Freeform’un yeni dizisi Good Trouble‘ın tanıtımına hoş geldiniz.

Yeni dediysek o kadar da yeni değil elbette. Çünkü bu bir uzantı dizi. Yeni adıyla Freeform, eski adıyla ABC Family ekranlarında 2013-2018 yılları arasında 5 sezon boyunca yayınlanan The Fosters’ın uzantı dizisi Good Trouble. The Fosters’ta 5 sezon boyunca izlediğimiz Maia Mitchell ve Cierra Ramirez ikilisi Good Trouble‘ın başrollerini paylaşıyor.

The Fosters’ın yaratıcıları olan Bradley Bredeweg – Peter Paige ikilisi yanlarına yine The Fosters’ta senaristlik yapmış olan ama daha çok Hope & Faith‘in yaratıcısı olarak tanıdığımız Joanna Johnson‘ı da alarak Good Trouble‘ın yaratıcı üçlüsü olmuşlar. Bu üçlüye yazar masasında Kris Q. RehlClaudia ForestieriKimberly Ndombe ve Cristian Martinez gibi isimler eşlik ediyor. Bredeweg, Paige, Johnson üçlüsüne yapımcı koltuğunda The Fosters’ın da yapımcılarından olan Jennifer Lopez ile dizinin iki başrol oyuncusu Maia Mitchell ve Cierra Ramirez de eşlik ediyor. Benny MedinaChristine A. SacaniElaine Goldsmith-ThomasGreg Gugliotta gibi isimler de dizinin diğer yapımcıları konumunda.

Komedi ve drama ögelerini harmanlayan bir gençlik dizisi olan ve halihazırda 5 bölümü geride kalan Good Trouble‘ın ilk sezonu 13 bölümden oluşacak. Geçtiğimiz günlerde 2. sezon onayı alan Good Trouble‘ın ilk 5 bölümünün ardından 0.15 reyting oranı ve 349.000 izleyici ortalaması tutturduğunu ve dizinin bölüm sürelerinin 50 dakikalık ilk bölüm hariç 42 dakika uzunluğunda olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

KONU

The Fosters’ta Adams Foster familyasının ergen iki kızı olarak tanıdığımız Callie ve Mariana, üniversiteden mezun olmuştur ve artık gerçek hayata atılma vakitleri gelmiştir. Onlar artık birer yetişkindir ya da öyle olmaları gerekmektedir. İkisi de Los Angeles’ta güzel birer iş bulmuştur ve artık beraber yaşayacaklardır. Yalnız Los Angeles gibi pahalı bir şehirde bir daire kiralamak o kadar kolay bir şey değildir. Onlar da bütçeleri doğrultusunda gençlerin birlikte yaşadıkları eski bir binada beraber kalacakları büyük bir oda kiralamaya karar verirler Mariana’nın ısrarları doğrultusunda. Çünkü Mariana’nın yeni iş yerinde çalışan yakışıklı ve havalı bir delikanlı olan Gael burada kalmaktadır ve Mariana’ya buradan bahsetmiştir. Mariana da gözüne kestirdiği Gael’e yakın olmak için buraya taşınmak istemektedir. Callie de Mariana’ya karşı gelemeyince ikilimiz söz konusu binaya taşınırlar.

Mariana ve Callie’nin taşındıkları binada bir odaları olmuştur ama odalarında banyo, tuvalet ve mutfakları bulunmamaktadır. Binada kalan gençler tarafından ortak kullanımda olan banyo, tuvalet ve mutfakta işlerini görmeleri ve ister istemez bu söz konusu gençlerle tanışıp kaynaşmaları gerekmektedir ilerleyen süreçte.

Bu ev konusundaki karmaşaya ek olarak elbette yeni iş ortamlarında da ikilimizi yeni karmaşalar, yeni sorunlar beklemektedir. Oralardaki sorunlar evdeki sorunlardan daha büyük olacaktır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Callie (Maia Mitchell): Hukuk fakültesini bitirmiş ve bir avukat olmuş. Los Angeles’a kendisiyle karşıt görüşte, Cumhuriyetçi bir yargıcın yanında işe başlamak üzere taşınıyor. Daha ilk davasında kendini sıkıntılı bir durumun içerisinde buluyor.

Mariana (Cierra Ramirez): Mühendislik fakültesini bitirmiş. Prestijli bir teknoloji şirketinde işe başlamak üzere. Şu ana kadar girdiği ortamlarda hep sevilen ve takdir edilen biri olan Mariana’nın yeni iş yeri pek de umduğu gibi çıkmayacak. Zorbalarla mücadele etmek ve her fırsatta kendisini kanıtlamak zorunda kalacak.

Callie adımlarını düşünerek atan, oldukça soğukkanlı, yargılayıcı biri. Sorunların üstüne üstüne gidip onları düzeltmeyi takıntı haline getirebilen bir karakteristik yapısı var. Mariana ise Callie’nin tam tersi bir şekilde anı yaşamayı ve eğlenmeyi seven, neşeli, şen şakrak, hafiften sığ bir kız. İnsanların kendisi hakkında ne düşündüğüne fazlasıyla önem veren biri. Kardeş olmamış olsalardı arkadaş olmaları pek de mümkün görünmeyen bir ikili var yani karşımızda. Bu karakteristik farklılıklar bolca fikir ayrılığına ve küçük kavgalara sebep oluyor bu nedenle aralarında.

İkilinin geçmişleri hakkında daha fazla bilgi almak için şuradaki The Fosters tanıtımına bir göz gezdirebilirsiniz bu arada.


Gael (Tommy Martinez): Konu bölümünde Mariana’nın gözüne kestirdiğinden bahsettiğimiz yakışıklı eleman. Onun ilk etapta dikkatini çeken kişi ise Callie. Mariana ile aynı teknoloji şirketinde, daha esnek saatlerde çalışıyor. Boş zamanlarında ise sanatına odaklanmaya çalışan bir sanatçı. Binanın çatı katında, yüzme havuzunun bitişiğinde bulunan bir odası var.

Aktörü Riverdale dizisindeki birkaç bölüm süren küçük rolünden anımsamanız mümkün.


Alice (Sherry Cola): Mariana ve Callie’nin taşındığı yerin yöneticisi. Görev bilinci yüksek, yönetici olarak elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan ama artık yorulmaya ve sıkılmaya başlamış biri. Baskın ve sözünü geçirebilen bir karakteristik yapısı yok.

Aktrisi I Love Dick ve Claws dizilerinden anımsayabilirsiniz.


Malika (Zuri Adele): Söz konusu binada kalan gençlerden biri. Siyahi haklarını savunan bir aktivist.


Davia (Emma Hunton): Söz konusu binada kalan gençlerden biri. Fazla kilolarıyla barışık olduğunu iddia eden bir kadın. Eğlenmeyi ve eleştirmeyi seven bir yapıya sahip.


Dennis (Josh Pence): Söz konusu binada kalanlardan biri. Rahat tavırlarıyla dikkat çekiyor. Yaşça diğerlerinden daha büyük.

Aktörü The Man in the High Castle ve Revenge dizilerindeki küçük rollerinden anımsamanız mümkün.


Yargıç Wilson (Roger Bart): Callie’nin yeni patronu. Yanında çalışan diğer iki avukatın aksine Callie’yi özellikle seçmiş kendisine karşıt görüşte olduğu için. Davalarda onun karşıt bakış açısının kendisine fayda sağlayabileceğini düşünmüş. Kendi bildiğini okuyan, egosu kuvvetli, sert ve soğuk mizaçlı, sözünü esirgemeyen bir adam Wilson.

Aktörü Episodes, Graves, Revenge ve Desperate Housewives gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.


Benjamin (Ken Kirby) ve Rebecca (Molly McCook): Yargıç Wilson’ın yanında çalışan diğer iki genç avukat. Devlet üniversitesinden mezun olan Callie’nin aksine prestijli özel üniversitelerden mezun olmuşlar ve bu durumdan mütevellit burunları biraz kalkık olabiliyor ara ara. Yardımsever gibi gözükseler de rekabet ortamının getirdiği hafif bir sinsilik de var ikisinde de.

McCook’u Last Man Standing ve The Ranch dizilerinden, Kirby’yi ise Famous in Love dizisinden anımsayabilirsiniz.


Alex (Dustin Ingram): Mariana’nın yeni işindeki takım patronu, yeni sinsi zorbası, başının belası. Çok fazla çalışmadan para kazanma derdinde olan, eğlenmeyi seven, hafiften tembel biri. Yanında çalışan kişilerin parlamaya çalışmasına hiç gelemiyor.


Raj (Dhruv Uday Singh): Mariana’nın yeni işindeki takım arkadaşlarından biri. Alex’in altında ezilmiş durumda ama sesini çıkarmayı tercih etmiyor.


Bryan (Michael Galante): Davia’nın eşcinsel kankası. Çeşitli sebeplerle Callie ve Mariana’nın yaşadığı binaya gelip gidiyor.


Evan Speck (T.J. Linnard): Mariana’nın çalıştığı şirketin büyük patronu. Çalışanlarıyla pek iletişime geçmeyen, fazla sosyal olmayan bir tip.


Kadroda yer alan ve tekrar eden rollerle izlediğimiz diğer isimler arasında Heather MazurAnastasia LeddickMax CutlerKara WangCharlie Bodin ve Briana Venskus da var.

The Fosters’ın kadrolu oyuncularından Adams Foster ailesinin diğer üyelerinin de konuk oyuncu olarak diziye uğramaya devam ettiklerini de belirtmeden geçmeyelim.

YAZARIN NOTU

Eğlenceli sayılabilecek güzel bir ilk bölümle sezonu açan ve 2. bölümü de oldukça keyifli geçen Good Trouble, sonraki 2 bölümde bu havasını kaybetti ve büyük düşüş yaşadı. 5. bölümde konuk oyuncuların varlığının etkisiyle biraz toparlasa da The Fosters seviyesinde bir izlenirliğe sahip olmadığını söyleyebilirim şu an için dizinin. Umarım form tutar ve ben de yanılırım. Olur da form tutamazsa The Fosters’ın hatırına en fazla sezon sonunu görürüm ve 2. sezon öncesi vedalaşırım diziyle herhalde.

Mariana ve Callie izletiyorlar dizide bir şekilde kendilerini. İş yerlerindeki elemanlar ve eskiden tanıdığımız konuklar da katkı sağlıyorlar diziye ama bina sakinleri cidden işe yaramaz karakterler. Hayatları zerre merak uyandırmayan, ilgi çekicilikten oldukça uzak tipler diyebilirim. Özellikle de Malika, Alice ve Davia üçlüsü için. Umarım 2. sezonda bizim kızlar yeni bir daireye falan çıkarlar da bu üçlü diziden çıkar bu sayede.

Uzantı dizilere uzantısı olduğu diziyi izlemeden ve öncesini merak etmeden bodoslama dalabilen bir yapım var. Bu dizide kapının diğer tarafındayım uzantısı olduğu diziyi izlemiş biri olarak. Bu durumun ve The Fosters’ı epey sevmemin de etkisiyle “The Fosters’ı izlemeden direkt olarak bu diziyi izlemeye başlamak mantıklı mı?” sorusuna verebileceğim objektif bir cevabım olduğunu iddia edemem.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olan varsa iyi seyirler.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

FRAGMANLAR