Netflix, 10 Haziran 2020 tarihinde izleyicilerini Reality Z isimli yeni bir diziyle buluşturdu.

Netflix’in etkin bir şekilde dizi üretimini sürdürdüğü ülkelerden biri olan Brezilya’dan çıkma bir dizi Reality Z. 2008 yılında yayınlanan İngiliz yapımı mini dizi Dead Set‘ten uyarlandığını da hatırlatmadan geçmeyelim.

Doğaüstü, korku, gerilim ve aksiyon ögelerini harmanlayan zombi kıyameti temalı dizinin senaryosunu Cláudio Torres kaleme almış. Torres’e yazar masasında João Costa, yönetmen koltuğunda Rodrigo Monte, yapımcı koltuğunda ise Renata Brandão eşlik etmiş.

2. sezonunun olup olmayacağı henüz belli olmayan dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 26-36 dakika aralığında değişiyor.

Dead Set’te olaylar Big Brother Evi’nde gelişiyordu. Reality Z’de ise benzer ama daha sulandırılmış bir program olduğu gözlemlenen Olimpos, The House of the Gods isimli popüler bir reality şovun eleme gecesi sırasında patlak veriyor her şey. Rio de Janeiro’da ve diğer şehirlerde ortaya çıkan zombi kıyameti şehre kaosu getirince şovun stüdyosu hayatta kalmak isteyen Rio de Janeiro sakinleri için bir sığınak haline gelecek.

Zombilerimiz, Dead Set’te olduğu gibi hızlı hareket eden türden. Dizideki bazı karakterlerin, hatta yaşanan olaylarında ciddi seviyede benzerlik gösterdiğini söylemek mümkün Dead Set ile ayrıca.

Yarışmacılar, prodüksiyon ekibi ve diğerleri olmak üzere bolca karakter bulunuyor dizide. Bol ölümlü bir dizi konusu itibarıyla Reality Z. Bu sebeple karakterlere çok fazla değinmeden geçmek daha doğru olur diye düşündüm. Lakin yine de birkaç tanesini sıralamadan da geçemedim.

En merkez karakter gibi gözüken, soğukkanlılığıyla dikkat çeken ve prodüksiyon ekibinden biri olan Nina karakterinde Ana Hartmann‘ı izliyoruz.

Olimpos Evi’nin tasarımında emeği olan ve salgın patlak verdiği sırada evinde olan yaşlı bir kadın olan Ana karakterinde Carla Ribas karşımıza çıkıyor.

Şovun sunucusu Divina rolünde Sabrina Sato‘yu, salgının patladığı gece şovdan elenen son yarışmacı olan Jessica karakterinde ise Hanna Romanazzi‘yi izliyoruz. Ana’nın oğlu Leo karakterini Ravel Andrade canlandırıyor. Şovun sinir bozucu yapımcısı Brandão rolünde Guilherme Weber karşımıza çıkıyor.

Wallie Ruy, Julia Ianina, Natália Rosa ve Emílio de Mello ise kadroda yer alan diğer isimlerden bazıları.

Dizinin henüz ilk 3 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Yukarıda da belirttiğim üzere bolca benzer sahnesi oldu Dead Set ile şu ana kadarki süreçte. “Bu da olmuştu, bu da…” derken buluyorum ara ara kendimi Dead Set izlemiş biri olarak. Lakin söz konusu sahnelerin oradaki kadar etkili sunulamadığı bir gerçek.

Başarılı bir dizi olduğunu iddia edemem ama önemsenmediği takdirde izlenebilecek ucuz bir dizi işte Reality Z. Türü sevenler beklentilerini düşük tutmak kaydıyla bir şans verebilirler diziye.

Bu da dizinin fragmanı: