Kapalıçarşı - atv

Kapalıçarşı – atv

sizleri bilmem ama ben yerli yapımları pek takip edemiyorum. sebebi artık herkesin diline pelesenk olan nedenler; uzunluk, yavaşlık, oyunculuk vs. vs.bu konulara girerek ne sizleri bir kez daha bunaltacağım, ne de kendi sabrımı yoklayacağım. aslında yerli yapımlarımız izleniyor, hem de çok izleniyor. hem de sadece ülkemizle sınırlı da kalmıyor. bir zamanlar “çocuklar duymasın[the beginning] diye bir dizi vardı ki ta japonyalarda yayınlanmıştı da sevindirmişti halkımızı. artık şimdilerde arap dünyası dahil balkanlara da sıçramış durumdayız ki “the new york times“a bile haber olmuşluğumuz oldu (ne ki bu aşk-ı memnu diye). neyse, bu yazının amacı “yerli yapımlarımız” değil; yerli dizilerimiz içinden seçtiğim, takip etmeye çalıştığım “kapalıçarşı” isimli dizinin tanıtımı.hazırsanız bu diziyi tanıtacağım. merak etmeyin tanıtım yazısı dizi bölümü kadar uzun ve yavaş olmayacak :)

nejat işler'li ilk sezon

nejat işler’li ilk sezon

“kapalıçarşı”konusu;
çok fazla ispiyon içerir, haberiniz olsun!
dizi şu an ikinci sezonunda. ilk sezonda farklı bir senaryo ve konu çizgisi vardı. fakat bir takım sorunlardan sonra (nejat işler‘in diziden ayrılmasıneticesinde) dizide biraz değişikliğe gidildi ve çizgisi değiştirildi. o yüzden dizinin konusu ikiye ayrıldı diyebiliriz. “nejat işler’li ve nejat işler’den sonra” (senden önce senden sonra diye bir teoman şarkısı var, dinlemeniz şiddetle tavsiyedir) oldu resmen. efendim şimdi nejat bey dizide yetimhaneden kaçmış, sokaklarda büyümüş. derken, ziya baba‘nın (erkan can) evine demir atmıştır. mahmut (olgun şimşek) ve arda (mert fırat) diye iki can dostu vardır. arap şeyhinden “mucize halı“yı dokuma teklifi gelince bu 3 genç diyar (aslı tandoğan) isimli kızımızla yolları kesiştirirler. ve böylece olaylar gelişir. diyar kızımız nejat işler’in canlandırdığı ali’ye aşık olur. merak etmeyin; karşılıklıdır bu aşk ve gelişen olaylar neticesinde başkalarına göre sahici ama kendilerine göre yalandan evlilik de yaparlar.

aslı tandoğan

aslı tandoğan

derken nejat işler’in çekimlere içkili geldiği ve sette huzur bırakmadığı dedikoduları yayılır ve ne derece gerçektir bilinmez ama nejat işler kadrodan çıkartılır (ya da kendisi istifa eder kovulmadan – bilinmez, yani ben bilmiyorum). neyse, bunlar işin magazin kısımları. geçelim.
nejat işler diziden öldürülerek ayrılır. trafik kazası kurbanı olunca ve diyar’ın gönlü dolu fakat yanı boş da kalınca, yeni bir “jön” lazımdır kadroya da diziye de. imdada engin altan düzyatan yetişir ki kendisi motoruyla kapalıçarşı’ya resmen dalar.

engin altan - aslı tandoğan

engin altan – aslı tandoğan

buraya kadar nejat işler’le olan kısımlardı ki sahiden hem oyuncularıyla (erkan can, olgun şimşek, mert fırat, aslı tandoğan, tülin özen ve sayamadığım diğer çok çok başarılı oyuncularla dolu bir kadro artık göz zevkini siz düşünün) hem replikleriyle izlemesi keyifli bir dizi oldu. fırat isimli yeni karakter diziye teşrif edince diyar’la yakınlaşmalar başladı. derken diyar’ın aynı evi paylaştığı çok yakın dostu arda da gönlüne söz geçiremez ve diyar’a aşık olur. yeni sezonda diyar bu iki aşk arasında kalmıştır kalmasına. fakat yetmezmiş gibi müşkül bir durumdan dolayı fırat da kendi yakın arkadaşı elif’le sahte bir evlilik gerçekleştirmek zorunda kalır.

yeni sezon kadrosu

yeni sezon kadrosu

bir yandan da kapalıçarşı’yı ele geçirmeye çalışan feraye isimli kadın (zeynep eronat) fırat’ın annesi olduğunu iddia ederek kahramanlarımızın hayatlarına sızmaya çalışmaktadır. şimdi burada yazınca farkettim ki çok karışık, oldukça karmaşık bir konusu varmış. fakat bunlar işin drama yönü. içinde çok komik olaylar da mevcut ve sahiden güldürdüğü anlar da oluyor. güzel, sıcak bir yerli yapım aslında .

neşe şen - gaye boralıoğlu

neşe şen – gaye boralıoğlu

senaristler;
eğer vaktiyle takip etmişliğiniz varsa “bir istanbul masalı” ve “hırsız polis” diye diziler vardı; işte onların yazarları kapalıçarşı‘nın senaristleri. neşe şen ve gaye boralıoğlu. bu iki senarist benim anladığım kadarıyla dizinin konusu ve gidişatından çok, dizide geçen repliklere çok önem veriyorlar; zira dialogları görmeniz lazım. çok özenilmiş cümleler ama hiç batmıyor çünkü oyunculuklar oldukça başarılı ve her biri yerine oturmuş.

olgun şimşek - tülin özen - aslı tandoğan - engin altan

olgun şimşek – tülin özen – aslı tandoğan – engin altan

oyuncular;
aslı tandoğan (kabadayı isimli yavuz turgul filminden aşina olabilirsiniz), nejat işler (1. sezonda oynadı ve ayrıldı, kendisini tanıtmama gerek yoktur kanımca), engin altan düzyatan (adamın isim ve soyismi oldukça fiyakalı yahu, marka gibi dikkat ederseniz; beyefendiyi sanırım en son “koçum benim” isimli bir dizide görmüştüm), erkan can (tanıyın, sevin, çünkü sahiden olağanüstü bir oyuncudur kendisi), olgun şimşek (yazı tura‘da hayran kalmıştım, yedi numara’da çok sevmiştim), mert fırat (yeni ve başarılı oyunculardan; “başka dilde aşk” isimli bir filmde oynadı ve sanırım senaryosunda da katkısı var, çok güzel bir film; tavsiye ederim), tülin özen (meleğin düşüşü isimli filmden ve beyaz gelincik adlı diziden tanırsınız, güzel olduğu kadar yetenekli bir oyuncu kendisi, gözleri yeter!), zeynep eronat (sesine hasta olduğum bir oyuncu!) ve onlarca saymakla ve övmekle bitmeyecek yetenekli ve başarılı oyuncular. oyuncuların hepsini görmek istiyorsanız şöyle buyrun. kadro çok sağlam, fakat senaristler bu kadroyla bence çok daha iyi ve güzel bir şey çıkarabilirlerdi ortaya.

kapalıçarşı atv'de

kapalıçarşı atv’de

televizyon izlemediğim için pek takip edemiyorum ama kapalıçarşı her çarşamba yeni bölümleriyle 22:30’da atv‘deymiş. şahsen başka yollarla edinip, 2 güne bir bölümü bitiriyorum, o da oyuncuların hatırına.tanıtım videoları;

http://www.youtube.com/watch?v=KVKS6HXzToc

http://www.youtube.com/watch?v=x4YL5dRIWEQ

keyifli seyirler…