ITV kanalında 4 Mart’ta “The Trouble with Maggie Cole” isminde yeni bir komedi-drama dizisi yayınlanmaya başladı. Sezonu 6 bölümden oluşan dizi, 8 Nisan’da sezonunu tamamladı.

Dawn French‘in başını çektiği kadrosunda Mark Heap, Vicki Pepperdine, Emily Reid, Julie Hesmondhalgh, Julie Hesmondhalgh, Laurie Kynaston, Phil Dunster ve Gwyneth Keyworth gibi isimler yer alıyor. Senaryosunu Mark Brotherhood kaleme aldı.

Cam evlerde yaşayanlar taş fırlatmamalı

Thurlbury isminde küçük bir sahil kasabasındayız. Yerel tarihçi Maggie Cole, kasabanın tarihiyle ilgili bir radyo röportajına katılır. Röportajı yaparken keyfi yerinde olan, bu sırada biraz içki de kullanan Maggie her ne kadar kendisi pek hatırlamasa da kasabayla sınırlı kalmamış ve “sakinleriyle” ilgili de konuşmuştur. Bunların arasında kasabanın doktoru Carol, öğretim görevlisi Roxanna, kuaför Kelly, bar işletmecisi Brian, yazar Marcus Ormansby ve hatta en yakın arkadaşı Jill de yer almaktadır.

Dedikoduyu seven Maggie’nin pot kırması ve bazı kirli çamaşırları ortaya çıkmasının etkisi Maggie’yle sınırlı kalmaz ve pek çok başka kişinin hayatını da etkiler.

> Peter Cole: Maggie’nin yaklaşık 40 yıllık kocası ve kasabadaki okulun müdürü. Emekliliğine az kalmış ve sabırsızlıkla bekliyor. Olanlar sonrası Maggie’nin en büyük dayanağı oluyor.

> Jill Wheadon: Maggie’nin en iyi arkadaşı. Üçüncü sınıflara öğretmenlik yapıyor. Maggie’nin boşboğazlığı en çok onunla olan ilişkisini yaralıyor.

> Karen Saxton: Okulun sekreteri. Peter’da hoşlanıyor ve dolayısıyla Maggie’den pek hazzetmiyor.

> Marcus Ormansby: Ünlü bir yazar. Roman yazmak için yazları kasabada bir ev kiralayarak burada kalıyor ve kasabalılarla pek de yakınlık kurmuyor. Ama Maggie’nin röportajı onu da etkiliyor.

> Brian Daniels: Kasabadaki The Conqueror isimli barın sahibi. Maggie’nin karanlık bir geçmişine olduğuna inandığı, hakkında pek bir şey bilinmeyen bir adam.

Neil ve Kelly

The Trouble with Maggie Cole, son dönemde Delicious’ta (tavsiye edebilirim) da izlediğim Dawn French’i başrolünde bulundurmasıyla dikkatimi çekti. İlgimi yerinde tutan bir gidişatı olduğunu söyleyebilirim ama aynı zamanda çerezlik bir yapım. Konusu veya fragmanı bir şekilde ilginizi çekiyorsa deneyebilirsiniz.

Ufak bir kasabada yaşayan bir grup insanın kimilerine basit veya sıkıcı gelebilecek yaşantılarına tanık olduğumuzu söyleyebilirim. Maggie’nin getirdiği ‘heyecan’ sonrası kendini temize çekmeye çalışması, yer yer gelen utanmazlığına kinayeli anlatımın da dahil olması takip etmeyi kolaylaştırıyor. Elbet özellikle kırdığı potların sonucu üzerinden dramayı beslemeyi de ihmal etmiyorlar. Oyunculuklar da kendince yardım ediyor.

Benim asıl merakım nereye bağlayacaklarıydı. Belki de ilk bölümde gelmeleri gerekiyordu denilebilecek noktaya final bölümünde geliverdiler. Zaten bu çeşit bir şey bekliyordum, gidiş yolu da kötü olmadığından bir itirazım yok. Mini dizi olmanın da etkisiyle hikayesini belli bir noktaya taşıyarak kapatıyor. Tahminen böyle bırakırlar ama bir şekilde devam kararı alırsalar niye demem.

The Trouble with Maggie Cole da böyle bir dizi işte. İyi seyirler.