Takip etmeyenler için ufak bir giriş yapacak olursak; Barney Stinson, How I Met Your Mother dizisinde mimar Ted Mosby’nin arkadaşlarından biri. Kendisi en iyi arkadaşı olduğunu iddia etse de bu konu henüz açıklığa kavuşabilmiş değil ve ben de bulaşmamayı tercih ediyorum :) Neil Patrick Harris ise karaktere hayat veren oyuncu.

Dizinin ilk sezonunda çapkınlığıyla öne çıksa da, dizinin genel akışı içerisinde pek de öne çıkmayan bir karakterdi. Fakat daha sonraki sezonlarda dizinin ana karakteri Ted Mosby’nin beklenen ilgiyi yakalayamaması onu öne çıkardı. Şu anda diziyi genel manada izlenebilir kılan temel taşlardan biri haline geldi.

Ağıza sakız olan “it’s gonna be legendary” ve “have you met ted” sözleriyle izleyenlerini çok güldürdüğü kesin. her daim (yatarken bile) takım elbise giymesi, evlenmeye karşı olan duruşu ve toplam asıldığı kız sayısı (dizideki marshall eriksen bunu tablolarından birinde açıklıyor: 4.sezon 21. bölüm) onu diğer karakterlerden öne çıkarıyor. Bu adam sadece kızlara asılmaktan başka bir şey yapmıyor mu derseniz de, onun karakterine odaklı bölümlerde oyunculuğuyla duygusal rollerde de başarılı olduğunu kanıtladı. Bunun yanında, dizide sahip olduğu muhteşem daire ve işi ile ilgili her soruya “please…” diyerek cevap vermesi ise mükemmeldi.Mimikleri ve jestleriyle bile insanı gülümsetmeyi başaran bu oyuncunun gay olması ise oyunculuğuna olan hayranlığın artmasına başlı başına bir sebep. Bununla beraber N.P. Harris’in oynadığı diğer filmlerde de bu karaktere benzer karakterlerde oynadığını ekleyelim.Peki bir rol model olarak Barney Stinson hayatımızda ne kadar yer bulabilir? Bu soru biraz çetrefilli olsa da, Türkiye için böyle bir rol modeli uygulamaya geçmek neredeyse imkansız diyebiliriz. Bu bizim bağnaz olmamızla ya da çağdaş olmamamızla alakalı değil. Değer yargıları bakımından, bu model başımıza bir çok sorun açabilir. Çünkü Barney Stinson karakteri cinsellik meselesinde biraz sınırları zorluyor ve çoğu kişininin bunu kabullenmesi ya da severek izlemesi zor hale geliyor.Her şeye rağmen Barney Stinson karakteri daha çok cinsellikle de olsa insanlara bazı şeyleri göstermeyi başarıyor diyebiliriz. “Bu şeyler ne?” diyecek olursanız, bunu diziyi izleyip kendinizin söylemesi daha doğru. Çünkü bu karakterin yorumlanması Prison Break‘teki Michael Scofield‘ı yorumlamak gibi değil ve alabildiğine subjektiflik içeriyor.Barney’nin blog‘una buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, dizide bahsedilen ilginç sitelerin hepsi için gerçek siteler açılması da işin ilginç yanlarından biri..