bu sezonun en iddiali dizilerinden heroes‘un ara vermeden önceki son 2 bölümünden biri six months ago. bölümde karakterlerin güçlerini nasıl keşfettikleri, birbirleriyle olan ilişkilere nasıl girdiklerini anlatıyor. özet fazlaca uzun oldu ama bu bölüm bütün karakterlere kısa kısa değindiği için başka türlü toplanmazdı. gözünüze kuvvet.ufak da bir not, 11. bölümün tanıtımları için yazının sonuna bir göz atın.yazının bundan sonrası bool bool spoiler içerdiğinden izlemeyenler şimdilik okumasın.
Altı ay öncesini anlatan bölüm öncelikle Mohinder Suresh’in yaklaşan felaketi durdurabilir miyiz, eskide olan kötü olayları değiştirebilir miyiz yoksa yazgı bozulmaz mı şeklindeki felsefik konuşmalarıyla önceki bölümleri özetlemesiyle başlıyor. Daha sonra Hiro’nun Charlie’yi kurtarabilmek için zamanda 6 ay önceye geri dönüp, fotoğrafın çekildiği güne gittiğini görüyoruz.

kitabı takdim ederken

ilk karşılaşma

Chandra Suresh’in bulup irtibata geçebildiği ilk süper güçlü kişiyle tanışıyoruz . Gabriel Grayismindeki saatçiye giden Chandra ona kitabını veriyor ve ilgilenirse onu aramasını söylüyor.

Daha sonra, karakterlerin birbirleriyle ilk karşılaşmalarından birine tanık oluyoruz. İnsanların düşüncelerini etkileyip istediğini yaptıran Eden’ı polis Matt kenara çekmiş. Ehiliyet ve ruhsatını isteyen Matt’e arabayı çaldığını söylüyor. Alkollü olduğu için ceza yazmaya hazırlanırken Eden Matt’e arabasına dönüp donut yemesini, hatta bunu canının çok çektiğini söylüyor. Matt de ufak bir afallamadan sonra arabasına geri dönüyor. Matt uzaklaşırken, Eden’ın arabasının karşısında daha önceki bölümlerde de gördüğümüz, insanların güçlerini etkisiz hale getiren siyah adam (Haitian) beliriyor. Bu arada Eden’ın kullandığı arabanın şahaneliği dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama süperdi.Odessa, Texas’ta Claire amigo takımına seçildiğini öğreniyor. Arkadaşı Jackie’yle tartışırlarken Claire’nin eli cama giriyor ve büyük bir kesik oluşuyor, annesi onu apar topar hastaneye götürüyor. Tam o sırada Chandra Suresh, Claire’in babasına telefon edip onunla görüşmek istediğini söylüyor.

oktobor?

oktobor?

Hiro’ya geri dönüyoruz. Charlie’nin doğumgününde ona ertesi gün işe gitmemesini, öldürüleceğini, kendisinin hayatını kurtarmak için zamanda yolculuk ettiğini söylüyor. Tam bu sırada yağan yağmur sonucu bir gün öncesi yerine nisan ayına teleport ettiğini anlayıp üzülüyor ve nasıl geri döneceğini bilmediği için sıkışıp kalıyor.

Niki’yi altı ay önce alkolikler toplantısında, alkolü bırakışının 1. yıldönümünde görüyoruz. Toplantıda babasını görüyor, babası Niki’den özür diliyor ve kocası ve çocuğuyla tanışıp aralarını düzeltmek istediğini söylüyor.

kardeşler

kardeşler

Petrelli ailesi Nathan’ın hemşirelik okulunu bitirme partisinde karşımıza çıkıyor. Annesiyle Peter’ın yaptığı konuşmadan babasının bunu istemediğini, oğullarının da kendisi gibi avukat olmasını istediğini öğreniyoruz. Nathan’la Peter’in yaptığı konuşmadansa Lindermann’ın babalarının en büyük müşterisi olduğunu ve savcının Nathan’dan ona dava açıp çetesini çökertmesini istediğini, ama bunun sonuçlarının babalarına kadar gidebileceğini öğreniyoruz.

meşhur harita

meşhur harita

Gabriel Chandra’nın ofisine geliyor. Ona neler yapacağını soruyor. Chandra da beyniyle ilgili araştırmalar yapacağını çünkü vücutta her ne oluyorsa hepsinin beyinle ilgili olduğunu söylüyor. Gabriel de küçükken farklı olmak istediğini, babasının oğlu olarak anılmak istemediğini, dünya için önemli biriymiş gibi görünmek istediğini anlatıyor.

Claire’in babası, Eden ve Haitan’ı bir odada görüyoruz. Eden’ın ikna gücü sayesinde oto hırsızlığı, yankesicilik, soygun, kundakçılık ve Oklohoma’daki bir cinayette şüpheli olduğunu öğreniyoruz. Eden gücünü Claire’in babasının üstünde kullanıp onu bırakmasını sağlamaya çalışıyor ama gücü işe yaramıyor.

ayaklı klişe

ayaklı klişe

Matt polis arabasında oturmuş şaşkın şaşkın donut yerken arkadaşıyla karşılaşıyor. Arkadaşı ona dedektiflik sınavına 2. kez gireceğini ve kendine güvenmesini söylüyor. Matt de bugünden sonra herşey farklı olacak diyor.

japonca kitabı

japonca kitabı

Arada Hiro’nun Japonya’daki ofisini arayıp arkadaşından yardım istediğini, ama onu bulamayıp kendisiyle konuştuğunu görmüştük. Daha sonra Hiro’nun Charlie’nin restoranında işe başladığını görüyoruz. Önceki bölümde Charlie’nin Japonca konuşmayı öğrendiği kitabı Hiro ona veriyor. Charlie’ye kendisinin de güçleri olduğunu söylüyor ve bunu kanıtlamak için uğraşıyor.

meşhur jessica

meşhur jessica

Niki’yi mezarlıkta kocasıyla kardeşi Jessica’nın mezarının başında otururken buluyoruz. Niki unutmamanın öneminden bahsediyor. Babasının zengin olduğunu ve Micah’ın özel okula gidebilmesi için ondan para alabileceklerini konuşuyor.

uçan nathan

uçan nathan

Nathan ve karısı arabada giderken arkalarından gelen bir araba tarafından sıkıştırılıyor. Tam arkadaki araba bizimkilere çarpacakken Nathan havalanıyor ve karısı arabayla beraber tretuarlara çarpıyor. Peter’sa çalan telefonla kabustan uyanıyor ve hastaneye gidiyor. Heidi’nin omurgasında bir sorun olduğunu, Nathan’ın kaza yerinden 90 metre uzağa düştüğünü ve bunun nasıl olduğunu hatırlamadığından bahsediyorlar. Peter Nathan’a kazadaki diğer arabayı hatırlayıp hatırlamadığını soruyor. Nathan şaşırıyor, bunu nereden bildiğini soruyor. Peter rüyasında kazayı gördüğünü, başka bir araba olduğundan emin olduğunu söyledikten sonra Nathan kardeşine peşlerindeki arabanın Lindermann’ın adamları olduğunu, kazanın kendisi yüzünden olduğunu söylüyor. Lindermann’e karşı açtıkları davada babasına karşı yazılı ifade verip vermeyeceğini soruyor, Peter da kabul ediyor.

bakın heroes logosu olmuş ışıktan uu

bakın heroes logosu olmuş ışıktan uu

Nathan’ın doktorla konuşurkenki ifadelerinden karısının felçli kaldığını öğrendiğini tahmin ediyorum, pek sinirlendi.

inşallah bu origamilerin hazırı satılıyordur.

inşallah bu origamilerin hazırı satılıyordur.

Hiko hala Charlie’ye karşı güçlerini ispat etmeye uğraşıyor. Japonya’ya gitmesi için ona bilet veriyor, Charlie kabul ediyor.

test ortamları

test ortamları

Chandra Gabriel’e testler uyguluyor. Gabriel’de hiç bir özel yeteneğin olmadığını söylüyor ve testlerden vazgeçip başkalarıyla uğraşmak istediğini söylüyor. Gabriel bunun üzerine çıldırıyor ve Chadra’nın dosyalarını sağa sola atmaya başlayınca Chandra onu kovuyor. Gabriel elinde telekinetik güçleri olduğu düşünülen bir adamın adresi ve telefonuyla ofisi terk ediyor.

nikissica

nikissica

Sanders ailesi, Niki’nin babasıyla tanışıyor. Hal, Micah’a laptop getirmiş ve isterlerse para konusunda yardım edebileceğini söylüyor. İçeri gittiğinde Micah’ın laptopu açtığını görünce sinirlenip çocuğa bağırırken Niki ve kocası geliyor, bunun üzerine Hal gitmesi gerektiğini söyleyip Niki’ye bir çek veriyor. Niki babasının yaptığı şeyleri hatırlamadığı için sürekli adama iyi davransa da adam (sanırım) vicdan azabı yüzünden acılar çekerek gidiyor. Tam bu sırada Niki’nin aynada yansımasını, yani Jessica’yı görüyoruz.Claire’in babası ve Chandra’yı Claire ve mutasyonlar hakkında konuşurlarken görüyoruz. Chandra durumu anlatıyor ve listedeki insanları gösteriyor. Dünyayı değiştirebileceklerini, yeni bir toplum yaratabileceklerini, bunun onların kaderinde oluğunu söylüyor. Babaysa kızıyla tanışmasının pek uygun olmadığını belirtiyor.Niki daha sonra Jessica olarak babasının oteline gidiyor. Babası kızın hatırladığını anlıyor. Jessica, Hal’in boğazını sıkıp onu öldürmesini unutmadığını, herşeyi kardeşine zarar gelmesini önlemek için yaptığını söylüyor ve adamı bi güzel pataklayıp çeki de ağzına tıkıştırıp bir daha asla geri gelmemesini söyleyip gidiyor.Claire’i odasında amigoluğa hazırlanırken buluyoruz. Babası yarasını merak ediyor, açıp baktıklarında Claire elinin tamamen (hiç iz kalmadan) iyileştiğini görüp şaşırıyor.Matt giyinirken karısı uyanıyor, Matt ona dedektiflik sınavını geçemediğini söylüyor. Geçememe sorunu cevapları bilmemesi değil, zar zor okuyabilmesi ve kelimelerin yarısını tersinden görmesi olduğunu söylüyor. Karısıyla konuşurlarken Matt gücünü ilk defa farkediyor ve karısının aklından geçenleri okuyor. Ama arkası dönük olduğundan farketmemiş olması muhtemel.
Peter ifade vermeye gitmek için hazırlanırken Nathan gelip babalarının kalp krizi geçiriğini, en azından oğullarının onu sırtından bıçaklamaya hazırlandıklarını bilmeden öldüğünü söylüyor.

sağlam kafa sağlam vucut

sağlam kafa sağlam vucut

Charlie’yle Hiko’ya geri dönüyoruz. Charlie beyninde anevrizmaya yol açabilecek bir kan pıhtısı olduğunu, bu yüzden insanlarla fazla yakınlaşmadığını, ölmesine az kaldığını söylüyor. Hiro buraya onu kortarmak için geldiğini söylediğinde Charlie’nin Hiro gelmeden önce intihar etmeye hazırlandığını, ama onunla tanıştıktan sonra hayatının değiştiğini, mutlu hissettiğini ve ona aşık olduğunu söylüyor. Tam öpüşecekleri sırada Hiro kendini şu anki zamanda, Japonya’daki iş yerinin çatısında egzersiz yapanların arasında buluyor ve gücünü kontrol edemediğinden dönemiyor.

sylar da saat markası çıktı yuh.

sylar da saat markası çıktı yuh.

adamı kesmeye giderken

adamı kesmeye giderken

Dizinin en önemli yerlerinden biri burası sanırım. Telekinetik güçleri olan Brian Davis, Gabriel’in iş yerine geliyor. Tanışırlarken Gabriel kendini SYLAR olarak takdim ediyor. Brian güçlerini gösterip bunları istemediğini, hepsinin gitmesini istediğini söylüyor. Tam bu sırada Gabriel Brian’a bakıp “Sen bozulmuşsun” diyor ve onu tedavi edebileceğini söylüyor. Gabriel’in olayının herhangi birşeye bakarak hasarın, bozukluğun nerede olduğunu bulabilmesi olduğunu tahmin ediyorum. Beynin içinde bir bozukluk olduğunu, Chandra’nın haklı olduğunu söyleyip Brian’ı kafasına vurmak suretiyle bayıltıyor. Sylar, Peter’ın kötü kardeşi gibi, insanların beyinlerini açarak güçlerini kullanabilir hale geliyor.Claire’in babasıyla Eden’ın konuşmasına geri dönüyoruz. Baba Eden’a Suresh’in listesini anlatıyor ve Claire’in adını o listeden silmesini istediğini söylüyor.

dünya bizim olacak chandra!

dünya bizim olacak chandra!

Sylar’a gelince, Suresh’in evinde ona telekinetik güçlerini gösteriyor. Artık farklı biri olduğunu, yeni bir hayat, yeni bir kimlik ve yeni bir amaç sahibi olma şansının eline geldiğini söylüyor. Chandra ile iş birliği yaparak gerçek potansiyellerinin ortaya çıkmasını bekleyen insanları bulmak istediğini, onları hissettiğini, geleceğin onlar olduğunu söylüyor.Hiro şimdiki zamana, Texas’taki restorana geri dönüyor. Charlie’yi kurtarmak için herşeyi yaptığını, ileri geri ışınlandığını, ama beceremediğini söylüyor. Ondan daha büyük bir güç olduğunu, geçmişi ne kadar isterse istesin değiştiremeyeceğini anladığını söylüyor.

şapka düştü kel göründü.

şapka düştü kel göründü.

Dizinin sonunda Mohinder felsefik konuşmalara tekrar başlıyor. Ben bu sahneleri çok seviyorum çünkü anlattıklarıyla gösterdikleri görüntüler o kada uyumlu ki beynim eritiyor. Mohinder bütün yaşananların önceden karar verilmiş olup olmadığını sorguluyor. Yoksa kaderimizin rotasını değiştirmek bizim elimizde mi diye soruyor. Yetenekler sayesinde eşi benzeri olmayan insanlar olduklarını, bununla beraber kaderi inkar etmek için küçük ama kuvvetli bir şansları olduğunu, ve bununla tekrar insan olabilmek için kendi yollarını bulabileceklerini söylüyor. Bu konuşmalar sırasında Eden ve Haitian’ın Sylar’ı yakaladığını ve Niki’nin kocasına ateş ettiğinigösteriyorlar, ki bunlar önceki bölümün de son sahneleriydi sanırım.

11. bölümün tanıtımları için şöyle buyurun.

to be continued...

to be continued…