HBO , başrolünde Jake Gyllenhaal’un olacağı, 2014’te yayınlanan Jo Nesbo romanı The Son’dan uyarlanacak limitli diziye onay verdi. Jake Gyllenhaal ile birlikte Prisoners filminde çalışan Denis Villeneuve, dizinin yönetmenliğini üstlenecek. Gyllenhaal ve Villeneuve, dizinin yapımcılığını da üstlenecekler. Gyllenhaal ve ortağı Riva Marker’ın yapım şirketi Nine Stories Productions, dizinin yapım şirketi.

The Son, Oslo’nun acımasız yolsuzluk hiyerarşisinin ortasında geçen, sıra dışı genç bir adamın kendisini acımasız bir intikam görevine doğru ilerletmek üzere olduğu heyecan verici bağımsız bir roman. Hikaye, işlemediği bir suçtan dolayı 18 yaşından beri hapishanede olan, 30’lu yaşlarındaki Sonny Lofthus’u takip ediyor. Diğer mahkûmlar genç Sonny’nin onları günahlarından arındırdığına inanıp işledikleri suçları anlatırlar. Sonny’nin eroin bağımlısı olmasıyla ve nasıl sürekli uyuşturucu temin edebildiğiyle ilgilenmezler. Sonny, polis babası hakkında uzun süredir gizli saklı kalan bazı gerçekleri öğrendiğinde hapishaneden kaçar. Sonny, geçmişini hatırlayamayan bir opioid bağımlısıdır ve kanundan bilinmeyen bir gerçeğe doğru kaçmaktadır.

Kilter Films’den Jonathan Nolan, Lisa Joy ve Athena Wickham, dizinin diğer yapımcıları. Lenore Zion, dizinin yürütücü ve yönetici yapımcısı.

Kitabın hakları alındıktan sonra başlangıçta film olarak uyarlanmaya girişildi, ancak sonradan romanın ne kadar hikaye anlatması gerektiği düşünüldüğünde, sınırlı bir dizi formatı için daha uygun olacağına karar verildi.

Bold Films’den David Litvak, Gary Michael Walters, Michel Litvak ve Svetlana Metkina, kitabın yazarı Jo Nesbø ve Niclas Salomonsson ile birlikte yönetici yapımcı olarak görev alacak diğer isimler.

Kaynak 12