sneak peekler parmaklar derken, bir aylık aradan evvelki son lost bölümünü de bitirdik.

ben bu bölümden pek de memnun kalmadım açıkçası. grev bitmeseydi sezon finali diye bunu seyredecektik, sonra bekle ki gelsin 2009, allah korumuş. bu arada her şeyin cevabının adanın mistik güçleri olacağına doğru sinyaller artmaya başladı. bekleyip göreceğiz artık.yazının sonunda oceanic 6 ile ilgili bir video var, izlemeden geçmeyin derim.
bundan sonrası bu bölümde neler öğrendik temalı ve spoilerlı.


flashback;
ben bu flashbackten pek tat alamadım. walt ve michael’in adadan nasıl çıktıkları, geri döndükten sonra ne hikaye uydurdukları gibi önemli soruları cevapsız bıraktı. adadan sonraki hayatlarıyla ilgili öğrendiğimiz yegane şeyler michael’in walt’u annesinin evine bıraktığı, gerçek adlarını kullanmamalarını söylediği, michael’in walt’a ana-lucia’yla libby’i öldürdüğünü söylemiş olması ve walt’un sürekli kabuslar gördüğüydü.

öğrendiklerimiz arasında en önemlisi adanın insanlar üzerindeki etkisi. michael’in bütün denemelerine rağmen intiharda başarılı olamamasının nedenini şaşırtıcı şekilde ortaya çıkan tom’dan öğrendik. daha sonra tom michael’a uçağın enkazı ve charles widmore’la olan hikayeyi anlatıp (tayland’dan satın alınan cesetler, uçak, yük gemisi, uçağın bulunabilecek ancak kurtarılamayacak bir şekilde yerleştirilmesi), adaya giden gemiye binmeyi ve gemideleri öldürmeyi kabul etmesini sağladı.
gemi hareket ettikten sonra naomi ve frank arasında adaya ilk kimin gideceği ve araştırma takımını götüreceğiyle ilgili ufak bir tartışma geçiyor. tartışmadan sonra frank uçakla ilgili teorisini michael’a açıklıyor; ona göre bulunan enkaz oceanic 815 değil ve bunu widmore’a söylediğinde ona inanmış.frank adada bulmaları muhtemel insanlar için heyecanlanırken bu konu diğer gemi insanlarının hiç umrunda değil gibiydi zira yaptıkları atış talimi eğlenceden çok olası bir insan bulma durumuna hazırlık görüntüsü çiziyordu. michael bunu gördükten sonra tom’un söylediklerine tamamen inanmaya başlayıp, makina dairesine gitti ve gemiye binerken kendisini bekleyen kutudan çıkan bombayı patlatmayı denedi. patlamadan hemen evvel libby ortaya çıkıp “buna gerek yok” dese de michael bombayı çalıştırdı ancak patlama yerine üzerinde “henüz değil” yazan bir kağıt çıktı.

michael, walt’la konuşacağını zannederek gelen telefona gittiğinde kendisini esas bekleyenin ben olduğunu öğrendi. bombayla ilgili konuşma sonrasında ben’in amacının masum insanları değil, hak edenleri öldürmek olduğunu öğrendik. ben, michael’dan gemidekilerin bir listesini istedikten sonra gemiyi bozmasını istedi ve kendisini “iyi adamlardan biri” olarak görmesi gerektiğini söyledi.
gemide şimdiki zamanda olanlar;
gecenin bir yarısı gemiden kaçmaya çalışanları yakalayan kaptan tabiri caizse eşek sudan gelinceye kadar dövdükten sonra kaçmanın çözüm olmadığını, daha fazla kaybedecek insanları kalmadığını ve onları korumaya çalıştığını anlattı.sayid, michael’ın oyununa uymaya devam ederek, yanına sokulup gemide ne işi olduğunu sordu. cevap enteresandı; “ölmeye geldim.
bu cevaba inanmayan sayid, desmond’la beraber michael’i makina odasında sıkıştırıp gerçekleri öğrendi. ben için çalışmasını içine sindiremeyince de michael’i kaptanın odasına götürüp, michael’in bir hain olduğunu söyledi. kaptan bu duruma pek şaşırmamış gibi gözüküyordu açıkçası.barakalar;

locke, ben’in söyledikleri üzerine, gemiden gelen insanların ben’i aldıktan sonra diğer herkesi öldürmek istediğine inandığını, bu yüzden kendilerini korumak istiyorlarsa ben’i korumaları gerektiğini gruptaki diğer insanlara açıkladı. gruptaki huzursuzluk üzerine ben gemideki adamının michael olduğunu açıkladı.locke ve sawyer arasındaki konuşmada ben’in 3 milyonu adada banka olmadığına göre bulmasının imkansız olduğunu konuşurlarken miles alaycı bir tavırla “tutsaklıktan kampta yaşayan biri haline gelmeyi başardığına göre, bunu da yapar” gibisinden laflar söyledi, sawyer’la locke’un içine kurt düşürdü.
bu sırada ben, alex, danielle ve karl’a, muhtemel bir diğer dharma istasyonu olan temple’a gitmelerini, ekipteki diğer insanların da orada olduğunu, gemidekilerin alex’in kendi kızı olduğunu anlamamaları gerektiğini söyledi. biraz inatlaşsalar da gitmeye karar verdiler.ormanda dinlenmek için durdukları sırada karl bu planın bir oyun olup olmadığını sorgulamaya başladı. tam bu sırada uzaklardan gelen bir atışla öldü. danielle, alex’le beraber saklanıp kaçmaya çalışırken bir atışla o da öldü. alex, çalılar arasında kendisine yaklaşan bir şeyi farkettiği anda, ben’in kızı olduğunu söyleyerek ortaya çıktı.bir sonraki bölüm 24 nisan‘da malum. bu bölüm için hazırlanan promo videosu sayesinde geçen haftalarda tartıştığımız bir şey de ortaya kesin olarak çıkıyor; aaron oceanic 6’e dahil.