Single Father, 10-31 Ekim 2010 tarihleri arasında BBC One’da yayınlanmış aile draması türünde bir mini dizi. Çekimleri İskoçya’da yapılan dizi, 4 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri ise 56-59 dakika arasında değişmekte.

Yönetmenliğini Sam Miller‘ın üstlendiği dizinin senaryosunu Mick Ford kaleme almış. Anne Mensah, Nicola Shindler ve Peter Gallagher ise dizinin yapımcı kadrosunu oluşturuyor.

Rita isimli bir kadının trafik kazası sonucu öldüğü gün ile açıyoruz hikayeyi. Devamında da yaklaşık 4 aylık bir süre zarfında gerçekleşen olayları takip ediyoruz.

*4 çocuk annesi rahmetlimiz Rita karakterinde Lip Service, Black Box, The Loch ve The Missing gibi birçok diziden aşina olduğumuz Laura Fraser karşımıza çıkıyor.

*Rita’nın 4 çocuğundan üçünün babası ve hayat arkadaşı konumundaki Dave karakterine Broadchurch, Doctor Who, Good Omens ve Deadwater Fell gibi birçok diziden yakinen tanıdığımız David Tennant hayat veriyor.

*Rita-Dave çiftinin 3 çocuğu Evie, Paul ve Ewan rollerinde Millie Innes, Chris Hegarty ve Robert Dickson karşımıza çıkıyor.

*Rita’nın Dave’den önceki hayatının meyvesi olan 15 yaşındaki asi ruhlu ergenimiz Lucy rolünde Natasha Watson‘ı izliyoruz. Annesinin ölümünden sonra kendisini ailenin tam bir parçası olarak hissetmemeye başlıyor Lucy.

*Dave’in eski eşinden olma yetişkin kızı Tanya rolünde The Cry dizisinden anımsanabilecek Sophie Kennedy Clark‘ı izliyoruz. 4-5 yaşlarında küçük bir çocuğu olan yaklaşık 20 yaşında, bekar bir anne Tanya. Babasının fotoğrafçı dükkanında çalışıyor.

*Doctor Foster, Gentleman Jack, Scott & Bailey ve The Secret of Crickley Hall gibi birçok diziden yakinen tanıdığımız Suranne Jones‘u Rita’nın en iyi arkadaşı ve Evie’nin anaokulu öğretmeni konumundaki Sarah karakteriyle izleme fırsatı yakalıyoruz dizide.

*Strike Back, Liar, Inside Men ve Dead Set gibi birçok diziden aşina olduğumuz Warren Brown‘ı Sarah’nın aynı evi paylaştığı sevgilisi Matt karakteriyle izliyoruz.

*Lip Service, Guerrilla, Stan Lee’s Lucky Man ve Traces gibi dizilerden anımsanabilecek Neve McIntosh, rahmetlinin kız kardeşi Anna karakterini canlandırıyor. Rita’nın ölümünün ardından ev işlerinde ve çocukların bakımında elinden geldiğince Dave’e yardımcı olmaya çalışıyor tüm iyi niyetiyle Anna.

*Anna’nın kocası Robin rolünde Friday Night Dinner, Green Wing, The Trouble with Maggie Cole ve Spy gibi dizilerden tanıdığımız Mark Heap‘i izliyoruz.

*Rita’nın annesi Beatty rolünde Isla Blair karşımıza çıkıyor.

*Tanya’nın annesi Michelle karakterini ise Jenni Keenan-Green canlandırıyor.

*Kadroda ayrıca Sherlock, The Family ve The White Queen gibi dizilerden anımsanabilecek Rupert Graves bulunuyor.

7.8’lik IMDB puanını karşılayan, izlemesi keyifli, sürükleyici bir dizi olmuş Single Father. Başta Suranne Jones olmak üzere epey parlak bir oyuncu kadrosuna sahip oluşu da artılarından biriydi elbette. Ucu kapalı bitti. Anlatacak bir hikayesi de kalmadı aslında ama yine de bu kadroyu 1 sezon daha bir arada izlemek isterdim ben şahsen. Keşke devam edebilseymiş demeden geçemiyorum.

David Tennant’ın karakteri Dave’in sevilebilirlikten uzak oluşu diziye eksi yazmadı belki ama beni yer yer rahatsız etti. Adamın içinde çocuklarına karşı bir sevgi yok gibiydi. 5 tane kadından yardım almasına rağmen babalık etiketi ona fazla geliyordu. Üzüntüsü falan da geçmedi bana. Son derece bencil bir insandı, kıymet bilmezdi, kabaydı. İster istemez “Single Father” değil de “Shitty Father” olmalıymış bu dizinin ismi diye geçirdim içimden çoğu zaman.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.