H.E. Bates’in 1958’de yayınlanan The Darling Buds of May adlı romanı, 1991-1993 yılları arasında ITV’ye dizi olarak uyarlanmıştı.  ITV, The Larkins adıyla romanı bir kez daha uyarlayacak.

The Larkins, ünlü senarist Simon Nye (Finding Alice, The Durrells in Corfu) tarafından yazılan ve all3media International ile birlikte Objective Fiction, Genial Productions ve OMG Scotland tarafından üretilen 6 bölümlük bir dizi olacak.

Aralık ayında Bradley Walsh (Doctor Who) ve Joanna Scanlan’ın (The Accident, No Offence) Pop Larkin ve Ma Larkin karakterleri ile dizinin başrol oyuncuları olacakları açıklanmıştı.

Bugün gelen haberle Sabrina Bartlett (Bridgerton, Victoria) ve Tok Stephen’ın (Grantchester) dizinin kadrosuna katıldığını öğrendik. Barlett, Mariette Larkin; Stephen, Cedric ‘Charley’ Charlton karakterini canlandıracaklar.

The Larkins, bugünün jenerasyonu için Larkin ailesinin sıcaklığını, iyimserliğini ve gerçeklerden kaçışını yakalamak amacıyla Simon Nye tarafından yazılan bir komedi-drama dizisi olacak. Abigail Wilson (Trollied, Carters Get Rich, Stella), bölümlerden birini yazacak.

Kitap ve devam filmleri en son 30 yıl önce The Darling Buds of May adıyla uyarlandı ve ITV’nin tüm zamanların en yüksek reytingli televizyon komedi dizilerinden biri haline geldi ve eleştirmenlerin ve izleyicilerin onayını kazandı.

1950’lerin sonlarında geçen The Larkins, altın kalpli satıcı Pop Larkin ve eşi Ma’nın, güzel Mariette de dahil olmak üzere 6 çocuğuyla birlikte işçi sınıfı bir ailenin hikayesini anlatıyor. Birbirlerine ve toplumlarına son derece sadık olan Larkin ailesi üyeleri, otoriteye karşı kayıtsızlıklarının yanı sıra güçlü bir iş ahlakına sahiptir.

Garden of England olarak bilinen pastoral ve güzel Kent kırsalında, Larkinler hiçbir şeyin boşa harcanmadığı ve hayattan sonuna kadar keyif aldıkları küçük bir cennet parçasına sahip. Ma Larkin, görünüşte sonsuz lezzetli ve doyurucu yemekler sağladığından, hayatlarında bir bolluk duygusu ve bolca neşe ve gürültülü kahkaha var. Ve günün hangi saatinde olursa olsun, Larkinler ve misafirleri, tuhaf bir veya iki kokteylin tadını çıkarmaktan çekinmiyorlar.

Larkinler, sahip oldukları şeyleri bazen alışılmadık yöntemlerle elde etmelerine rağmen, sahip olduklarını başkalarıyla paylaşmaktan her zaman mutlu olan temelde iyi kalpli insanlardır. Ancak iyi kalplilikleri her zaman yerel topluluğun belirli üyeleri tarafından paylaşılmaz. Hükümet yetkililerinden ve züppe ikinci ev sahiplerinden agresif şehir geliştiricilerine Larkinler, genellikle pastoral yaşam tarzlarına yönelik tehditlerle uğraşırlar ama asla yalan söylemezler.

Dizide Larkin ailesinin otorite ve züppe köylülerle haftalık savaşlarının yanı sıra, Mariette ile köyün yenisi Cedric ‘Charley’ Charlton arasındaki aşk hikayesini de izleyeceğiz. Charley, Larkin’lerin vergi işlerini araştırmak için şehirden köye gelen ruhani ve işgüzar bir muhasebecidir. Çok geçmeden, aşık olduğu güzel Mariette tarafından dikkati dağılır. Ancak, kısa sürede yakışıklı ve gizemli romantik bir rakibi olduğunu keşfeder. Diğer yandan Mariette’in erkekleri içermeyen kendi planları olabilir.

The Darling Buds of May, Pop Larkin serisinin ilk kitabıydı. Ardından 4 kitap daha geldi.

  • The Darling Buds of May (1958)
  • A Breath of French Air (1959)
  • When the Green Woods Laugh (1960)
  • Oh! To be in England (1963)
  • A Little of What You Fancy (1970)