cqtqzhdweaaruae

“Birimiz bunu yaptı. Buradaki birisi.”

Kaliteli mini dizileriyle bilinen İngilizler, dizi sezonunu henüz açmamışken Ağustos ekranına dahil ederek izleyicilerin karşısına yeni ve izleyenlerden genel olarak gayet iyi geri dönüşler alan One of Us‘ı getirdi.

4 bölüm süren bu diziyi yayınlayan kanalsa BBC One oldu. Harry ve Jack Williams kardeşlerin elinden çıkan yapım, tür bakımından bir “Katil kim?” draması. Esasında yabancı olduğumuz bir konu değil yani. Ama normalin aksine polis soruşturmasına daha az odaklanıp aileleri daha çok öne çıkaran bir yapım çıkmış. Dizinin merkezi de İskoçya’da dağın başı diyebileceğimiz türden bir yer.

Grace ve Adam

oneofus-636022Adam ve Grace birbirlerini çocukluklarından beri tanıyan ve seven bir çift. Zaten ikisinin ailesi de İskoçya’nın Braeston kentinde uzun yıllardır yan yana yaşıyorlar. Diziyi de bu ikilinin evliliği ve balayından dönüşleriyle birlikte vahşice öldürülmesiyle açıyoruz.

Aileler durumu öğreniyor, haliyle de perişan oluyorlar. Normalde bu aşamanın ardından katil kim karmaşası yavaş yavaş başlar, ama işte bu dizide başlamıyor. Çünkü katil zaten belli, polislerin saptaması uzun bile sürmüyor.

Şimdi bunun üzerine İngitere’de havanın yine berbat olduğu bir akşam düşünün. İki aile hala yas halinde; tam da bu durumdayken malum katil, arandığına dair suratı televizyonlara ulaşmışken bunların evlerinin olduğu yerde bitivermesin mi? Belasını ararmışçasına bitiveriyor işte.

Daha doğrusu oraya doğru giderken kullandığı araç kaza geçiriyor ve yardım için kendisinin yanına gelen aileler bunu tanıyor. Üstünüze afiyet, bunun üzerine tabii ağzı gözü daha da yamuluyor.p04524jc

Alınan ortak karar: Sabaha kadar bir kafese tıkalım, hava ve yollar düzelince gelen polise teslim edelim. Amma velakin fikren güzel olan bu kararı uygulayamıyorlar. Çünkü sabah olduğunda çocukların katili, öldürülmüş bir halde bulunuyor. Birisi gece vakti adamı koydukları ambara sıvışıp cinayet işlemiş! ‘İçlerinden birisi’. Ama hangisi?

Aşağı yukarı konu ve ilk bölümün geneli bu şekilde. Şüpheliler ve isimleri de resimlerde gördüğünüz gibi.

Başlamışken birkaç temel bilgiden de bahsedeyim:

one-of-us-inside-xlarge_transdrhvvzni9plyhfkodia-hzsrcnxb2eiusol8a6ofoae# Elliot ailesinde Louise ve Peter yıllar önce ayrılmışlar. Peter’ın hayatına bir başka kadın girmiş bile, ailenin geri kalanı babalarıyla pek görüşmüyor. Cinayetlerin haberini alan Peter da yeniden ortaya çıkıyor haliyle. Rob ve Claire ailenin çocukları, Rob ile Anna birlikteler. Claire bir klinikte çalışıyor.

# One of Us her ne kadar iki ailedeki karakterleri öne çıkarsa da arka tarafta polis soruşturması da devam ediyor tabii ki. Juliet ve Andrew ikilisi olaya bakan iki polis, Juliet bir yandan da hasta kızıyla uğraşıyor. Ciddi bir ameliyat geçirecek olan kızı için para bulması gerek.

# Giriş resminde görünen Alistair karakteri de olayın içindeki isimlerden ve Bill Douglas ile birlikte çalışıyorlar.307861-g2One of Us benim beğendiğim dizilerden oldu. Zaten İngilizler, özellikle de BBC merkezinde “Katil kim?” sorusu olan mini dizilerin genellikle altından güzelce kalkıyorlar. (Bir başka örnek için bknz: And Then There Were None) Bu dizide de şaşmamış. Mini olduğundan belli bir son olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Katili de öğreniyoruz, nedeni de biliyoruz. Hatta dizideki bir sürü karakterin her birisinin hikayesi kendince bir kapanışa gidiyor.

Kadrosundaki bazı isimleri zaten oradan buradan gözünüz ısırıyordur mesela, orada da bir sorun yok açıkçası. İngiliz dizilerinde bolca olan manzarayı ve havayı devreye sokmayı, gerektiğinde aksanı kullanmayı da becermişler zaten. One of Us özetle vaad ettiğini izleyiciye gayet güzel veren, sonuyla da oldukça tatmin eden bir yapım. Hatta beklentiyi gereksiz artırmak istemem ama dizinin finali benim en sevdiğim kısmıydı.

İyi seyirler efendim.