Channel 4‘un aile komedisi Friday Night Dinner‘ın tanıtımına hoş geldiniz.

GİRİZGAH

İlk bölümü 25 Şubat 2011 tarihinde yayınlanan durum komedisi hali hazırda 4 sezonu devirmiş durumda ve 5. sezon onayı da mevcut. Dizinin sezonları 6’şar bölümden oluşuyor. Söz konusu 24 bölüme ek olarak 2012 yılı sonunda yayınlanan bir de Christmas Özel Bölümü mevcut. Friday Night Dinner‘ın bölüm süreleri 21 ile 25 dakika arasında değişiyor. 4. sezonu 2016 yazında yayınlanan dizinin 5. sezonunun 2018 yılı içerisinde izleyici ile buluşması bekleniyor.

Friday Night Dinner‘ın senaristliğini Robert Popper üstleniyor. Dizinin ilk sezonunu Steve Bendelack yönetirken diğer sezonları Martin Dennis yönetmiş. Yapımcı kadrosunda Popper dışında Kenton AllenCaroline LeddyNira Park ve Matthew Justice gibi isimler var.

KONU

Merkezimizde yetişkin 2 erkek evlat, bir anne ve bir babadan oluşan 4 kişilik bir Yahudi ailesi var. Bu ailenin vazgeçilmez bir geleneği mevcut. Her cuma akşamı ebeveynlerin evinde toplanıp beraber yemek yemeyi ihmal etmiyorlar. Diziye adını veren ve bölümleri oluşturan şey de bu gelenek işte. Her bölüm başka bir cuma akşamı yemeğini izleyiciye aktarıyor. Ailenin dört ferdinin çocuksu karakterlerinin ve dış faktörlerin katkısıyla işlerin her zaman zıvanadan çıktığı cuma akşamı yemekleri!

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Soldan Sağa: Martin – Jonny – Adam – Jackie

Jackie (Tamsin Greig):

Ailenin annesi. Mutfakta marifetli bir ev hanımı. Ailenin nispeten en aklı başında üyesi. Oğullarını çok seviyor ve onların mutluluğunu istiyor. Uzaktan uzağa değil elbette. Bir şeylere burnunu sokmayı seviyor. Bazen bu konuda ısrarcılığın dozunu da kaçırdığı oluyor tabii. Kocası Martin’i de seviyor ve onu kendini utandıran huylarından vazgeçirmeye çalışıyor ama bu konuda başarılı olduğu pek söylenemez.

Karaktere Episodes ve Green Wing dizilerinden tanıdığımız Tamsin Greig hayat veriyor.


Martin (Paul Ritter):

Ailenin babası. Ne iş yaptığı, evin geçimini ne ile sağladığı bilinmiyor. Kulakları pek duymuyor. İşitme cihazını takmayı da pek tercih etmeyince yanlış anlamalar havada uçuşuyor. Acayip tuhaf biri. Evin altını üstüne getiriyor kendine uğraş bulmak adına. Kendisini bolca utanılacak hale sokuyor ama utanma duygusu pek yok ne yazık ki. Ayrıca hijyen algısı da epey zayıf. Sürekli olarak hararet halinde evin içinde ve üstsüz dolaşmayı tercih ediyor genellikle bu sebeple. Genel olarak oldukça kâle almayan biri ama işler onun için yolunda gitmediğinde ondan bolca ‘Shit on it!’ tepkisi duymamız kaçınılmaz oluyor.

Karakteri No Offence ve The Game dizilerinden anımsanabilecek Paul Ritter canlandırıyor.


Adam (Simon Bird):

Ailenin büyük oğlu. Reklam ve film müzikleri yaparak geçimini kazanıyor. Ama öyle aman aman bir kariyeri yok. Kazak ve keten pantolon giyerken görüyoruz genel olarak kendisini. Hafiften utangaç ve çok da dışa dönük bir yapısı olmayan biri. Bir kız arkadaş yok hayatında ve bu durum ondan çok anne ve babasına batıyor. Annesi ona birilerini ayarlamaya çalışıyor, babası ise ‘Hiç dişi var mı?’ sorusuyla ara ara bunaltıyor onu. Kardeşi ise başının en büyük belası. Akşam yemekleri bu ikisinin birbirlerine çocukça şakalar yapması ile rahatsız edici bir hal alabiliyor çoğu zaman.

Karaktere The Inbetweeners dizisinden tanıdığımız Simon Bird hayat veriyor.


Jonny (Tom Rosenthal):

Ailenin küçük oğlu. Bir emlak ofisinde çalışıyor. Ağabeyine oranla daha iyi bir geliri var ve bunu onun yüzüne vurmaktan keyif alıyor. Genel olarak her konuda ağabeyine takılmaktan haz duyan bir yapısı var zaten. Takılacak veya şaka malzemesi yapacak bir şeyler arıyor sürekli. O ağabeyine ‘Sivilce surat’, ağabeyi de ona ‘Sidik surat’ diye hitap ediyor. Aralarında itişme, boğuşma ve laf dalaşı pek eksik olmuyor. Adam’a oranla daha dışa dönük bir yapısı var ama özel hayatından bahsetmeyi pek sevmiyor aile arasında. Ailesinin yoğun ısrarları üzerine uzun süredir kız arkadaşını cuma akşamı yemeğine getireceğine dair onlara söz verip dursa da getirmeye asla yanaşmıyor, konuyu değiştirmeye çalışıyor sürekli. Kumaş pantolon, gömlek, kravat üçlüsü üstünden eksik olmuyor genelde. Ama kendisi hiçbir zaman kıyafetleri kadar ciddi takılmıyor.

Karakteri Plebs dizisinden tanıdığımız Tom Rosenthal canlandırıyor.


Jim (Mark Heap):

Ailenin başının belası yan komşusu. Her cuma akşamı yemeğinde en az bir defa ailenin kapısını çalıp rahatsızlık vermeyi ihmal etmiyor. Her yolu denese de kendini bir türlü yemeğe davet ettiremiyor. Utanmaz, meraklı, rahatsızlık verici, garip. Tek yakın arkadaşı sayılabilecek ve yanından hiç ayırmadığı köpeği bile ona saygı duymuyor. Jackie’ye takıntı seviyesinde aşık ve ona yakın olmak için kırk takla atıyor.

Mark Heap’i Upstart Crow ve Desperate Romantics gibi dizilerden anımsayabilirsiniz.

Frances Cuka‘yı tekrar eden bir rolle Jackie’nin hatasını pek kabul etmeyen, dul annesi olarak izliyoruz ayrıca.

Tekrar eden rolde izlediğimiz bir başka oyuncu da Tracy Ann Oberman. Kendisini saç stili ve rengi dışında kıyafetleri ile de genelde Jackie ile benzeşen Jackie’nin en yakın arkadaşı Val karakterinde izliyoruz dizide.

Konuk oyuncu havuzunda ise Sense8’den sevdiğimiz Tuppence Middleton, Silk’ten tanıdığımız Frances Barber,  Love, Nina ve Being Human‘dan hatırlanabilecek Jason Watkins, Game of Thrones’tan anımsanabilecek Paul Kaye ve Flowers‘tan tanıdığımız Sophia Di Martino gibi isimler var.

YAZARIN NOTU

Dizinin henüz ilk 2 sezonunu izlemiş durumdayım. İlk sezonundan oldukça memnun kaldığım, farklı bulduğum ve formatını beğendiğim dizi 2. sezonda hafiften kendini tekrar ediyormuş gibi hissettirince ilk sezonki kadar tat vermedi. Ama başarılı karakterleriyle kendini izletmeye devam etti yine de.

Başa bela bir komşu, kabus gibi bir aile. Uçuk kaçık konuklar ve her cuma ayrı bir olay. Bazen rahatsız edici, bazen sinir bozucu ama oldukça komik. Hayatın içinden abartılmış bir durum komedisi. İngiliz komedilerini sevenlere önerilir.

FRAGMANLAR