HBO’nun yeni mini dizisi I Know This Much Is True, 6 bölümlük sezonuyla mayıs ayında izleyici karşısına çıktı. Wally Lamb‘in aynı isimli romanından uyarlanan diziyi Derek Cianfrance kaleme aldı ve yönetti.

Mark Ruffalo‘nun başını çektiği kadrosunda Melissa Leo, Kathryn Hahn, Rosie O’Donnell, Imogen Poots, Archie Panjabi, Philip Ettinger ve Bruce Greenwood gibi isimler yer alıyor.

Not: Romanın haklarını 1998’de 20th Century Fox almıştı ve başrolde Matt Damon’ın yer alacağı bir film çekileceği açıklanmıştı. Ancak proje gerçeğe dönüşmeyince haklar yeniden Lamb’in oldu. Ruffalo’nun diziye katılması Wally Lamb’in, Derek Cianfrance’in dahil olması da Ruffalo sayesindedir.

Konusu:

I Know This Much Is True’nun genel hikayesi Dominick ve Thomas Birdsey isimli iki kardeş üzerine kurulu. İkiz olan kardeşleri Ruffalo canlandırıyor. Orta yaşa gelmiş iki kardeşin problemli ilişkisinin yanı sıra kendi özel hayatları da ekrana geliyor. Bunu da daha çok Dominick üzerinden anlatmayı tercih ediyorlar.

Paranoid şizofreni tanısı konan Thomas için uzun zamandır kardeşten öte koruyucu görevini de üstlenen Dominick, çıkardığı sorunlar ve tanısı nedeniyle akıl hastanesinde gözetim altına alınan Thomas’ı oradan çıkartmak için uğraş vermeye başlar. Hastanede kapalı kalmanın kardeşine zarar vereceğine inanan Dominick’in eski eşiyle, yeni kız arkadaşıyla ve yakın çevresiyle olan ilişkisine de tanık oluyoruz.

Öte yandan Thomas’ın bulunduğu enstitüdeki hayatına, ikizlerin çocukluk ve gençlik dönemlerine, aileleriyle olan karmaşık ilişkilerine de adım atıyoruz.

I Know This Much Is True’ya meraktan başladım desem daha doğru olur. Mark Ruffalo’nun ikizleri canlandırması bonus oldu. Sezonun 6 bölüm sürmesi de cabası. Gerçi bölüm sürelerinin uzun olmasını da hesaba katarsak en mantıklısını yapmışlar.

Dizinin temposunun yavaş olduğu söylenebilir. O yüzden başta sıkılır gibi olmuştum. Ama diyaloglara ve oyunculuklara ağırlık vermeleriyle birlikte devam ettikçe alıştım. Yer yer ikizlerden uzaklaşarak bulundukları çevreye de vakit ayırıyorlar. Hatta İngilizce dilinden de uzaklaşıyorlar. Bu kısımların da bazen hikayenin devamı için belli ölçüde önemi olurken bazen de bana göre dikkat dağıtıcı kaçabiliyor.

Dominick ve Thomas’ın günümüzüyle kalmayıp küçüklüğüne ve gençliğine zaman ayırmamız iyi oldu. Hatta genç versiyonunu da güzel işledikleri düşüncesindeyim. Dominick’in de Thomas kadar “sorunlu” ve zaman zaman sinir bozucu bir karakter olması diziyi sürükleyen noktalardandı. Kapanış bölümü ise dizinin en beğendiğim bölümü olabilir.  Düzgünce toparlayıp gidiyorlar. Hem Thomas hem de Dominick için belli bir sona ulaşıyoruz diyebilirim.

Ruffalo’nun en azından ismini yakın gelecekteki ödül törenlerinde görebileceğimizi düşünüyorum. Hem hikaye gereği hem de içinde olsa gerek, kendisini paraladı sezon boyunca. İkizleri oynadığı için çift porsiyondu üstelik. Kadrodaki isimlerden Melissa Leo, Kathryn Hahn, Rosie O’Donnell, ve Archie Panjabi de yer aldıkları ölçüde hikayeyi destekleyen unsurlardan oldular bence.

I Know This Much Is True genel olarak böyle bir dizi işte. İyi seyirler.