Türkiyede ne kadar Mustafa, Mehmet varsa, Amerika’da da o kadar Jack var. Son zamanlarda dizilerde ve filmlerde ana karakter, kahraman olarak sık sık karşımıza çıkan Jack’lerin bir çok ortak yanı var aslında… Kulağa hoş geldiğinden mi, yoksa tarihi bir arkaplanı mı var bilinmez, ama hepsi Jack ve hepsi kahraman!

Jack Shephard

Jack Shephard

Jack ShephardLost dizisinde Matthew Fox tarafından canlandırılan karakter, ilk iki sezonda lider olarak karşımıza çıktı. 3. ve 4. sezonlarda kafası karışık ne yöne gideceğini sorgulayan doktordu. Son sezonda ise ne yapması gerektiğini tekrar bilen (John Locke’ın yolunu kabul eden), insanlara tekrar ümit veren kahraman. Kişisel olarak ne yaptığını biliyor şekilde liderlik etmesi kendisine sempatimi arttırıyor.Onca iyi özelliğinin yanında bütün Jack’ler gibi onun da dramatik bir yanı var. Son 5 yıldır yakından takip ettiğimiz Jack’in dramı, babasına kendini kabul ettirememiş çalışan, karısını ve ardından sevgilisini kaybeden bir alkolik olarak karşımızda. Ne kadar lider olursa olsun, herşeyden önce o da bir insan! :)

Jack Bauer

Jack Bauer

Jack Bauer24 dizisinde Kiefer Sutherland tarafından başarı ve ödüllerle canlandırılan karakter. 7 yıldır durmadan Jack Bauer önde, kamera arkada onu takip ediyoruz. Üstün özellikleri ile tam bir ölüm makinesi, yalan dedektörü, 2 defa ölüp hayata geri dönmüş, sorgu ve yok olma üstadıdır. Ülkesini bombalardan ve hastalıklardan, dünyayı güç savaşlarından defalarca kurtarmasına rağmen, hala hakettiği takdiri görememiştir (ki kendisinin de çok umrunda değildir).Onun dramı ise bambaşkadır. önce karısını, ardından en yakın arkadaşlarını tek tek kaybeden Jack, uğradığı işkencelerden çok, yaptığı işkencelerin acısını çekmektedir. Özellikle 7. sezonda izlediğimiz dram yoğunluğu, Jack’in hastalığı, onunla ileri derecede duygusal bağ kurmamıza sebep oldu.Jack Bauer fan’ı olarak bile saatlerce okuyup güldüğüm Jack Bauer Gerçekleri isimli espirileri bu linkten bulabilirsiniz.

Jake Green

Jake Green

Jake Green – 2003 Yılında Miracles dizisinde tanınan Skeet Ulrich, Jericho Dizisinin Jake Green’i olarak karşımıza çıktı geçtiğimiz senelerde. Politik yoğunluğu sebebi ile sonlandırılan dizi, kısa sürede çok beğenildi ve geniş bi hayran kitlesine sahip oldu (imdb: 8.3).Küçük kasabasındaki kötü geçmişinden kaçıp, senelerce kayıplara karışan Jake, kasabasına döndüğünde dünya değişir. Kıyamet gününün ardından, Jake hem kasabayı terkettiğinde sahip olduğu kötü ünün üstesinden gelmek, hem de askeri geçmişi ile kasabayı çeşitli tehlikelerden korumak zorundadır. İlk sezonun sonlarına doğru kasabada güveni kazanan Jake, yönetimde adım adım söz sahibi olur. Kasaba yönetiminin ardından, geride kalan ülkesine faydası dokunacakken dizi bir anda sonlanır…