İlk haberini Twitter hesabımızdan duyurduğumuz fantastik roman uyarlaması Jonathan Strange & Mr Norrell Mayıs’ın ikinci yarısından itibaren ekranlara gelecek. (BBC her zamanki gibi programını geç açıkladığından diziyi Mayıs Ekranı yazımızda bulamamanız normal.)
Sonradan ek: Dizinin başlangıcı 17 Mayıs’a yerleşti.

 

BBC One’da 7 bölümlük bir mini olarak karşımıza çıkacak olan dizinin başrollerinde Eddie Marsan (Mr Norrell) ile Bertie Carvel (Jonathan Strange) var.

Dizi, Susanna Clarke‘ın aynı adlı çok satan 2004 çıkışlı fantastik romanından uyarlandı. (Kitap ülkemizde Jonathan Strange ve Bay Norrell ismiyle piyasada.)

 

Sanayi Devrimi sırasında İngiltere’de geçen öyküde 19. yüzyılın başlarındayız; ancak karşımızda alternatif bir tarih var. Büyünün varlığının kabul edildiği ama pek de büyü yapılmayan bir dönemdeyiz. Kahramanlarımızdan Bay Norrell, York Katedrali’nin heykellerini yürüyüp konuşmalarını sağlayabilmiş bir adam. Bunun üzerine uşağı, kendisini Londra’ya giderek Fransa’ya karşı verilen savaşta etkin rol oynamaya ikna ediyor. Bay Norrell Londra’da devletin önde gelenlerinden biri ile tanışıyor. Bu kişi bakanlardan birinin ölen nişanlısını hayata döndürmek için bir periyi dünyaya çağırmış.


O sırada yine Londra’da Jonathan Strange de Vinculus isimli bir büyücü ile tanışıyor. Vinculus, Strange’e kaderinde süper bir büyücü olmanın yazdığını söylüyor.