Sick Note isimli bir İngiliz komedi dizisinin tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

GİRİZGAH

Sick Note, temposu ve aksiyon dozu yüksek bir durum komedisi. Yukarıdaki posterde de belirtildiği üzere The Independent gazetesinde yayınlanan bir yazı, diziyle ilgili “Karanlık bir tarafı var ama aynı zamanda aptalca da. Breaking Bad’in Fawlty Towers ile buluşmuş hali gibi.” yorumunda bulunmuş. Doğru da bir yorum olmuş aslında. Ben de “Dead to Me ve Fawlty Towers karışımı bir iş.” olarak etiketleyebilirim muhtemelen diziyi.

Sick Note‘un 2017 yılı sonbaharında ve 2018 yılı kışında olmak üzere 2 sezonu yayınlanmış. 3. sezonunun olup olmayacağına dair herhangi bir bilgi yok. İlk sezonu 6, ikinci sezonu 8 bölüm uzunluğunda. 43 dakikalık ilk bölümü haricindeki 13 bölümünün uzunlukları 21-23 dakika arasında değişmekte.

2018 yılında uluslararası yayın hakları Netflix tarafından alınan kara komedi türündeki dizinin yaratıcıları, bu yıl Truth Seekers dizisiyle karşımıza çıkan Nat Saunders ve James Serafinowicz ikilisi. Yönetmenliğini Matt Lipsey‘nin üstlendiği dizinin yapımcı kadrosunda Jo Sargent ve Sarah Fraser gibi isimler bulunuyor.

KONU

Iain Glennis isimli aptal bir doktor, Daniel Glass isimli aylak bir adama yanlışlıkla kanser teşhisi koyar. Kısa bir süre sonra bir yanlışlık olduğu anlaşılsa da iş işten geçmiştir artık. Sahte hastalıklar üretip işinden kaytarmaya meyilli bir adam olan Daniel’ın çıkarları doğrultusunda pozitif etkiler yaratan bu yanlışlığın ortaya çıkması iş hayatında ve ekonomik açıdan zor günler geçiren Iain’ın da işine gelmeyecektir. Soğukkanlılıktan uzak karakterler olarak dikkat çeken bu garip ikili, ortak bir paydada buluşup kanser yalanını sürdürmeye karar veriyorlar. Bir yalan üzerinden başlayan bu ikili ittifak, ilerleyen süreçte beceriksizlik ve talihsizlik içeren birçok eylemle sınanacaktır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Daniel Glass karakterine Servant ve Snatch dizilerine ek olarak Harry Potter film serisinden tanıdığımız Rupert Grint hayat veriyor. Sorumluluktan uzak, tüm gününü koltuğa uzanıp bilgisayar oyunu oynayarak geçirebilecek tembellikte, yalan söylemek hayat felsefesi haline gelmiş olan bir adam Daniel. Kanser teşhisi, kız arkadaşının ondan ayrılmasına, evsiz ve işsiz kalmasına engel olup etrafındaki insanlardan pozitif ilgi görmeye başlamasıyla çıkarına bir hal alıyor ve bu durumu bozmak istemiyor Daniel.

*Iain Glennis karakterini Truth Seekers, Into the Badlands, Mr. Sloane ve Spaced gibi dizilerden tanıdığımız Nick Frost canlandırıyor. Sevgi dolu olmaktan çok uzak bir evliliğe ve tek bir hata daha yaparsa kovulmak üzere olduğu bir işe sahip Iain. Böyle bir hatanın ortaya çıkmasını istemediği için de kırk yalan Daniel ile müttefik olmak zorunda kalıyor.

*Daniel’ın yanında yaşadığı 2 senelik kız arkadaşı Becca karakterine Harlots, MotherFatherSon ve Gangs of London gibi dizilerden hatırlanabilecek Pippa Bennett-Warner hayat veriyor. Normal olmayan şeylerden tahrik olan libidosu yüksek bir kadın olarak dikkat çekiyor Becca karakteri.

*Iain ile sadece ona sunduğu sosyo-ekonomik hayat için evli olduğu ve ona karşı cinsel bir çekim duymadığı gözlemlenen Annette Glennis karakterini The Inbetweeners ve Primeval dizilerinden anımsanabilecek Belinda Stewart-Wilson canlandırıyor.

*Daniel’ın en yakın arkadaşı Ash Matthews rolünde Tolu Ogunmefun karşımıza çıkıyor.

*Ash’in karısı ve çocuğunun annesi Vanessa Matthews karakterinde Deep Water ve Save Me dizilerinden anımsanabilecek Camilla Beeput‘ı izliyoruz.

*Blood Drive ve Sinbad dizilerinden tanıdığımız Marama Corlett, Daniel’ın sürekli sarı renk kıyafetler tercih eden ve kayda değer olmaktan uzak yaratıcı fikirler üreten iş arkadaşı Linda karakterine hayat veriyor.

*Plebs, Hang Ups ve Green Wing dizilerinden tanıdığımız Karl Theobald, Daniel’ın patronu Michael rolüyle karşımıza çıkıyor.

*Flowers, Big School ve Jericho gibi dizilerden anımsanabilecek Daniel Rigby, hevesli ve güdülenmiş bir polis memuru olan Hayward karakterini canlandırıyor.

*Dustin Demri-Burns, Daniel’ın sanal ortamdaki oyun arkadaşı olan ve 2. sezonda kanlı canlı karşımıza çıkan Will_5000 karakterine hayat veriyor.

*David Cann ve Matilda Thorpe, Daniel’ın ebeveynleri Gordon ve Claire karakterleriyle tekrar eden rollerle boy gösteriyorlar dizide.

*Blood & Oil, From Dusk Till Dawn: The Series, Nash Bridges ve Miami Vice gibi dizilerden tanıdığımız ünlü ABD’li aktör Don Johnson‘ı Daniel’ın çalıştığı şirketin çatlak ve ayarsız sahibi konumundaki Kenny West karakteriyle izleme fırsatı yakalıyoruz dizinin ilk sezonunda.

*Freaky Friday, Mean Girls, Herbie Fully Loaded ve Georgia Rule gibi sinema filmlerinden tanıdığımız ünlü ABD’li aktris Lindsay Lohan ise Kenny’nin kızı Katerina West karakteriyle 2. sezonda dahil oluyor dizinin kadrosuna.

YAZARIN NOTU

Dizinin ilk sezonu çok başarılıydı ve çok da eğlendirdi. 2. sezonda ise bir miktar düşüş yaşadığını söylemek mümkün ama fena sayılmazdı yine de. Bu düşüşün nedenlerini sıralayacak olursam;

1- İlk sezonda pek göze batmayan Hayward karakteri 2. sezonda yordu epey.

2- Will_5000 karakteri yetersiz kaldı ve yorduğu anlar oldu.

3- Lindsay Lohan, Don Johnson’ın verdiği katkıyı veremedi.

4- 2. sezonun bölüm sayısı, eldeki konu için 1-2 bölüm fazla geldi.

Genel olarak baktığımda ise izlediğime epey memnun olduğum bir dizi oldu Sick Note. İki başrol de oldukça başarılıydı. Yan rollerdeki isimlerden ise Pippa Bennett-Warner, Belinda Stewart-Wilson ve Don Johnson’ın yeterli katkıyı verdiğini söyleyebilirim. Marama Corlett gibi bir oyuncuyu yeterince iyi kullanamamaları ise eksi yazdı senaristlerin hanesine.

İlk sezonun ucu çok açık bitmişti ama 2. sezonun ucu nispeten daha kapalıydı. Yine de tam kapalı bir son söz konusu değil elbette. Bir ara 3. ve son bir sezon çekmeye karar verirlerse mutlu olurum kesinlikle.

Türü seviyorsanız ve şu ana kadar okuduklarınız hoşunuza gittiyse diziye bir şans vermeyi ihmal etmeyin diyor ve izleyecek olanlara iyi seyirler diliyorum.