün bir hikayesi var denebilir, bölümlerde merak unsurunu besleyebiliyorlar. İki ailenin içine düştüğü karmaşayı iyi yansıttılar. Açılış ve kapanış bölümü daha çok hoşuma gitti.

Anna karakterinin yer yer gelen temelsiz konuşmaları nedeniyle insanı yorduğu oluyor açıkçası. Haklı ya da haksız, nihayetinde gerçeği tam anlamıyla bilmeden yaptığı bir hedef göstermeden bahsediyoruz. Bunun da acılı anne profiliyle aklanabileceği düşüncesinde değilim. Dizinin beni zorlayan tek kısmı da bu oldu. Bu açıdan insanı ikileme sürüklemekte başarılılardı. Öte yandan Kelly Macdonald İskoç aksanı eşliğinde gayet iyi oynuyor. Myers’ı oynayan James Harkness‘ın da ondan aşağı kalır yanı yok denebilir. Saldırı olayıyla birlikte davayla ilgilenmeye başlayan polis Steven Grover’ı oynayan John Hannah da bonus oldu. Finaline itirazım yok diyebilirim, genel çerçevede beklediğim gibiydi ama istediğimi aldım.

The Victim, İngiliz suç dramalarına ilgisi olanlara denemeleri için tavsiyedir.