Father Ted

– Father Ted, 21 Nisan 1995 ve 1 Mayıs 1998 tarihleri arasında İngiliz yayıncı Channel 4‘da yayınlanmış ve toplam 3 sezon sürmüş, bir de Noel özel bölümü bulunan İngiliz durum komedisi.
– Yaratıcıları Arthur Mathews ve Graham Linehan (Black Books ve The IT Crowd’dan hatırladığımız) olan dizinin ana kodrosunu oluşturan oyuncular ise Dermot Morgan, Ardal O’Hanlon, Frank Kelly ve Pauline McLynn.
– Dizi, hayali bir ada olan Craggy adasında geçiyor ve bir bakıma burada sürgünde olan 3 rahip ve onların hizmetçilerinin başından geçen komik olayları anlatıyor.

Karakterler

Father Ted Crilly

Zimmetine para geçirme şüphesi ile Craggy adasında sürgünde olan baş kahramanımız yine de dizideki en aklı başında karakter.

Father Dougal McGuire

Oldukça saf ve şapşal olan Dougal’ın ise nasıl rahip olduğu bilinmemektedir. Hatta Ted bir bölümde kendisine “Dougal, sen Kilise’ye nasıl girdin? ’12 cips paketi topla, rahip ol’ şeklinde miydi?” diye sorar.

Father Jack Hackett

Sürekli kafası güzel olan ve iletişimini bir kaç kelime ile kuran yaşlı rahibin en sevdiği kelimeler; Feck, Arse, Drink, Girls…

Mrs Doyle

Bayan Doyle ise evin hizmetçisi. İlk adı dizide hiç geçmez. Bir bölümde karakterler ismini söylerler ama arkaya başka sesler girer ve seyirci duyamaz. Yaptığı işle gurur duyar ve çay almanız için her daim ısrarcıdır.


6 bölümlük ilk sezondan önce çıkan bölümler şöyle;

Sezon 1 Bölüm 2 –  Peder Stone’u Ağırlamak

Craggy adasında hayat her zaman sıkıcıdır ama Peder Paul Stone ziyarete geldiğinde daha da çekilmez bir hal alır. Tatilini Ted ve ev ahalisi ile birlikte geçirmeyi çok sever Peder Stone ve 6 yıldır bu geleneği sürdürür ama bu memnunluk durumu bizimkiler için geçerli değildir.

Sezon 1 Bölüm 3 – Tutku: Aziz Tibulus’un Çilesi

“Kafir” bir film olan Tutku: Aziz Tibulus’un Çilesi Craggy Adasında gösterimdedir ve Piskopos Brennan tarafından bu filmi protesto etmek için görevlendirilen pederlerimiz görevlerinde başarılı olamayıp filmin Jurassic Park’tan sonra en çok izlenen film olmasına ön ayak olurlar.

Yaşlı Adam: Demek kafir filmi ha?

Peder Ted: Evet, öyle.

Yaşlı Adam: Ne tür bir şey?

Peder Dougal: Çılgın bir şey.

Peder Ted:  Çok edepsiz. Beğenmezsiniz.

Yaşlı Adam: Çıplaklık türü bir şey mi Peder?

Peder Ted: İçeriğindeki çıplaklığa inanamazınız.

Yaşlı Adam: Tümünü mü görüyorsunuz, yoksa yalnızca üst tarafı mı?

Peder Ted: Hiçbir şey hayal gücüne bırakılmamış.

Bölüm 5 – Ve Tanrı Kadını Yarattı

Roman yazarı Polly Clarke imza günü için adaya gelir ve Ted ona aşık olduğunu düşünmeye başlar.

Polly Clarke: Geleceği hiç düşünür müsünüz?

Father Ted: Eskiden, geleceği düşünürdüm, sonra baktım şimdiki zaman olmuş. Sonrasında daha sık düşünmeye başladım. Bir baktım ki geçmişte kalmış, bu yüzden o kadar çok düşünmüyorum.

Bayan Doyle’un yazar hakkındaki görüşleri:

Bölüm 6 – Ebedi İstarahatini İhsan Eyle

Peder Jack yer cilası içince ölür. Ted ve Dougal bunun yasını tutarken Peder Jack’in onlara yarım milyon pound bıraktığını öğrenirler.

Jack’in ani ölümü sonrası son ayini yapmak Dougal’a kalır.