Eylül ayına girmemizle birlikte artık 2012-2013 dizi sezonunun resmen açılmasına da çok az kaldı. Eski diziler çeşitli tarihlerde yeniden bizlerle olacakken, her zamanki gibi Amerikan kanalları yeni dizilerle de karşımıza çıkacak. Ama tahmin edersiniz ki kanallar, dizilerin tanıtımına katkıda bulunmak için bu konuda haber yapan önde gelen bazı siteler ya da kişilere, dizilerin pilot bölümlerini ya da diziyle ilgili detayları bizlerden önce ulaştırıyor. İşte, bu tür kaynaklardan olan Entertainment Weekly (EW), daha doğrusu onun 3-4 editörü izledikleri pilot bölümler ve dizilerin karşısındaki rakipler üzerinden bazı tahminlerde (hem de çoğunluğu podcast yayınıyla) bulunmuşlar. Kimlerin konusu, pilotu, rakipleri itibarıyla şimdiden iyi bir izlenim bıraktığını ya da tutmayacağıyla ilgili tahminleri öğrenmek isterseniz buyurun yazının devamına.

Sezon öncesi hatırlatma da olması amacıyla:

1) 2012-2013 Sezonunda ABC’nin Yeni Dizileri

2) 2012-2013 Sezonunda CBS’in Yeni Dizileri

3) 2012-2013 Sezonunda FOX’un Yeni Dizileri

4) 2012-2013 Sezonunda NBC’nin Yeni Dizileri

5) 2012-2013 Sezonunda The CW’nun Yeni Dizileri

Öncelikle “batmaya adaylara” bakarsak…

1) Guys With Kids (NBC)

Sezonun açık ara en kötüsü. Hatta editörlere göre ilk iptal edilmeye aday. Üç adamın çocuklarına bakmaya çalışırken ortaya çıkan komedi gibi Amerikalıların zilyon kere üstünden geçtiği bir konuya sahip. Kanalı da hiç güvenilir değil.

2) The Neighbors (ABC)

Sezonun bir başka kötüsü. ABC’nin Malibu Country‘si de kötü ama bunun kadar değil. Vıcık vıcık, uzaylıları içinde barındıran yapısı başarısız olarak tarif edilen, pilot bölümüyle ilgi çekmeyen türden bir komedi. Ama ABC’nin hit komedisi Modern Family’nin arkasından yayınlanıyor olması nedeniyle yıkılması diğeri kadar kolay-çabuk olmayabilir.

3) Partners (CBS)

Bir gay ve bir heteroseksüelin arkadaşlık ve ilişkilerini anlatırken çuvalladığı düşünülüyor. Pilot itibarıyla insanı peşinden sürüklemeyen bir yapıda. Arkadaşlıkta bir 2 Broke Girls olmaya da aday değil. Amerika’nın sevilen yarışmaları The Voice ve Dancing with the Stars’ın karşısında yayınlanacak. Ama How I Met Your Mother ile 2 Broke Girls’ün arasında yayınlanması da onun için iyi bir nokta. Belki de kendini kurtarabilir…

4) Chicago Fire (NBC)

Dramaların en kötüsü. Görev aşkıyla yanıp tutuşan bir meslek grubunun bu esnada başından geçenleri anlatmak gibi zilyon kere batmış bir hikayeyi karşımıza getiriyor. Üstelik güzel de getirmiyor. NBC gibi bir kanala sahip olmasıysa en büyük handikabı. Karşısında dizilerden CSI:LV ve iddialı yeni dramalardan Nashville var.

5) Made in Jersey (CBS)

CBS’in bilindik tarzına pek uymayan, daha doğrusu bu kanal başka dizi mi bulamamış dedirten. New York’a yeni gelen Jersey’li bir kızın Jersey’li olmayı gereğinden fazla abartıp sulandırması durumu var. (Bunu söyleyen de Jersey’li editör) İnsanı peşinden de sürüklemiyor. Bir de Cuma günü yayınlanacak. CBS geçen sene aynı gün A Gifted Man’i tutturamadı, CSI:NY da direkten döndü. Takipçileri iyi bilir…

Peki, bunları beğenmeyen neyi beğendi? Öncelikle, “kesin tutar” denilebilecek bir komedi üzerinde uzlaşma sağlayamadılar. O nedenle, liste drama ağırlıklı bir liste oldu. Bundan sonrasında “kanallara yönelik” düşünce aktarımı da var.

1) Nashville (ABC)

Sezonun en iyisi. Konusunu işleyişi, detayları, ileriyi merak ettirişi, oyunculukları süper. Karşısında ciddi rakip sayılmayan Chicago Fire ve farklı kulvardaki  CSI:LV var. Girdiği gibi giderse ilgi çekecektir. 4 editörün de ortak beğeni noktası: Connie Britton, karakteri, oyunculuğu ve şarkı söylemedeki başarısı.

2) Last Resort (ABC)

666 Park Avenue‘e haksızlık etmemekle birlikte bu listeye giren kanalın bir diğer iyi dizisi. Konusu, orijinalitesi ve oyunculuklarıyla ilerisi yüksek beklenti oluşturuyor. Pilotu belki de tüm sezonun en iyi drama pilotu. Karşısında izleyicisi bol komediler var ama drama türündeki tek rakibi The Vampire Diaries

3) Elementary (CBS)

CBS’in en iyisi. Kadın Watson konusu başta olmak üzere İngiliz yapımı Sherlock‘tan farklı yanları var, oyuncular rollerine oturmuş ve genel haliyle de ilgi çekici. Sherlock’un malzemesi bitmez misali önü açık. Karşısında dizi olarak sadece Scandal var.

4) Arrow (The CW)

Beauty and Beast insanı ne kadar itiyorsa bu da o kadar çekiyor, hatta kanalın en iyisi. Pilot kendisinden ya da kanaldan beklenenden daha iyi. Amerikalıların bitmek bilmez süper kahraman sevgisini ve Smallville‘in aynı kanalda 10 sezon hayatta kalmış olmasına da bakarsak bu dizi de yeniler içinde tutacaktır. Tabii gençlerin sevdiği, yeni sezonda Britney Spears ve Demi Lovato‘lu The X Factor fazla sorun çıkarmazsa…

5) Emily Owens, M.D. (The CW)

Hikayesini işleyişiyle kendini sevdirici bir havası var. Özellikle başrol oyuncusu Mamie Gummer kendisinden beklenmeyecek kadar iyi bir performans sergiliyor. Dizinin yayın süresi boyunca yayınlanacak 3’ü yeni, 3’ü eski 6 tane komedi var. Ama kanalının The CW, türünün de farklı olması nedeniyle, kendisinden istenen reytingi alabilecek bir duruşu da var.

Daha önce, sitede “En Sevilesi mi En Nefret Edilesi mi?” adlı, dizi karakterleri üzerine bir yazı yazmıştım. Editörlerin beğendiği ve beğenmedikleri bu şekilde. Ama onların görüşüne göre, insanların genellikle sevip ya da sevmeyecekleri (aslında bir türlü karar yukarıda nereye koyacaklarına karar veremedikleri) şeklinde toplanmış bir grup dizi de var.

1) The Mindy Project (FOX)

Sezonun yeni New Girl‘ü olmaya aday. Birçok kişiye göre sezonun en iyi komedisi olabilir. Pilotun üstünde uğraşıldığı belli. Ama yapısıyla ve Jess-vari karakteriyle herkesin sevemeyeceği türden bir ana karaktere ve işleyişe de sahip. New Girl’den sonra yayınlanması reyting açısından iyi ama yeni New Girl tarzındaki dizinin New Girl’den sonra yayınlanması?

2) Go On (NBC)

Matthew Perry sevilen bir oyuncu olsa da bu dizideki rolü herkese gitmez türden. Komedi ve gülme bekleyerek karşısına oturan herkesi tatmin etmeyebilir. Ama konusunu işleyişi de Perry ve türü sevenleri de tatmin edebilir. New Girl ve Happy Endings ile kapışacak. Dramalardan da NCIS:LA ile…

3) Ben and Kate (FOX)

Pilotuyla ümit vaat ettiği söylenebilir. Ana karakterler arasındaki ilişki sevilesi. Ama anne/kız kardeş rolündeki Dakota Johnson rolüne ne kadar yakışmışsa dayı/kardeş rolündeki Nat Faxon o kadar olmamış gibi. Raising Hope ile New Girl arasında yayınlanması onun için iyi ama Dancing with the Stars, The Voice ve NCIS izleyenin ortasında bırakıp bu diziye geçmesi (?) gerekecek.

4) Vegas (CBS)

Pilotunu izleyenin belki çok ama çok beğenip hayran olacağı kiminin de sezonun en berbat drama pilotu olarak tanımlayacağı cinsten. İsim seçimi biraz ucuz olmuş. Kablolu kanalların dönem dizilerine göre de hafif kaçmış ama CBS kendi tarzına da uydurmuş gibi. Karşısında reytingleri yüksek, zorlayacak türden bir rakip yok.

5) Revolution (NBC)

Daha önce işlenmemişliğiyle, yapımın arkasındaki isimleriyle ilgi çektiği aşikar. Ama kiminin gayet beğeneceği kimininse basit bulabileceği türden bir pilotu var. Daha doğrusu, insana “Acaba dizinin sonu The Event, Terra Nova ve Flashforward gibi mi olacak?” diye düşündürten türden. NBC kanalında yayınlanması dizi için handikap ama karşısında Hawai Five-O ve Castle var. Senaryosunun gidişatını bozmazsa eskilerle aynı kaderi paylaşmayabilir…

Evet, EW editörlerinin yeni sezonla ilgili tahminleri/görüşleri bu ölçüde. Bakalım, sezonun gidişatına göre ne derece haklı çıkacaklar…