11. bölümüyle ara veren sevgili dizimiz heroes yine çılgınlar çılgını bir “cliffhanger”la bizi 48 günlük bekleyişe soktu. dizi 22 ocak‘ta kaldığı yerden devam edecek. yeni cevaplar, yeni sorular ve yeni teorilerle başbaşa kaldık. her bölüm için “sezonun en iyi bölümü” demek gibi olmasın ama hakikaten sezonun en iyi bölümüydü. özellikle sylar ve peter’la ilgili sahnelerde ben ayağa fırladım, sarıp sarıp izledim.

dikkat dikkat; diziyi izlemeyenler lütfen yazının devamını okumasın. bol bol spoiler veriyorum.
Claire’in babasıyla eve gelmesiyle başlıyor bu bölüm. Babası Claire’e yeteneklerini daha önceden bildiğini, Zach’le olan teypleri çekmesinden bile önce bundan haberdar olduğundan ama bundan bahsetmemesinin sebebinin Claire’i korumak için ve normal bir hayata sahip olmasını istediği için olduğundan bahsediyor. Claire bu sırada kardeşi Lyle ve Zach’in de durumundan haberdar olduğundan bahsediyor. Babası bu konuyu başka kimseye söylemesini, teypleri yok etmesini gerektiğini anlatıyor.Matt Parkman Union Wells Lisesi’ne araştırmaya geliyor. Ormanda gördükleri iki farklı ayak izi sayesinde Sylar’ın başkaları tarafından götürüldüğünden şüpheleniyor.

Peter’ı gözaltı odasında buluyoruz. Nathan kardeşini kurtarmaya gelmiş. Peter abisine kahraman olacağını düşündüğü için bunları yaptığını söylüyor. Nathan her zamanki gibi ona inanmıyor, nasihatlar veriyor. Peter ise abisine yanındayken onun yeteneklerini, Isaac’in Hiro’nun Claire’in yanındayken de onlarınkileri aldığını söylüyor. Isaac’in çizdiği bombayı durdurmaları gerektiğini ama bunu yapabileceğini sanmadığını söylüyor. Nathan da ona bunu yapamayacağını söylüyor. Daha sonra konuşan ses değişip “Güç hakkında hiç birşey bilmezkenolacak şeyleri nasıl durdurabilirsin?” diyor. Konuşan kişiye döndüğünde bunun Sylar olduğunu ve Peter’ın aslında rüya gördüğünü anlıyoruz.

Jessica’nın DL’i vurduğu sahneye geldiğimizde DL’in kafasının içinden geçen kurşun arabanın lastiğini patlatıyor, ama diğeri omzunu yaralıyor. Jessica saklandığı yerden çıkıp arabaya oğlunu almaya gidiyor.

Sylar’ın nerede olduğuna gelince… Kapısında Eden’in nöbet tuttuğu ve sneak peek’te de gördüğümüz yalıtımlı bir odada hapsedilmiş. HRG içeri girip Slyar’la konuşmaya başlıyor ki bence bölümün en heyecanlı yerlerinden biriydi. Sylar HRG’nin onun hakkında bildikleri yüzünden şaşırıyor ve nesnelerin nasıl çalıştığını gördüğünü söylüyor. HGR daha önce tanıştığı herkesin sadece bir yeteneği olduğunu ama Slyar’da bir çok yetenek bulunduğunu, DNAsında oluşan değişimlerin onu etkileyip kafayı sıyırmasını sağladığını düşündüğünü söylüyor. Sylar ise oradan çıkar çıkmaz ilk işinin daha fazla yetenek toplamak olacağını ve ilk olarak Claire’in yenilenme gücünü alacağını söylüyor. (konuşmanın tamamı için)Odadan çıkan HGR’yi telefonda biriyle tartışırken görüyoruz. Benim tahmimin Sylar’ı kesip biçme konusunda kendinden daha güçlü birileriyle iş birliği içinde olduğu ve bunun hakkında tartıştıkları. Eden onu hayatta tutmalarının hata olduğunu, HGR isterse Sylar’ı kendi kendini öldürmesi için ikna edebileceğini söylüyor.

DL ve Micah ormanda Niki’den saklanmaya çalışıyorlar. DL’in yeteneğini burada artık açıkça görüyoruz, hatta oğlu da görüyor. Micah babasına Niki ile Jessica’nın ayrı kişiler olduğunu anlatmaya çalışsa da DL kabul etmemeye devam ediyor.Peter sorgu odasında otururken FBI ajanı ve Matt onu sorgulamaya geliyor. Peter’in başı, Matt’in ağrıdığı gibi, deli gibi ağrıyor. Sorgulama sırasında Peter’ın nasıl olup da hiç yaralanmadığı, Sylar’ın da aynı şekilde o kadar yüksekten atlayıp nasıl ölmediği ve kaçmaya çalıştığını öğrenmeye çalışıyorlar. Bu sırada Matt onun beyninden geçenleri okumaya çalışıyor ancak başarılı olamıyor. Hem Peter hem de o garip sesle duyuyorlar ve beyinlerinde ağrılar oluyor. Peter kadının aklından geçenleri okuyabilmeye başlıyor. Claire’in kurtarılması gereken insan olduğunu ve onu aramaları gerektiğini söylüyor.

Mohinder New York’a geri dönüyor ve kapısında Eden’den hoşgeldin notu buluyor. Daha sonra telefonda zannediyorum ki polisle konuşuyor. Onlara bir liste yolladığını ve ordaki insanları koruyup korumadıklarını soruyor. Ancak karşıdan aldığı cevap olumsuz olunca Isaac’ı bulmaya karar veriyor.

Isaac’a gelince, ayık bir şekilde çizim yaparken buluyoruz. Eden Claire’i onun sayesinde kurtartıklarını ve artık gideceğini söylüyor. Giderken de eline bir telefon bırakıyor ve geleceği değiştirmesini söylüyor.Hiro ve arkadaşı amigo kızı kurtaramadıklarını ama görevlerine devam etmelerini düşünürlerken Isaac onlara telefon ediyor ve buluşmaya karar veriyorlar.Claire’i sorgu odasında ifade verirken görüyoruz. Matt odanın dışında onun beynini okumaya çalışıyor ama başarılı olamıyor çünkü hemen yanda Haitan bekliyor. Claire şüpheli ifadeler veriyor. Kapının önünde Parkman HRG ile konuşuyor. Çıkışta FBI’daki kadına garip sesler duyduğunu, düşünceleri duyamasın diye araya birşeylerin girdiğini söylüyor. Bunun ilk defa olmadığını, barda bayıldığı ve neler olduğunu hatırlamadığı gün de aynı sesi duyduğunu söylüyor.Niki’yle Jessica’nın ilk defa vücut olarak karşı karşıya geldiği anı görüyoruz. DL’i öldürüp Micah’ı almaktan bahsediyorlar. Tam bu sırada Micah’ın seslerini duyuyorlar ve “Jessica” elinde silahla koşmaya başlıyor.Claire ve HRG, Peter’a teşekkür etmek için odasına gidiyorlar. Claire babasını odanın dışına yollayıp Peter’a yeteneğini ne zaman farkettiğini, kendisi gibi iyileşebilme gücünün olup olmadığını soruyor. Peter burada yeteneğinden emin oluyor. Claire ona “sen benim kahramanımsın” diyor, artık Peter nelere koşar, nasıl sevinir bilinmez.Niki’ye dönüyoruz bu sefer. Jessica olarak DL’le dövüşürken Micah’ı kaktırıp taşlara vuruyor. Çocuğuna zarar verdiğini anlayınca Niki’ye dönüşüyor ve daha sonraki sahnelerde kocasına durumu anlatmaya çalışıyor. Jessica’nın tehlikeli olduğunu ve ona güvenmemeleri gerektiğini söylüyor. DL’in bakmadığı bir anda Niki polise teslim olup adam öldürme suçundan onu tutuklamaları gerektiğini söylüyor.Claire ve Zach kasetleri yok ediyorlar. Zach’e en iyi arkadaşı olduğunu söylüyor ve kimseye birşey söylemeyeceğinden babasının emin olmak istediğini söylüyor.

Isaac ve Hiro buluşuyorlar. Hiro gelecekten getirdiği çizgi romanı gösteriyor, gelecekte gördüklerini ve Isaaac’ı ölü bulduğunu söylüyor. Isaac ona Sylar’ı yakaladıklarını söylüyor ve daha sonra Charlie’yi “ayık kafa” ile çizdiğini gösteriyor. Yakın bir zamanda da patlayan bir adam çizdiğini söylüyor.

Matt ve FBI’daki kadın arabada konuşurlarken HRG ile Haitan kapının önünde buluşuyorlar ve Matt adamı tanıdığını, barda bayıldığı gün olan adam olduğunu söylüyor. Konuşmalarını dinlemeye çalışırken sadece “Sylar” kelimesini duyabiliyor ve bunu da yapabilmek için olağanüstü bir güç harcıyor.Claire kardeşiyle konuşurken onun kendisine olanlarla ilgili hiç bir şey hatırlamadığını farkediyor. Daha sonra Zach’i arıyor. Zach geldiğinde de son iki haftanın beyninden silinmiş olduğunu, Claire ile 6. sınıftan beri konuşmadığını zannettiğini anlıyoruz.

Bir diğer HRG Sylar sahnesi. Sylar ikisinin ne kadar aynı olduklarından bahsediyor. Ona göre ikisi de özel güçleri olan insanları topluyorlar. HRG beyninde neler olup bittiğini anlamak için Sylar’ı kesip biçip araştıracaklarını söylüyor.

Claire babasına telefon edip onun da hatırlayıp hatırlamadığını soruyor, Lyle ve Zach’in sanki hiç birşey olmamış gibi davrandıklarını söylüyor. Babası hemen eve geldiğini bir yere gitmemesini söylüyor. Tam telefonu kapattığı anca Haitan içeri girip Claire’i yakalıyor ve babası için çalıştığını, Zach’e, Lyle’a ve bir çok kereler annesine yaptırdığı gibi olanları ona unutturmaya geldiğini söylüyor. Ama aslında önemli olanın onun hatırlaması olduğunu, babasına durumu çaktırmamasını söylüyor.

Isaac motel odasında kendinden geçmiş, boyamaya başlıyor. Bittiğinde Hiro’nun bir dinazorla savaşırken resmini yaptığını görüyoruz ve Hiro elindeki kılıcı bulması gerektiğini söylüyor.

Eden Mohinder’i arıyor. Düşündüğü kişi olmadığını, ona gelip herşeyi anlatacağını ama bunu yapmadan önce işleri yoluna koyması gerektiğini, buna da Chandra’yı öldüren adamı öldürmekle başlayacağını söylüyor. Eden elinde bir silahla Sylar’ın yanına giriyor. Elindeki silahı ona vereceğini, kendisini öldürmesini söylüyor. Gücünü tam olarak kullanamadan Sylar bir el hareketiyle camı kırıp Eden’ın boğazına yapışıyor ve onu bunca zamandır kim olduğunu bildiğini, devam etmesine izin verdiğini, bu hale gelmesine yardımcı olduğunu, hatta onu öldürdükten sonra daha da yardımcı olacağını söylüyor. Eden silahı ona doğrultunca bunun kendisini öldüremeyeceğini ikisinin de bildiğini söylüyor ve Eden tetiği çekip kendini vuruyor.

Nathan Peter’ı gözaltından almaya gidiyor. Peter olan biteni, bir kızı kurtardığını anlatmaya çalışırken Nathan kahraman olmasan çatlarsın, çok kötü görünüyorsun, yürüyecek halin bile yok gibilerinden ters cevaplar veriyor. Peter gücünü, insanlardan nasıl yeteneklerini alabildiğini anlatmaya çalışırken birden yere yığılıyor.

Bu kısımı nasıl anlatayım bilemiyorum, çok heyecanlıydı.Peter uyandığında kendini New York’da sokakta buluyor. Çevrede hiç insan yok, arabalar bomboş öylece bırakılmış. Derinden polis telsizi konuşmaları geliyor. Tam o sırada bir taksiden Mohinder iniyor, Peter ona hamle yaparken Matt önüne geçip yolunu kesiyor ve arkasındaki Niki, DL ve Micah’a ilerlemelerini gösteriyor. Uzaktan koşarak Claire geliyor ama fazla yaklaşmadan kafasını sallayıp “Üzgünüm” diyip uzaklaşıyor. Simone ona koşmaya çalışırken Isaac tarafından durduruluyor. Bir köşede duran üzgün Hiro ve arkadaşı derken seçim ofisinden çıkan Nathan, kardeşine yaklaşmaya başlıyor. Peter ellerinin garipleştiğini farkediyor ve birden bire alev alıp patlıyor. Uyandığında, gerçek zamanda Nathan’ın kucağında buluyor kendini ve patlamanın kendi suçu olduğunu söylüyor ve kendinden geçiyor.[Burada Peter’a tam olarak ne olduğunu anlayamadım ama muhtemelen beynine üstüste gelen aşırı yetenek yüklenmelerinden gelen bir sorun yaşayıp hastalanıyor. Konuyla ilgili bir teori için, heroesrevealed]