İngiliz ITV kanalı Mart 2019’da televizyonu ve izleyicileri yeni bir diziyle buluşturdu. Suç draması türündeki “The Bay” dizisi altı bölümlük ilk sezonuyla ekrana geldi. 7.2 milyonluk izleyici ortalaması elde etmesinin ardından kanaldan ikinci sezon onayını aldı. Gelecek yılın ilk aylarında geri dönmesi bekleniyor.

Diziyi ödüllü tiyatro oyunu yazarı Daragh Carville kaleme aldı. Kadrosunda Morven Christie, Jonas Armstrong, Matthew McNulty, Daniel Ryan ve Chanel Cresswell gibi isimler bulunuyor. Hikayesi Birleşik Krallık’ın kuzey batısındaki Lancashire’a bağlı kıyı basabası Morecambe‘de geçiyor. Carville, kendisinin yaşadığı yer olduğu için özellikle bu bölgeyi kullanmak istemiş. Çekimler de yine bu kasabada ve etrafında gerçekleştirilmiş.

Konusu:

Meredith ailesinin çocukları olan ikizler Dylan ve Holly kaybolur; kendilerinden haber alınamaz. Bunun üstüne olaya iki çocuk sahibi  bekar bir anne olan Dedektif Lisa Armstrong (Christie) atanır ve araştırma başlar. Ancak Lisa kısa süre içinde çocukların üvey babası Sean’la (Armstrong) kaybolmanın olduğu geceye dayanan bir tanışıklığı (!) olduğunu fark eder. Üstelik bu durum onu hem olaya dahil etmekte hem de ister istemez Sean’ın gece için gereken mazeretinin bir kısmını oluşturmaktadır.

Soruşturmayı sekteye uğratmamak için hasır altı ederek görevine devam eden Lisa, hem Sean dahil olayla ilgili görünen herkesi derinine incelediği hem de olması gerekenden daha fazla kendisini kaptırdığı bir soruşturmanın içinde kendisini bulur.

Holly ve Dylan

The Bay, bir İngiliz suç draması olarak benim için yeterliydi. Sezon altı bölüm olduğu için konuyu fazla uzatmıyorlar. Aileyi ve karakterlerin özel hayatını atlamıyorlar ama derinine girdiklerini de söyleyemem. Karakter yoğunluğu fazla olduğu için herkesin payına bir şeyler düşüyor.

İlgilendikleri olayı sezon finalinde sona erdirdiler, dolayısıyla ikinci sezonda farklı bir olayın merkezde olması daha muhtemel. Ulaştıkları çözüm beklediğim türden değildi, hatta biraz tartışmalı da denebilir ama itiraz etmeyeceğim. Morven Christie’yle yine ITV’de yayınlanan Grantchester sayesinde tanıştım, Agatha Christie uyarlaması Ordeal By Innocence’la devamı geldi. Buna da biraz o sayede başladım aslında. Lisa’dan beklediğimi aldım diyebilirim, Sean da bonus oldu.

Hikayesi sahil kasabasında geçen İngiliz tipi bir suç draması olması sebebiyle Broadchurch’ün kuzey versiyonu olarak değerlendirenlere denk geldiğim oldu. Fena bir karşılaştırma olmasa da performans ve senaryo olarak elbette Broadchurch daha önde kalır. Hatta izlemediyseniz öncellikle onu denemenizi tavsiye ederim.

The Bay genel olarak böyle bir dizi. İyi seyirler.