Kasım 2018’de Oscar’lı oyuncu Julia Roberts’ı televizyon sahalarına sokan bir psikolojik gerilim sundu bizlere Amazon: Homecoming
Daha proje aşamasındayken 2 sezonluk onayla hayata gelen dizinin 10 bölümlük ilk sezonu 2 Kasım’da topluca sahalara sürüldü.
Eh madem öyle, bölümleri ortalama 24–37 dakika süren bu diziyi izleyip izlememeye karar vermeniz için kılavuz olalım.

Mutfak

Bu yapım aslında 2016 sonlarında yayınlanmış olan bir cep yayınının (podcast) televizyona uyarlanmış hali. Eli Horowitz ve Micah Bloomberg’ün aynı isimli yayınından esinlenmiş.
Dizinin yazar mutfağında da bulunan bu iki yaratıcıya Mr. Robot’la ismini duyuran yapımcı Sam Esmail katılmış. Esmail aynı zamanda yapımcı ve yönetmen koltuklarını da kapmış. Hem de tüm bölümlerin yönetmenliği!
Başrolümüz Julia Roberts kalabalık yapımcı kadrosuna da dahil olmuş.
Kalan mutfak kadrosu için sizleri çok daha fazla isme boğmak yerine imdb’ye yönlendirelim.

Konu

İki ayrı zaman diliminde geçen hikayemizin merkezinde Heidi Bergman isimli bir kadın var.
Savaştan dönmüş ve sivil hayata uyum sağlamakta zorlanan askerlere rehabilitasyon sağlayan Homecoming Destek Merkezi isimli bir kurumda sosyal danışman olarak çalışmış.
Heidi bu kurumdan ayrılalı 4 yıl olmuş ve şu anda küçük bir restorantta garsonluk yapmakta. Günün birinde Savunma Bakanlığı’ndan bir müfettiş kapısını çalıp bu Homecoming’le ilgili sorular sormaya başlayınca, biz de hikayede kah geri giderek kah günümüzde ilerleyerek taşları yerine oturtmaya, neler olduğunu anlamaya çalışıyoruz.

Karakterler


Hatrı sayılır ağırlıkta bir oyuncu kadrosu olan dizinin karakterlerinin çok derinine inmeyelim.

Heidi Bergman (Julia Roberts) : Şimdilerin garsonu, 4 yıl öncesinin danışmanı. Günümüzde annesi ile yaşıyor. Homecoming’deki günleri onun için biraz flu.
Colin Belfast (Bobby Cannavale) : Heidi’nin Homecoming’deki müdürü
Walter Cruz (Stephan James) : Homecoming’de hayatını düzene koymaya çalışan, savaştan dönmüş genç bir asker.
Thomas Carrasco (Shea Whigham) : Bir ihbarı değerlendirmek üzere Homecoming’i araştırmaya başlamış olan Savunma Bakanlığı müfettişi
Craig (Alex Karpovsky) : Homecoming çalışanlarından biri
Ellen Bergman (Sissy Spacek) : Heidi’nin annesi

Dizide Marianne Jean-Baptiste, Jeremy Allen White, Dermot Mulroney gibi oyuncuları da izliyoruz.

Yazarın Bol Yorumlu Notu

Son söyleyeceğimi baştan diyeyim: Ben izlediğime pişman değilim, ama Homecoming öyle tuzlukla koşulası bir yapım olamadı benim için. :)
Sam Esmail bu diziyle ciddi uğraşmış. Çekimler ve sunum alıştığımızın sık sık dışına çıkıyor. Şöyle ki birçok sahne ekranın tümü yerine ortada kare bir kısmı kaplıyor. Yani sağ ve soldan siyah bantla kapalı izlediğimiz sahnelerimiz var bolca (bkz. üstteki kare). Bazı sahnelerde daha yoğunlaşan, görüntünün altından %10’luk bir kısmın bulanık görünmesi de deneysel olmuş. Kimi üstten (sağolsun dron teknolojisi) geniş çekimlerdeki geometrik kullanımlar, 80’ler ve öncesi korku/gerilim filmlerinin müzikleri ile süslenince zaman zaman “İsmail, senin içine Kubrick mi kaçtı kuzum?” dediğimi de eklemeliyim. (Fikir vermesi için şu iştah açıcı videoya bakabilirsiniz.) Bunlar genel olarak benim seyir zevkimi arttırdı.
Özel olarak hoşuma giden sunum şekli ise her bölüm sonunda bir sahneye odaklanıp, orada olan biten kendince sürerken isimlerin yazıyor oluşu oldu.
Dizide birkaç ismin Shameless‘tan gelişi ise Sam ile Emmy Rossum’un evli oluşunu yüzüme yüzüme vurdu ve gülümsetti.
Amerikan yapımları eliyle günümüz savaş politikalarının eleştirilerine tok bir izleyici olarak, “Julia Roberts var dediler, geldik” şeklinde girdim diziye.
Pek sevdiğim Julia Roberts -kötü peruklarına rağmen- yine iyi oynadı bence. Etrafındaki diğer oyuncuların da ondan aşağı kalmadığını düşünüyorum.
Dizinin yarısından fazlası boyunca izleyicisine sürekli soru işareti sunan haliyle yorduğu bir gerçek. Kalan kısımdaki toparlama ile aslında tek sezonda da kalabilirmiş diye düşündüm açıkçası. 2. sezona girer miyim emin değilim. Bu haliyle doydum gibi. Bölümler yarımşar saat olmasa 3-4 bölümde doyar bırakırdım.
Tüm bu ahval ve şerait dahilinde buyurun kendiniz karar verin: Bana bunca kişisel yorumu tanıtıma konduran bu diziyi izler misiniz, izlemez misiniz?