Hbo’nun ilk çok kameralı sitcom denemesi Lucky Louie 11 Haziranda başladı. everybody Loves raymond’un karanlık versiyonu diye tarif edilebilecek dizinin yazarı ve başrol oyuncusu emmy ödüllü stand-up yıldızı Louis c.k. dizide tek çocuklu orta halli bir amerikan ailesinin ev içi ve arkadaşlık ilişkilerini izliyoruz. pilot bölüm hemencecik klişe bir espriyle başlıyor. evin küçük kızı lucy (kelly gould) olanca şirinliğiyle babasına güneşin nerede olduğunu soruyor. “niye” soruları cevapların ardından peş peşe geliyor. kız o kadar şirin ki diğer tüm sahnelerinde tebessümle izledim.

ev için en az parayı kazanan şanssız louie orta halli ailesini nasıl geçindireceğini dert edip dururken hemşire karısı kim’in (pamela s. adlon) yeni çocuk isteği aralarındaki en büyük problem haline geliyor bölümde. karı-kocanın seks alışkanlıkları diğer aile dizilerinde rastlayabileceğimizden biraz daha arsız ve açık sözlü. dizinin bu yanının dışında pek bir farklılığı yok. mesela Lucy’nin doğumgününde zenci komşulardan gelen zenci barbie hüsranı ardından louie’nin komşuları Walter (jerry minor) ile arası açılıyor. o da siyahi bir komşuya sahip olmak ve kızının onları ’buzdolabı’ değil insan olarak görmesini sağlamak için komşuluk ilişkilerini düzeltmek istiyor. ama gittikçe daha da batıyor. pilot bölümün devamında louie’n çalıştığı dükkandan arkadaşı mike (mike hagerty) ve ailesi, serseri kayınbiraderi jerry (rick shapiro) ve uyuşturucu satıcısı arkadaşı rich (jim norton) ile ilişkileri geliyor.

dizi hoş bir jenerik müziği ve güzel bir animasyonla açılıyor. hbo Lucky louie’yi taze, yeni ve yetişkin bir komedi olarak övse de da dizi bence ortalamayı ancak geçer. oyuncu yazar Louis c.k. ‘nın referansları the chris rock show ve the late show with david letterman. yapımcıların geçmişinde ise everybody loves raymond ve everybody loves chris’i görmekteyiz. diziyi ortalama beklentiyle izlemeye başladığım için yarım saatim sakin geçti. merak edenlerini şöyle dizinin resmi sitesindeki videolara ya da tercihe göre youtube‘a yönlendirebilirim.evet yaz sezonu yeni dizi takibimiz sürüyor. bölümler yayınlandıkça tanıtımlar artacak.