ABC yaz aylarına renk katmak üzere yeni bir yarışma programı ile karşımıza çıktı: Battle Of The Network Stars. Aslında tam olarak yeni de sayılmaz. 70 ve 80’li yıllarda rağbet gören bir formatın yeniden uyarlaması. Her bölüm TV yıldızlarından oluşan beşerli 2 takım çeşitli spor dallarında mücadele ediyor ve günün kazananı olmaya çalışıyor.

Söz konusu yarışma programı aynı isimle ve benzer formatla 1976-1984 yılları arasında 13 sezon ABC Sports ekranlarında yayınlanmış. 1988 yılında ABC’de ve 2003 yılında NBC’de birer sezonluğuna dirilmiş. Dick Van Dyke‘dan Penny Marshall‘a, O.J. Simpson‘dan Tom Selleck‘e, Michael J. Fox‘dan William Shatner’a birçok ünlü simayı yarışmacı, sunucu veya takım koçu olarak Amerikan halkının evlerine misafir etmiş. O yıllarda ABC, CBS ve NBC kanalları takımlar çıkararak kendi aralarında kayak, üçe üç futbol, golf, tenis, halat savaşı vb. dallarda yarışıyorlarmış.

ABC’nin bu sezon dirilttiği formatta ise kanallar yarışmıyor. Disney/ABC Television Group bünyesinde yer alan ABC, Freeform, Disney Channel gibi kanallarda yayınlanan ve yayınlanmış dizi, yarışma vb. televizyon programlarında bir dönem çalışmış ünlü isimlerin kurduğu Prime Time Soap Stars Team, TV Sitcoms Team, TV Kids Team, Sex Symbols Team, TV Cops Team vb. isimler ile kategorize edilmiş beşerli 20 takım mücadele edecek 10 bölüm boyunca. Her bölüm 2 takım kendi arasında mücadele verecek ve bir takım günün kazananı olacak. Takımlarda önceki yıllarda yarışmış isimler de var, ilk defa yarışacak isimler de.

Öncelikli olarak yarışacak takımlara birer takım koçu atanıyor. Super Bowl şampiyonluğu da bulunan ünlü amerikan futbolcusu DeMarcus Ware ve 2008’de Pekin Olimpiyatları’nda judo dalında olimpiyat madalyası almışlığı da bulunan ünlü MMA dövüşçüsü Ronda Rousey, her bölümde birer takıma koçluk yapıyor. Ronda kırmızı takıma, Ware ise mavi takıma yön veriyor.

Joe Tessitore ve Mike Greenberg saha dışı spikerleri, Cassidy Hubbarth ve Cari Champion ise saha içi spikerleri olarak programa yön veriyor. Ekstra bir baş sunucu bulunmuyor.

-Yarışmanın ilk müsabakası 4×4 bayrak yarışı. Her iki takımdan ikisi kadın ikisi erkek 4 yarışmacı takım olarak parkuru önde tamamlayıp 1 puanı hanelerine yazdırmaya çalışıyor.

-İkinci müsabaka yüzme dalında. Her iki takımdan biri kadın biri erkek ikişer yarışmacı takım halinde yarışıyor, kazanan takım 1 puanı hanesine yazdırıyor.

-Üçüncü müsabaka yine havuzda geçiyor: Mini Kano Yarışı. Her iki takımdan biri kadın biri erkek ikişer yarışmacı takım halinde arka arkaya yarışıyor, kazanan takım 1 puanı hanesine yazdırıyor.

-Dördüncü müsabaka klasik bir basketbol oyunu. All Star oyunlarından aşina olduğumuz üçlük yarışmasında her iki takımdan birer yarışmacı takımına 1 puan kazandırmak için kapışıyor.

-Beşinci müsabaka bir futbol oyunu. Her iki takımdan birer yarışmacı belirli bir mesafeden boş kaledeki puan bölgelerine şut çekip hedefi tutturmaya çalışıyor. 5 şutta en fazla puanı toplayan yarışmacı takımına 1 puan kazandırıyor.

-Altıncı müsabaka Dunk Tank isimli bir hedef düşürme oyunu. Her iki takımdan ikişer yarışmacı üç atış hakkından bir tanesinde hedefi vurarak yukarıda oturan rakip takım oyuncusunu havuza düşürmeye çalışıyor. 2 takım da bu müsabakadan kazanabileceği toplamda maksimum 2’şer puanı hanesine yazdırmak adına eğlenceli bir mücadele veriyor.

-Yedinci müsabaka tenis dalında. Her iki takımdan birer yarışmacı 1 puan için mücadele veriyor.

-Sekizinci müsabaka okçuluk dalında. Her iki takımdan birer yarışmacı 3 atışta en çok puanı toplayıp takımına 1 puanı kazandırmaya çalışıyor.

-Dokuzuncu müsabaka golf dalında. Her iki takımdan birer yarışmacı önünde su engeli bulunan bir noktadan suyun diğer tarafında bulunan hedefe birer vuruş hakkını kullanarak en yakın atışı yapıp takımına 1 puanı kazandırmaya çalışıyor.

-Onuncu müsabaka Survivor stili bir engelli parkur mücadelesi. Her takımdan birer erkek ve kadın yarışmacı kendi aralarında yarışarak içerisinde 6 adet engel bulunan parkuru önde bitirip takımına 5’er puan kazandırmaya çalışıyor.

-On birinci ve son müsabaka ise halat savaşı. Her iki takımın tüm yarışmacıları 10 puan değerindeki büyük oyun için mücadele veriyor.

Bu 11 müsabaka sonunda en çok puanı toplayan takım günün kazananı oluyor.

Yarışma, perşembe akşamları yayınlanıyor. Program süreleri 40 dakikadan oluşuyor, çabucak bitiveriyor. 40 değil de 80 dakikadan oluşsa daha iyi olurdu bence. Genel olarak eğlenceli bir program olduğunu söylemek mümkün. Takımlarda ne kadar fazla tanıdık sima yer alırsa o kadar fazla keyif alınıyor elbette bölümlerden.

Hali hazırda 2 bölümü yayınlanan yarışmada 10 bölüm boyunca izleyeceğimiz 20 takımı ve takımlarda yer alacak ünlü isimleri merak edenler varsa onları şöyle alalım.

Henüz önümüzdeki sezon da yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor. İzleyecek olanlara iyi seyirler.