HBO Max’ten beklenen adım geldi. The Hollywood Reporter’ın haberine göre, Harry Potter evrenini televizyona taşımak için yazarlarla bir dizi toplantılar yapılıyormuş.

Henüz geliştirilme aşamasında olan “live-action” Harry Potter dizisi için yazarlarla, ekrana gelecek hikayenin neler olabileceğiyle ilgili fikirler araştırılıyor ve tartışılıyor. Görüşmeler hala çok erken aşamada olduğu için ve herhangi bir resmi anlaşma imzalanmadığı için, şu anda hiçbir yazar veya oyuncu projeye dahil değil. Hatta HBO Max ve Warner Bros, THR’ye yaptığı açıklamada, “Stüdyoda veya yayın platformunda geliştirilmekte olan hiçbir Harry Potter serisi yok.” bile demiş.

Harry Potter, Warner Media’nın başka platformlara karşı elinde önemli bir koz olduğundan, bu proje onlar için oldukça önemli. Fakat J.K. Rowling hala mülkiyet haklarında önemli bir konuma sahip ve bu yıl yaptığı transfobik açıklamalar nedeniyle insanların büyük tepkisiyle karşılaştı.

Harry Potter serisinin karmaşık sorunları olduğunu belirtmek gerekiyor. Rowling’in seriyi kontrol etmesi ve mülkiyetle ilgili her şeyde söz sahibi olması, özellikle son olaylarından sonra ciddi bir problem. Ayrıca 2016 yılında NBCUniversal, Wizarding World serisinin ABD yayın haklarını Nisan 2025’e kadar satın almıştı. Warner Bros, yeni platformu HBO Max üzerinde kısa süreliğine yayınlamasına izin veren bir yan anlaşma imzalamıştı. Filmler, üç ay sonra platformdan ayrıldı ve bu yıl, daha sonra belirlenecek bir tarihte Peacock’a geri dönecek.

Prequel (öncesini anlatan) sinema filmi serisi Fantastic Beasts’in 3. filmi ise Johnny Depp ve türlü sıkıntılar nedeniyle sürekli sekteye uğradı. Gelecek yıl nihayet gösterime girebilmesi planlanıyor. Sonrasında iki devam filminin daha yapılması bekleniyor.

Kaynak