Hugh Laurie
Hugh Laurie

Hugh Laurie Oxford, İngiltere doğumludur. Eton Koleji‘nden mezun ve Cambridge Üniversitesi‘nden antropoloji lisans derecesi vardır. Cambridge ve Oxford 1980 bot yarışında bulunmuş ve Footlights Revue‘ya saygıdeğer başkan olarak seçilmiştir. Stephen Fry ve Emma Thompson‘la , The Cellar Tapes’i yapmıştır. bu film 1981 Edinburgh Fringe Festival’inde Perrier Ödülünü almıştır ve İngiliz televizyonlarında çığır açan üçlü olarak gösterilmişlerdir. bunun yanında, Hugh Laurie A Bit of Fry and Laurie televizyon şovunda Stephen Fry ile oynamış aynı zamanda yazarlığını da yapmıştır. aynı ekip Blackadder‘da (3 sezon) ve Saturday Live‘da (3. sezon) da beraber çalışmışlardır.

bir kaç ekleme yapacak olursak, sanatçı 4 sezon Jeeves and Wooster‘da oynamıştır; P.G. Wodehouse‘un romanından uyarlanan, Masterpiece Tiyatrosu yapımı dizi 1990-1995 arasında gösterilmiştir.

Hugh Laurie
Hugh Laurie

beyazperdede Laurie,
* Monsters vs. Aliens‘da Reese Witherspoon ve Seth Rogen‘la,
* Street Kings‘de Forest Whitaker ve Keanu Reeves‘le,
* Flight of the Phoenix‘de Dennis Quaid‘le,
* Peter’s Friends‘de yöneten ve aynı zamanda oynayan Kenneth Branagh‘la,
* Sense and Sensibility’de Emma Thompson ve Kate Winslet‘le,
* Cousin Bette‘de Jessica Lange‘la ,
* The Man in the Iron Mask‘te Leonardo DiCaprio ile,
* 101 Dalmaçyalı‘da Glenn Close‘la ve
* Stuart Little‘da Geena Davis‘le oynamıştır.
* Amerikan televizyonlarında ise, Judy Davis‘le beraber oynadığı Life with Judy Garland: Me and My Shadows filminde Vincente Minnelli‘yi canlandırmıştır.
ayrıca Tracey Takes On… ve Friends dizilerinde de kısa rollerde oynamıştır.
Laurie, filmlerde oynamasının yanı sıra bestesini ve kayıtlarını yaptığı televizyon programları ve reklam filmlerinin yönetmenliğini de yapmıştır. London’s The Daily Telegraph gazetesinde de bir süre köşe yazarlığı yapmıştır. 4 cilt halinde yayınlanan A Bit of Fry and Laurie senaryosu, Mandarin yayınevi tarafından basılmıştır ve ilk romanı The Gun Seller hem amerika’da hem de ingiltere’de basılmış ve sinemaya uyarlanmıştır.
Laurie’nin, Dr. Gregory House rolüyle iki Altın Küre Ödülü (televizyon dizilerinde en iyi aktör), 4 Emmy adaylığı (Dram dizilerinde en iyi başrol oyuncusu) ve 2 Screen Actors Guild Ödülü (dram dizilerinde en dikkat çeken erkek oyuncu) var. Television Critics birliği’nin TCA Ödülleri’nde en iyi erkek dram oyuncusu (bireysel performans alanında) olarak iki defa onurlandırıldı.
Tam bir motor düşkünü olan Laurie’nin biri Kaliforniya Los Angeles’taki evinde, diğeri İngiltere’deki evinde duran iki tane motorsikleti var. House M.D. çekimleri sırasında, Laurie Los Angeles‘ta yaşıyor.

Hugh Laurie
Hugh Laurie

Kaynak : House M.D. Resmi Sitesi