“Kapa aç şu makineyi!”

“Have you tried turning it off and on again?” (Tekrar açıp kapatmayı denediniz mi?)

Bu cümle neye dalalettir sizce? Büyük şirketlerde çalışanlar, bilgisayarları bozulduğunda IT departmanını arayınca ilk olarak bu cümleyle karşılaşırlar. IT Crowd, bu cümle üzerine kurulu bir dizi desek yalan olmaz. İngiliz Channel 4 kanalının süper dizisi, Digiturk Show Plus’ta.

İngiliz şirketi Reynhold Industries’in bodrum katı, “geek” tabir ettiğimiz iki matrak IT elemanına ayrılmıştır. Üst katlardaki aydınlık koridorlarda mutlu mutlu çalışan şık insanlar onların neye benzediğini bile bilmezler. Sadece bilgisayar arızası yaşadıklarında onları ararlar ki gerçekten de makineyi açıp kapamak ya da fişi takmak ile halledilebilecek sorunlardır bunlar. Roy ve Moss, kimsenin kendilerine ilişmediği darmadağın katlarında ayrı bir düzen kurmuşken, başlarına departman yöneticisi olarak Jen adında tatlı ve komik bir hatun gelir. Jen (Katherine Parkinson), beklediğinden çok değişik bir manzara ile karşılaşmıştır ama pes etmez, örümcek ağlarını temizler, masasına telefon bağlar ve çalışmaya girişir.Bir sorun daha vardır ortada: Jen, bilgisayarlar hakkında tek bir şey bile bilmiyordur. Roy (Chris O’Dowd) ve Moss (Richard Ayoade), teknolojik zamazingolarla örülü dünyalarına tepeden inen bu yöneticiye önce hayatı zehir de etseler, kısa sürede aralarında bir şekilde ilişki kurulur ve ortak bir dil yaratmayı başarırlar. Onlar IT’yi, Jen de insan ilişkilerini bildiği için birbirlerini bir anlamda tamamlarlar. Jen, departmanının adam yerine konması, Roy ve Moss ise rahatlarının bozulmaması için çalışırken ortaya süper komik sahneler çıkar.

Bu azıcık sürreal, hafif absürt ama bir şekilde de gerçekçi dizi, gerçekten çok komik. Öyle ki, yakın zamanda Amerikan versiyonunun çekilmesi gündemde. Dileriz ortaya bir Coupling değil, The Office vakası çıkar.

IT Crowd, tipik İngiliz dizisi olarak sezon başına 6 bölüm olarak yayınlandı, tadı damağımızda kaldı. Neyse ki 2. sezon da başlıyormuş.
Kaçırmayın.