Özellikle 2000’li yılların başında Hayat Bilgisi,Koçum Benim,Lise Defteri gibi yapımlarla kendine hatırı sayılır bir kitle oluşturan gençlik dizileri furyası, 2007’de yayın hayatına başlayan Kavak Yelleri ile daha farklı bir boyut almaya başladı. Gerçek anlamda bir fenomene dönüşerek 4 yıl süren yapımın ardından bu içerikte birçok yapım başlasa da ömürleri uzun olmadı. Ancak geçtiğimiz aylarda yayına başlayan bir diziyle ekranların aradığı taze kan bulundu: Arkadaşlar İyidir.

arkadaşlar iyidir 1 bölüm ile ilgili görsel sonucu

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Gençlik, Dram

Sezon/Bölüm SayısıŞu ana kadar 10 bölüm yayınlandı.

Durumu: Devam ediyor.

Süre: Her bölüm ortalama 120-135 dakika.

Yapımcı: O3 Medya

Yönetmen: Deniz Koloş

Yaratıcı Yönetmen: Zeynep Günay Tan

Senaryo: Ekin Atalar 

Kanal: Show TV

Önemli Bağlantılar: Resmi Site  Vikipedi – Facebook – Twitter Instagram – Youtube

show tv arkadaşlar iyidir ile ilgili görsel sonucu

KONU

Seda Yılmaz, Eren Kahraman, Yunus Çağlayan ve Merve Altınköprü bir yıl önce üniversitenin hazırlık bölümünde okurken tanışmış olan dört arkadaştır. Birinci sınıfa başlayacakları sene Seda uzun süredir görüşmediği çocukluk arkadaşı Gizem Subaşı ile karşılaşır. Seda ve Gizem daha ilk andan itibaren eski günlerdeki gibi birbirlerine bağlanır, ancak dengelerin yavaş yavaş değişmeye başlamasıyla hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Geçmişin hayaletleriyle yüzleştikçe yetişkinlik hayatının o kadar da kolay sürmediğini anlayan ekip artık hayat ile olan çetin savaşlarında tek başlarınadır. Hayatın her cephesinde verdikleri mücadelelerden sağ çıkmaya çalışırken öğrendikleri gerçekler de hayatlarında derin izler oluşturur. Peki, arkadaşlık bu yaralı ruhların ilacı olabilecek midir?

KARAKTERLER

 • Seda Yılmaz (Aslı Melisa Uzun)Sevgi dolu bir ortamda büyüyen iyi kalpli ve yardımsever bir kızdır. Eren’e aşıktır, ama bunu Merve dışında kimse bilmemektedir. Yıllar önce Gizem’in babasının geçirdiği trafik kazası yüzünden kendisini suçlamaktadır ve yıllar sonra onunla karşılaştığında her şeye kaldığı yerden devam etmeyi beklese de hayatına hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

 • Eren Kahraman (İdris Nebi Taşkan): Küçükken babası Hayri tarafından zorla setten sete sürüklendiği için çocukluğunu doğru düzgün yaşayamamış ve hep kendisi için rol model bulmaya çalışmıştır. Ona göre bir babanın en önemli sorumluluğu ailesidir. Annesi ve kız kardeşine göz kulak olan Eren, Seda’ya ilgi duysa da Gizem ile tanıştığında kafası karışmıştır. Tehlikeli sularda yüzmeyi sever, inatçıdır.

 • Gizem Subaşı (Su Kutlu): Liseye giderken babasını ani bir trafik kazasında kaybetmiş ve bir daha eskisi gibi olamamıştır. Bir yandan alkolik annesi Candan’a göz kulak olup evi idare ettirmeye çalışırken diğer yandan da tüm bu olanların sorumlusu olarak gördüğü Seda’dan intikam almak istemektedir. Öte yandan tıpkı onun gibi asi biri olan Eren’e karşı da ilgi duymaktadır.

 • Yunus Çağlayan (Akın Akınözü): Okumak için Manisa’dan İstanbul’a gelmiştir. Ailesinden uzakta ayakta durmaya çalışan saf ama bir o kadar da iyi niyetli biridir. O da kısa sürede edindiği yeni arkadaşlardan biri olan Seda’ya karşı ilgi duymakta ve bu yüzden kendisine aşık olan Merve’nin ilgisinin pek farkında değildir. Babasının hastalanmasıyla birlikte büyük bir aile sırrına tanık olur.

 • Merve Altınköprü (Hayal Köseoğlu): Ekibin en enerjik üyesi. Hayata pozitif yönlerinden bakmayı seven, eğlenceli ve neşeli bir kızdır. Zengin olmasına rağmen mütevazıdır. Yıllar önce bir güzellik yarışmasını kazanan annesinin aksine biraz kiloludur ve bu yüzden onun baskısı altında kalmaktadır. Kendisini çirkin ördek yavrusu olarak görse de bu duruma alışmıştır. İlk başlarda Yunus’a aşık olsa da sonradan Eren’in yakın arkadaşı olan Arda ile yeni bir ilişkiye yelken açar.

ARKADAŞLAR İYİDİR ARDA ile ilgili görsel sonucu

 • Arda (Cankat Aydos): Eren’in çocukluk arkadaşıdır ve ona her anlamda destek vermiştir. Önceleri karanlık işlere bulaşsa da sonradan gerçek bir iş sahibi olmaya karar vermiştir. Hipodromda tanıştığı Merve ile kısa zamanda birlikte olmaya başlamışlardır ve onun da tıpkı sevgilisi gibi eğlenceli bir kişiliği vardır.

 • Ayşe Yılmaz (Didem İnselel): Dışa dönük, enerjik ve güler yüzlü bir kadındır. Eşi Salih ile birlikte Seda’yı sevgi dolu bir ortamda yetiştirmiştir. Bir organizasyon şirketi vardır ve eski arkadaşı olan Candan ile yeniden karşılaşmasıyla birlikte hayatı alt üst olmaya başlar.

 • Candan Subaşı (Neslihan Yeldan): Gizem’in annesidir. Kalp cerrahı olan Emir ile tanışmasıyla birlikte hayalini kurduğu zenginliğe kavuşmuştur, ancak eşinin ölümünden sonra elindeki her şeyi kaybetmiş ve kızıyla birlikte bir apartmanın bodrum katına taşınmak zorunda kalmıştır. Yaşananlardan sonra kendisini alkole vermiştir ve kendisine yardım eden kızını da sürekli hor görmektedir.

 • Leyla Yılmazkaya (Ece Dizdar): 18 yaşındayken bir güzellik yarışmasında Türkiye ikincisi olmuş ve sonrasında zengin bir iş adamıyla evlenip kızı Merve’yi kucağına almıştır. Bir süre sonra boşanmalarına rağmen onun mutluluğu için eski eşiyle görüşmeye devam etmektedir. Kendine dikkat eden bir kadındır ve kızı Merve’nin kilolarından kurtulmasını istemektedir.

 • Sema Kahraman (Pınar Çağlar Gençtürk): Eren’in annesidir. Kocası Hayri’ye o kadar bağlıdır ki onun yıllarca kendi çocuğuna eziyet etmesine ses dahi çıkarmamıştır ve geri dönmesine en çok sevinen de yine kendisi olmuştur. Yaşlı ve zengin bir adam olan Ahmet’in bakıcılığını yapmaktadır. Genellikle ezik bir kişiliği vardır.

 • Salih Yılmaz (Devrim Özder Akın): Seda’nın babasıdır. Kalp cerrahı olarak çalışmaktadır, Emir’in en yakın arkaşıdır ve onun ölümüyle bir süre toparlanamamıştır. Eşi Ayşe ve kızı Seda ile sürdükleri mutlu yaşam, sakladığı büyük bir sırrın ortaya çıkmasıyla birlikte tedavi edilemez yaralar alacaktır.

 • Tarık Ferit Çamoğlu (Emre Karayel): Bizimkilerin okuduğu üniversitenin İktisat bölümünde öğretmenlik yapmaktadır. İnce ruhlu, duygusal ve sevdiği herkesi kaybettiği için içine kapanmış bir adamdır. Mesafeli biridir, ancak ilk bölümde büyük bir olay yaşadıkları Eren’e sonralarda içini açmaya karar vermiştir.

BİRKAÇ TIRIVIRI BİLGİ

 • Dizinin yaratıcı yönetmenliğini üstlenen Zeynep Günay Tan’ı daha önce kamera arkasına geçtiği Öyle Bir Geçer Zaman KiKayıp ve Benim Adım Gültepe‘den tanıyoruz. Son ikisinin ömürleri pek kısa olmasa da ilkiyle hatırı sayılır bir itibar elde etti.
 • Yönetmen Deniz Koloş ise yukarıda saydığımız dizilerde Tan’ın yardımcılığını yapmış bir isim ve son dönemde MaralKış Güneşi gibi yapımların ilk bölümlerinde de imzası var.
 • Senaryoyu kaleme alan Ekin Atalar daha önce Kavak Yelleri‘nin de senaristliğini üstlendi.
 • Yapımın üniversite sahneleri Yıldız Teknik Üniversitesi‘nde çekiliyor.
 • Pazar akşamları ekrana gelen dizinin reyting performansı ise maalesef pek yolunda gitmiyor. İlk bölümü ortalama bir açılış yapan dizi 2. bölümüyle yükseliş yaşamasına rağmen sonradan beklentilerin uzağında kalmaya başladı ve kanal da son çare olarak yayın saatini 22.15’e aldı.

show tv arkadaşlar iyidir ile ilgili görsel sonucu

SON SÖZ

‘Arkadaşlar İyidir’ her şeyden önce çok özel bir yapım, çünkü herkesin kendi gençliğinden ve arkadaş çevresinden bulabileceği şeyler var. Zengin çocuklar veya şımarıklıkta zirve yapan tiki kızlar yok, aksine her gün karşılaşabileceğimiz kadar hayatın içinden olan 5 genç insan var. Onların büyüme ve olgunlaşma hikayelerini böyle kaliteli bir şekilde izleyebilmemiz büyük bir şans, çünkü uzun zamandır hiçbir gençlik dizisinde olmayan samimiyet var bu yapımda.

Yukarıda da söylediğimiz gibi reytingler maalesef pek iyi gitmese de sırf bununbunun veya bunun gibi sahneler için bile izlenmesini önereceğim bir iş. Çünkü derdini hiçbir aşırılığa kaçmadan, ölçülü bir şekilde anlatıyor. Aşk, arkadaşlık, komedi, dram ve aksiyonun dozunun eşit şekilde ayarlanmasının yanı sıra önümüzdeki yıllarda star olacaklarının sinyallerini veren (özellikle Su Kutlu ve Hayal Köseoğlu) 5 ismin (deneyimli isimlerle birlikte) diziyi nasıl sırtladıklarını görmek için de iyi bir fırsat. Üstelik şarkı seçimleri ve çiftlerin (Eren-Gizem, Merve-Arda) verdiği uyum da cabası. Kısacası tercih sizin, ama izlediğiniz takdirde pişman olmayacağınızı söyleyebilirim. Şimdiden iyi seyirler.  :)

show tv arkadaşlar iyidir ile ilgili görsel sonucu

FRAGMAN

https://www.youtube.com/watch?v=YJDipNTSlv8

Dizide çalan şarkılardan biri olan ‘Bu Kız‘:

https://www.youtube.com/watch?v=zx6NkXvzrNc