Bad Twin - Gary Troup

Bad Twin – Gary Troup

Lost dizisini herkes merakla izliyordur.. Dizide geçen sayılarla ilgili olarak anlatmak istediğim şeyler var.. Bilindiği üzere kahramanlarımız 2. sezonun başında buldukları ambarı patlatarak içine girmeyi başardılar ve buradaki bilgisayara her 108 dakikada bir 4-8-15-16-23-42 sayılarını girerek dünyayı kurtarıyorlar. Senaryo bununla bağlantılı olarak devam ediyor. Neyse efendim şimdi bu sayıların ve konunun dizi senaristlerine ve yapımcılarına ilham olarak nereden geldiği ile ilgilenelim..

Enzo Valenzetti

Enzo Valenzetti

Enzo Valenzetti, adında bir italyan matematikçi insanoğlunun kesin yaşam süresini, belli parametreleri (doğal afet, salgın, savaş, kıtlık) ve katsayıları kullanarak, dakikası dakikasına hesaplamış ancak kurduğu denklemi hiç kimseye anlatmamıştır.. Meşhur denklemini bulduktan sonra bir süre Birleşmiş Milletler komisyonunda çalışmış, ve son olarak Dharma İnitiative için çalışmıştır.. Avrupa‘dan yola çıktığı tek motorlu uçağı ile okyanusa çakılmış ve hayatını kaybetmiştir..

Valenzetti Equation

Valenzetti Equation

Bu adamı en yakından tanıyan ve hakkında en çok bilgiye sahip olan Gary Troup isimli kişi Valenzetti Equation adında bir kitap yazmıştır.. Ancak bir raslantı sonucu eylül 2004 de Oceanic Airlines 815 sefer sayılı SydneyLos Angeles uçağı ile ABD‘ye giderken uçak bir adaya düşmüş, Gary Troup sağ kurtulmuş ancak kaza alanında uçak tribününün ani çalışması sonucu hayatını kaybetmiştir.. Troup‘un Hanso Foundation‘un bilinmeyen yüzünü anlatmak için yazdığı ancak henüz basılmayan bir diğer kitabı olan Bad Twin yarım kalmıştır.. Gary Troup, dizi senaryosuna göre, uçakta Sawyer‘in yanında oturuyordu.. O öldükten sonra Sawyer ona ait yazmaları bulmuş ve gördüğünüz gibi 2. sezonun 20. bölümünden itibaren okumaya başlamıştır. Ancak Jack‘in yazmaları imha etmesi nedeniyle finali okuyamamıştır.. Doğruluğu tartışılsa da Enzo Valenzetti ve Gary Troup yaşamış, gerçek kişilerdir.. Tabiki dizi, bu olaylardan ve durumlardan yola çıkılarak oldukça iyi ve karmaşık bir şekilde kurgulanmıştır..
www.valenzettifoundation.orgwww.thehansofoundation.orgwww.lostpedia.com/wiki/Bad_Twin