all_hail_jenna_coleman_in_brand_new_trailer_for_victoriaBüyük Britanya Kraliçesi II. Elizabeth bir süre önce krallığın en uzun süre tahtta kalma unvanını ele geçirdi ve 63 yılı aşan hükümdarlığını hala devam ettiriyor. Onun ömrü daha uzun olsun da peki o bu unvanı ele geçirmeden önce tepede kim vardı biliyor musunuz? Kraliçe Victoria.

Netflix 4 Kasım’da yayına girecek The Crown ile II. Elizabeth’in hayatını dizi olarak ekrana getirmeye hazırlanırken, İngiliz kanalı ITV de Ağustos ekranına Victoria’nın hayatını anlatan Victoria dizisiyle dahil oluverdi. 8 bölüm süren dizinin ilk sezonu gayet tatmin edici reytingler aldıktan sonra da tabii ki ikinci sezon onayı aldı.

Peki, nasıl bir dizi Victoria?young-queen-victoriaDönem dizisi isminden de anlaşıldığı üzere Victoria’yı ve çevresini merkezine alan bir yapım.

Takvim 20 Haziran 1837’deyken Kral William IV hakkın rahmetine kavuşuyor ve 18 yaşına gireli çok bir zaman geçmemiş genç Victoria taht sırasını kendisine gelmiş buluyor. Çünkü babası ve babasının kendisinden büyük üç erkek kardeşi çok önceden ölmüşler, üstelik bu zamana kadar hiçbirinden geriye canlı bir varis de kalmamış. Babasının tek çocuğu olarak onun varisi de kendisi olmuş. Böylece bir günde genç bir kızın hayatı kökten değişiveriyor.

Dizi olan Victoria, yayın hayatına karakter olan Victoria’nın (Jenna Coleman) tahta geçiş zamanının gelmesiyle giriş yapıp yavaş yavaş ilerlemeye başlıyor. Mesela ilk sezonun sonuna geldiğimizde takvim bu sefer 21 Kasım 1840’ı göstermekte. Sezon boyu dönemin başbakanı Lord Melbourne (Rufus Sewell) ile arasındaki arkadaşlık ve mentorluk ilişkisini, annesiyle olan problemli ilişkisini, genç bir kraliçe olarak değişen hayatına alışmasını, evliliğine giden yolu ve saray hayatını izliyoruz.

Yayına girecek ikinci sezonuyla dizi kaldığı yerin yakın bir noktasından alarak konusunu anlatmaya devam edecek. Şu an için Victoria’nın hükümdarlığının tamamını veya en azından büyük bir kısmını kapsamayı planlayarak yola çıkmış durumdalar.

Lord Melbourne ve Victoria

Dizinin merkezinde Kraliçe ve onun hayatı olsa da sadece bu kadar değil elbette. Başbakan Lord Melbourne ve devam eden sezon içerisinde karşı partinin başındaki isim olarak Sör Robert Peel üzerinden meclise ve ülkenin sorunlarına da giriş yapıyorlar.

Her ne kadar Britanya’da kral ve kraliçeler ülkeyi tam olarak yönetmiyor olsalar da halk üzerinde etkisi olan ve başbakanlar ile belirli süreler içerisinde görüşme yapan kişiler. Üstelik günümüze oranla 1800’lerde etkileri biraz daha fazla. Başa geçen başbakanların Kral ve Kraliçe’nin onayını alması gerektiği kuralı o dönemde de baki bu arada. Dahası Lord Melbourne ile Victoria’nın arasındaki yakınlık nedeniyle burası daha göz önünde oluyor. Bunun dışında Downton Abbey’de olduğu gibi çalışan tayfanın hayatını ve sorunlarını da işliyoruz. Prens Albert (Tom Hughes), Prens Ernest (David Oakes) veya Kral Leopold (Alex Jennings) gibi dış ülkelerden bazı isimler üzerinden de diziye katkı yapılıyor.rexfeatures_5848954dc-e1472654017729Victoria’nın bana göre en büyük artısı özellikle siyaset konu olduğunda çok sıkıcı olabilecek konuları gayet eğlenceli ve insanı bayıltmadan işlemesi. Hatta eğlendiriyor da. Dönemde kadın olmak, bir Kraliçe olsan da soyu devam ettirecek bir insan gibi görülmek, evlenme zorunluluğu gibi konular da en azından ilk sezonda kendisine yer buluyor. Zaten Victoria’nın hükümdarlığı boyuncaki hayatı malzeme açısından bol olduğundan dizinin senaryo kıtlığına girmesi gibi bir durumu olmayacak gibi.

Genel olarak dizi böyle, benim diyeceklerim de sanıyorum bu kadar. Genel olarak beğendim diziyi. Bu tarzda tarihi, özellikle de gerçek hayattan alınma dizileri ben özellikle izlemeye çalışan ve beğenen biriyim zaten. Kadrosu da iyi açıkçası, haklarını vermek gerek. Doctor Who sevenler için Jenna Coleman’ı burada izlemek tatmin edecektir diye düşünmekteyim.

Tavsiye ederim efendim.

Bazı Tırıvırı Bilgiler

  • Başrol Jenna Coleman’ın gözleri kahverengi olduğundan dizi için mavi lens kullanmaktadır.
  • Dizide Victoria’nın hayatının altı sezon boyunca işlenmesi planlanmaktadır ama karakterin ileri yaş döneminde Jenna ile devam edip etmeyecekleri henüz belli değil.
  • Victoria aslında mini dizi olarak planlanmıştı, ilk sezon finali zaten açık da değil. Ama elde ettiği gayet iyi reytinglerin ardından kanal dizinin devamını istedi ve Kraliçe’nin hayatını daha fazla işlemeye karar verdiler.
  • Dizide Victoria’nın köpeği Dash’i oynayan Cavalier King Charles Spaniel cinsi Tori isimli köpek, Emily Blunt’ın başrolünde olduğu The Young Victoria filminde de Kraliçe’nin köpeğini oynamıştır.
  • Jenna Coleman, Lily James, Cara Delevingne, Emilia Clarke ve Chloe Grace Moretz‘nin olduğu kısa listenin içinden sıyrılarak başrolü kapmıştır.