Polonya yapımı bir dizinin tanıtımıyla karşınızdayız bugün: Zbrodnia

Netflix’in uluslararası yayın haklarını alıp The Crime ismiyle yayınladığı dizi, Polonya’da AXN kanalında yayınlanmış ve 2 sezon sürmüş. İlk sezon 16-30 Ekim 2014 tarihleri arasında, ikinci sezon ise 15-29 Ekim 2015 tarihleri arasında 3’er bölüm olarak yayınlanmış. Bölüm süreleri ise 41-47 dakika arasında değişmekte.

Zbrodnia, 2010 yılında başlayan ve hali hazırda hala devam eden Morden i Sandhamn (The Sandhamn Murders) isimli İsveç dizisinden uyarlanmış. Dizinin senaryosunu Igor Brejdygant ve Viveca Sten kaleme almışlar. Bu ikiliye yazar masasında Greg Zglinski eşlik etmiş ilk sezonda. Zglinski, ilk sezonun yönetmenliğini de üstlenmiş ayrıca. Brejdygant-Sten ikilisine 2. sezonda ise Karolina Aleksa, Wojciech Lepianka ve Slawomir Fabicki eşlik etmiş yazar masasında. Fabicki de 2. sezonun yönetmenliğini üstlenmiş bu arada. Dizinin yapımcı kadrosunda ise Krisztina Gallo, Ewa Puszczynska ve Piotr Dzieciol gibi isimler yer almış.

KONU

Sakin ve huzurlu bir sahil kasabasındayız. Agnieszka Lubczynska isimli bir kadın, çocuklarıyla sahile gittiği bir gün yüzmek için denize girer ve o sırada bir cesede takılır. Tomasz Nowinski isimli bir polis de ondan aldığı ipuçlarıyla birlikte cinayeti araştırmaya başlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Agnieszka Lubczynska karakterine Magdalena Boczarska hayat veriyor.

Agnieszka, iki küçük çocuk annesi olan evli bir kadın. Hayatından mutlu bir kadın olduğunu söylemek mümkün değil. Tomasz’a bu cinayet davasına yardımcı olmak, onda biraz da olsa heyecan uyandırıyor ve kendisini daha iyi hissetmesini sağlıyor.


*Tomasz Nowinski karakterini Wojciech Zielinski canlandırıyor.

Tomasz için pek becerikli bir polis diyemeyiz dürüst olmak gerekirse. Bir süredir bir çeşit uyku problemi yaşıyor. Boşanmış bir adam ve biraz da başına buyruk bir tip Tomasz. Agnieszka ile aynı liseye gitmişler vakti zamanında bu arada. Tomasz, bir üst sınıftaymış. Birbirlerini simayen de olsa tanıyorlar anlayacağınız.


*Tomasz’a davada yardımcı olan ve çok fazla tecrübesi olmadığı gözlemlenen sempatik polis memuru Monika Krajewska karakterinde The Eddy ve Hanna gibi diziler dışında La femme du Vème, Elles, Les Innocentes ve Zimna Wojna gibi sinema filmlerinden de hatırlanabilecek Joanna Kulig‘i izleme fırsatı elde ediyoruz.


*Tomasz ve Monika’nın amiri Maria Wolska karakterinde Dorota Kolak karşımıza çıkıyor.


*Agnieszka’nın ilgisiz ve kaba kocası Cezary karakterini Radoslaw Pazura canlandırıyor.

Cezary’nin anne ve babası Elzbieta ve Julian karakterlerinde Magdalena Zawadzka ile Zdzislaw Wardejn‘i izliyoruz. Agnieszka ve Cesary’nin çocukları Jas ve Roza karakterlerinde ise Radoslaw Kulling ile Amelia Zawadzka karşımıza çıkıyor.

*Andrzej Andrzejewski, Piotr Jankowski, Cezary Rybinski, Barbara Kurzaj, Maria Maj, Tamara Arciuch, Rafal Cieszynski, Anna Grycewicz, Aleksandra Poplawska, Lukasz Nowicki ve Karolina Kominek-Skuratowicz ise kadroda yer alan diğer isimlerden bazıları.

YAZARIN NOTU

Dizinin henüz ilk 2 bölümünü izledim ve fena gitmiyor şu ana kadar. İzletiyor bir şekilde kendini ama türünün başarılı bir örneği de diyemem dizi için. Birkaç karakteriyle öne çıkan beceriksiz bir polis hikayesi şeklinde özetleyebilirim şu ana kadarki haliyle diziyi. Tomasz, berbat bir karakter olmuş cidden. Agnieszka ve Monika tarafı izletiyor işte diziyi.