Lisa Kudrow‘un başrolde olduğu Showtime komedisi Web Therapy‘yi bilirsiniz. İngilizler pek alışkın olmadığımız üzere bir Amerikan dizisini uyarlamaya karar vermiş ve biz dizi severleri şaşırtmıştı geçtiğimiz yıl şurada paylaştığımız haberle. Zengin kadrosu ile dikkat çeken Hang Ups isimli bu uyarlama dizi, 8 Ağustos 2018 tarihinde Channel 4 ekranlarında izleyici ile buluştu. İlk sezonu 6 bölüm sürdü ve 12 Eylül 2018 tarihinde sona erdi. 2. sezon olup olmayacağına dair henüz bir bilgi yok.

Hang Ups‘ın yazar kadrosunda dizinin başrol oyuncusu Stephen Mangan dışında Louise DelamereRobert DelamereNeil Gibbons ve Rob Gibbons gibi isimler var. Robert Delamere ayrıca dizinin yönetmenliğini de üstleniyor. Yapımcı koltuğunda Mangan-Louise Delamere ikilisine Kevin Loader da eşlik ediyor.

Dizinin bölüm süreleri ise 23-24 dakika uzunluğunda.

KONU

Hikayenin merkezinde Richard Pitt isimli evli ve 2 çocuk babası bir adam var. Son yaptığı iş batmış ve ciddi seviyede borçlanmış. Bu borçtan kurtulmak ve ekonomik olarak bir çıkar yol bulmak niyetinde olan Richard, sahip olduğu terapistlik diplomasını kullanarak internet üzerinden bire bir seanslar vermeye karar veriyor. Diziyi de bu yeni işinin ilk günü ile açıyoruz. Bu 6 bölümlük süreçte Richard’ın aile üyelerinin ve müşterilerinin sorunlarını dinliyor ve eğlenceli anlar yaşıyoruz.

Çekimler bize ağırlıklı olarak kullanılan bilgisayar kamerası dışında güvenlik kamerası, ekran yansıması vb. dolaylı şekillerde de sunuluyor. Ara ara da normal kameraya geçtiğimiz anlar da oluyor elbette.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Konu bölümünde kendisinden söz ettiğimiz Richard Pitt karakterine Episodes, Houdini and Doyle, Green Wing ve Bliss gibi dizilerden tanıdığımız Stephen Mangan hayat veriyor. Sezon süresince ailesinin problemlerine mi, müşterilerinin sorunlarına mı, yoksa her geçen gün çığ gibi büyüyen kendi sorunlarına mı odaklansa bilemiyor. Her tarafa yetişmeye çalışıyor.

Richard’ın karısı Karen rolünde Humans, The Honourable Woman ve The IT Crowd gibi dizilerden tanıdığımız Katherine Parkinson‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz. İşini hayatının merkezine alan, yoğun bir iş koşuşturmacası yaşayan, fırsat buldukça ailesini de düşünmeye çalışan fakat onlar için pek orada olamayan bir kadın Karen.

Karen’ın ondan fiziki olarak etkilenen ve her fırsatta bunu Richard’ın da önünde dillendirmekten çekinmeyen patronu Werner rolünde Friday Night Dinner ve No Offence dizilerinden tanıdığımız Paul Ritter karşımıza çıkıyor.

Richard’ın 19 yaşındaki oldukça çapkın kızı Issy rolünde Victoria ve Frankie dizilerinden anımsanabilecek Bebe Cave‘i izliyoruz.

Issy’nin sevgilisi Zahra rolünde Anjana Vasan karşımıza çıkıyor.

Richard’ın 16 yaşına girmeye hazırlanan oğlu Ricky rolünde Innocent dizisinden anımsanabilecek Fionn O’Shea‘i izliyoruz.

Ricky’nin neredeyse hiç onların evlerinden çıkmayan kankası Liam rolünde James Sterndale‘i izliyoruz.

Tam olarak kim olduğu bilinmese de anladığım kadarıyla Ricky’nin bir arkadaşı olduğunu varsaydığım, eve çökmüş durumda olan ve kovulsa da gitmeyen Dylan karakterine Kaine Zajaz hayat veriyor.

Richard’ın babası Jeremy rolünde Game of Thrones, And Then There Were None ve Strike Back gibi dizilerden aşina olduğumuz Charles Dance‘i izleme fırsatı yakalıyoruz.

Richard’ın romanını yazmakla meşgul olan kız kardeşi Katherine rolünde Hooten and the Lady ve Twenty Twelve dizilerinden hatırlanabilecek Jessica Hynes karşımıza çıkıyor.

Richard’ın annesi Maggie rolünde Better Things ve After You’ve Gone dizilerinden hatırlanabilecek Celia Imrie‘yi izliyoruz.

Richard’ın erkek kardeşi Jon rolünde Game of Thrones’ta canlandırdığı Lord Varys karakteriyle tanıdığımız Conleth Hill‘i izleme fırsatı yakalıyoruz.

Terapistler de terapiste ihtiyaç duyar. Richard’ın herhangi bir konuşmayı bel altı bir konuşma haline getirebilen terapisti Leonard rolünde Dig ve Jekyll & Hyde dizilerinden hatırlanabilecek Richard E. Grant‘ı izliyoruz.

Richard’ın kankası Pete rolünde Plebs, Green Wing ve Twenty Twelve gibi dizilerden tanıdığımız Karl Theobald karşımıza çıkıyor.

Richard’ın psikopat alacaklısı Neil rolünde The End of the F***ing World ve Glue dizilerinden anımsanabilecek Steve Oram karşımıza çıkıyor.

Richard’ın terapistliğini üstlendiği müşterilere hayat veren oyuncular arasında ise Episodes ve Uncle dizilerinden tanıdığımız Daisy Haggard, Miranda ve The Job Lot dizilerinden hatırlanabilecek Sarah Hadland, ünlü aktris Ashley Madekwe‘nin erkek kardeşi Archie Madekwe, Broadchurch ve Doctor Who dizilerinden tanıdığımız David Tennant, The Last Kingdom, Dirt ve My Mad Fat Diary gibi dizilerden aşina olduğumuz Ian Hart, Ackley Bridge ve Marley’s Ghosts dizilerinden tanıdığımız Jo Joyner ile The Strain ve Game of Thrones gibi dizilerden aşina olduğumuz David Bradley gibi isimler var.

Karen’ın asistanı Abs rolünde Silk ve Chewing Gum dizilerinden hatırlanabilecek John Macmillan, Richard’ın eve aldığı İspanyol bakıcı Jose rolünde Javier Marzan ve Richard’ın terapistlik işindeki denetmeni Celia rolünde Alice Lowe da tekrar eden rollerle izlediğimiz diğer oyuncular konumunda.

Oldukça geniş ve zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Hang Ups’ı genel olarak epey beğendim ben. Temposu çok yüksek bir dizi. Sürekli bir görüşmeden diğer görüşmeye atlıyor Richard karakteri ve bu görüşmeler gayet seri bir şekilde geçiyor. Richard’ın ailesiyle olan sahnelerinden de müşterileriyle olan sahnelerinden de bolca eğlence çıkabiliyor. Tam bir kaos havasının hakim olduğu 6. bölüm bu kapsamda dizinin en verimli geçen, en çok eğlendiren bölümü oldu beni. Ucu da açık bitti bu arada. Umarım yeni sezon onayı alır.

Bu da fragmanı: